חיפוש

dsdsdsd
סקס אחרי גיל העמידה

סקס אחרי גיל העמידה

זוגיות טובה ויחסי מין הם ערובה לאריכות חיים, אולם שני שלישים מהקשישים אינם מקיימים יחסים, על אף שמחציתם מעוניינים להיות פעילים. מה צריך לעשות כדי להמשיך לחגוג אחרי גיל 75

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

לפני שניים ושלושה עשורים, בני 70 נחשבו לקשישים ומעטים  מאוד מהקשישים הצליחו להגיע לגיל 80. בימינו, הרבה מאוד מבני 70 עדיין עובדים ושומרים על הקריירה. בני 80 מתחילים לנוח בפנסיה ולא נדיר למצוא גברים המתקרבים לגיל 90, כך שהברכה "עד 120 שנה", מתחילה להיות פחות רלבנטית.

יחסי מין עד 120 זה רלבנטי?

מחקרים רבים שפורסמו בעשור האחרון מצאו כי גברים ונשים המקיימים חיי מין סדירים הם בריאים יותר בגופם ובנפשם. נכון, כמו בשאלה על הביצה והותרנגולת, קשה להוכיח מה קדם למה: האם הבריאות מאפשרת יחסי מין או שחיי המין עוזרים בשימור הבריאות? עם זאת, אין ספק שיחסי מין עוזרים לשיפור המצב הבריאותי והנפשי בקרב קשישים, כמו בקרב צעירים.

האם הקשישים עדיין רוצים לקיים יחסי מין?

מחקר גדול שפורסם בדצמבר 2010 ביקש תשובה לשאלה הזאת בקרב גברים בגילאי 75 עד 95 באוסטרליה. המחקר נערך במימון Annals of Internal Medicine והשתתפו בו 3,274 קשישים. כחצי מהם דווחו שפעילות מינית חשובה להם ושליש דווחו שהם פעילים מינית.

31 אחוזים מהקשישים דיווחו לפחות על אירוע אחד של פעילות מינית במהלך השנה שחלפה. מתוכם, 56 אחוזים היו מרוצים מתדירות הפעילות המינית, ואילו 43 אחוזים קיימו פחות יחסי מין מכפי שהיו רוצים. כ־50 אחוז חשבו שמין חשוב להם, לפחות במידה מסוימת.

מדוע שני שלישים מהקשישים דיווחו כי אינם פעילים מינית?

הנתונים שנמצאו כקשורים לירידה בפעילות מינית בקשישים הם: סוכרת, דיכאון, סרטן הערמונית ושימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחוסמי בטא. חוסר עניין של בת הזוג ומגבלות פיזיות שלה, כגון אוסטיאופורוזיס, היו קשורים אף הם בירידה בתדירות יחסי המין.

מהם הגורמים לפעילות מינית גבוהה בקרב קשישים?

החוקרים מצאו הלימה בין רמת גבוהה של ההורמון הגברי טסטוסטרון לבין פעילות מינית גבוהה: ככל שרמת ההורמון היתה גבוהה יותר בדם, כך עלה החשק המיני.

הנתונים נבדקו על פי שאלונים רפואיים, בדיקות הורמונים ושאלונים לגבי מיניות, שבוצעו בין השנים 1996 עד 2009. מחצית מהגברים בגילאי 75 עד 95 חשבו שפעילות מינית בגילם היא חשובה ושליש דיווח שהם אכן גם מקיימים יחסי מין.

חשוב שאנשי המקצוע הנחשפים לקשישים כגון רופאי משפחה ואחיות יזכרו זאת ויקבלו בהבנה את הצרכים המיניים של הקשישים וינסו לעזור להם גם בתחום זה.

אותה תובנה צריכה לחלחל גם לבני המשפחה שצריכים לאפשר לקשישים לקיים חיי מין כרצונם. בעיקר חשוב לזכור זאת במשפחות, בהן הקשישים גרים עם הילדים שלהם. כפי שבני נוער זקוקים לפרטיות, גם הקשישים זקוקים לפרטיות כדי לקיים חיים על פי רצונם וצרכיהם.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש