חיפוש

dsdsdsd
מחקרים מדעים לא מצאו שהורמון גדילה משפיע על הזדקנות

הורמון הגדילה לא משפיע על השעון הביולוגי

הורמון הגדילה זוכה לפופלריות עצומה בארצות הברית והמשתמשים בו מאמינים כי הוא נפלא נגד הזדקנות. מחקרים מדעיים לא מוצאים לכך הצדקה ומזהירים מתופעות הלוואי

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​עדיין לא נמצאה תרופת פלא, שיכולה לעצור את ההזדקנות ולשמר את מעיין הנעורים. גם הורמון הגדילה - שבשנים האחרונות נטען כי הוא יכול להאט את תקתוקו של של השעון הביולוגי - אינו נושא עמו את בשורת האנטי אייג'יינג. 

​​

אבל בארצות הברית ההורמון הגדילה מאוד פופלרי?

על אף שהורמון גדילה קיבל פרסום נרחב כטיפול נוגד-הזדקנות, ועל אף שמחקרים התחלתיים מצאו כי הוא עשוי להיות בטוח ויעיל  לשימושם של מבוגרים בריאים, המ​​חקר הנוכחי מצא עדות חלשה בלבד לתמיכה בטענות אלה. בהתבסס על ההוכחות הקיימות, הורמון גדילה אינו מומלץ לשימוש בקרב מבוגרים בריאים.

הורמון גדילה נמצא בשימוש נרחב בארצות הברית, כיוון שיש מי שמייחסים לו יכולת לעצור את ההזדקנות. הם מסתמכים על מספר מחקרים, שהראו כי הורמון גדילה עשוי לשפר את הכושר הגופני, את צפיפות העצם, את רמות כולסטרול ואף לדחות תמותה בחולים עם חסר בהורמון. 

עם זאת, ההתוויות הללו לא קיבלו אישור ממינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA)

מה בדקו החוקרים?

ממחקר שפורסם בתחילת שנת 2007, התברר כי הורמון גדילה אינו טיפול יעיל לעצירת שעון ההזדקנות בקרב המבוגרים. גם השינויים המועילים בכושר הגופני כתוצאה מנטילת ההורמון הם זניחים, בעוד שתופעות הלוואי מאוד נפוצות.

החוקרים בדקו את הסיכונים והיתרונות של טיפול בהורמון גדילה בקרב מבוגרים, תוך שהם מסתמכים על נתונים מ-31 מחקרים. הגיל הממוצע היה 69 שנים ומדד ההשמנה (BMI)הממוצע היה 28. המינון ההתחלתי הממוצע של הורמון גדילה היה 14 מיקרוגרם/ק"ג ליום ומשך הטיפול הממוצע - 27 שבועות.

מה היו התוצאות?

,הירידה במסת השומן הכוללת והעלייה במסת השריר היו קטנות, 2.1 ו-2.1 ק"ג, בהתאמה, ולמעשה משקל הגוף לא השתנה באופן משמעותי.

האם נמצאו השפעות חיוביות לטיפול בהורמון הגדילה?

שימוש בהורמון גדילה נמצא קשור בירידה ברמות הכולסטרול הכולל, אך הירידה לא הייתה משמעותית. בנוסף, הורמון הגדילה לא השפיע לטובה על צפיפות העצם או על רמות שומני הדם.​​

מהן תופעות הלוואי הנפוצות?

בצקת ברקמות הרכות, כאבי מפרקים​, גינקומסטיה (הגדלת שדיים בגברים ותסמונת התעלה הקרפלית. בנוסף, טיפול בהורמון גדילה עלול להעלות מעט את הסיכון לסוכרת​ ולהביא לירידה בסבילות לגלוקוז.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות, דוקטור לפרמקולוגיה ומנהל המחלקה לפרמקולוגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש