פורסם בראשונה: 26.06.2013
עדכון אחרון: 26.06.2013

הסכנות הטמונות בטיפול תרופתי בגיל מבוגר

לקריאה נוחה
35% מהקשישים בקהילה סובלים מבעיות עקב מתן תרופות, תופעות לוואי מהתרופות או תגובות בלתי צפויות ובלתי רצויות מתרופות, מה שעלול לגרום לתחלואה ולתמותה. איך אפשר למנוע מצב זה?
אשה זקנה מחזיקה תרופה

בקיצור

1.

למה התרופות עשויות להזיק? מפני שטיפול תרופתי לבעיה אחת עשוי להשפיע בצורה שלילית על בעיה אחרת וכן לגרום לתופעות לוואי נוספות.

2.

עד כמה זה חמור? כ־30% מהאשפוזים של קשישים קשורים להשפעות רעילות של תרופות. בגיל זה מפתחים מחלות כרוניות מרובות ויש צורך בהרבה תרופות.

3.

מה ניתן לעשות? ליצור תנאים מערכתיים שיעניקו תמונה קלינית מלאה בעת התאמת הטיפול למטופל, להשקיע בתקשורת רופא-חולה וכן לעורר את המודעות אצל הרוקחים לנושא.

שני מחקרים שהוצגו בכינוס השנתי של האיגוד האמריקאי לגריאטריה בחודש מאי 2013 מתריעים מפני סיכון מוגבר לתגובות לוואי בלתי רצויות בטיפול התרופתי של קשישים, בעיקר בגלל בעיות רב מערכתיות.

נושא המחקר הראשון נבדק בקרב 6,844 קשישים במערכת ה־Medicare בארצות הברית. על פי ממצאי המחקר, שליש מהקשישים המטופלים לבעיה כרונית מסוימת, עלולים להחמיר מצב כרוני אחר הקיים אצלם.

אבל רק ל־19% מהחולים יש בעיה בודדת, בעוד שהרוב סובלים ממיגוון בעיות. לפיכך על המטפלים לשקול השפעת טיפול מוצע לא רק לבעיה מוגדרת אלא לבחון את השפעת הטיפול על מכלול הבעיות שיש לקשיש.

כך נמצא שמתוך 26 קבוצות טיפול תרופתיות, ל־85% לערך יש סיכוי להשפיע בצורה שלילית על בעיה אחרת.

כדוגמה בולטת מביאים מחברי המחקר את יחסי הגומלין בין הטיפול ביתר לחץ דם בחולים הסובלים במקביל גם ממחלת ריאה חסימתית כרונית, כאשר מתן חוסמי קולטני ביתא (כגון נורמיטן) למצב יתר לחץ דם, עלול להחמיר את המצב הריאתי של אותם החולים.

המחקר השני בדק תופעות לוואי מתרופות באלף קשישים. קשישים אלה שוחררו מאשפוז במטרה לברר אם מדובר בתרופות הנכללות ברשימת תרופות שיש להימנע או להיזהר מהשימוש בהן בבני 65 ומעלה, או קשישים עם מחלות או מצבים רפואיים ספיציפיים - על פי הקריטריונים על שם בירס (Beers Criteria). להפתעת החוקרים רוב תופעות הלוואי שנצפו בקשישים האלה לא נבעו מתרופות מן הרשימה הנזכרת לעיל.

בעיות אופייניות לגיל המבוגר

טיפול תרופתי בגיל המבוגר דורש תשומת לב מיוחדת: בגיל זה מפתחים מחלות כרוניות מרובות ויש צורך בתרופות רבות לאיזונן. בנוסף, תוצאות הטיפול יכולות להיות שונות מן הרצוי לעתים קרובות, עקב תופעות לוואי רבות והשפעות גומלין שליליות בין התרופות.

כמו כן, בגיל המבוגר מתרחשים שינויים פיזיולוגיים בכל מערכות הגוף, המשפיעים על הפרמקודינמיקה (Pharmacodynamics) והפרמקוקינטיקה (Pharmacokinetics) של התרופות. הפרמקודינמיקה - התגובות שבין תרופה לבין תאי הגוף, הכוללת קשירה של התרופה לתאים, קליטתה בתוכם וחילוף החומרים בתוך התא. הפרמקוקינטיקה - "הטיפול" של הגוף בתרופה, הכולל את ספיגת התרופה, פיזורה בגוף, חילוף החומרים שלה והפרשתה.

35% מהקשישים בקהילה סובלים מבעיות עקב מתן תרופות, תופעות לוואי מהתרופות או תגובות בלתי צפויות ובלתי רצויות מתרופות ואלה הן סיבות מובילות לתחלואה ולתמותה.

כ־30% מהאשפוזים של חולים קשישים קשורים להשפעות רעילות של תרופות או השפעת גומלין בין תרופות. 35% מהקשישים בקהילה סובלים מבעיות עקב מתן תרופות. עלות הבעיות הנובעות ממתן תרופות בארצות הברית הייתה 76.6 מיליארד דולר ברפואה אמבולטורית. 25 מיליארד בבתי החולים וארבעה מיליארד במוסדות.

מרבה תרופות, מרבה דאגה

בגיל המבוגר מפתחים מחלות כרוניות מרובות ויש צורך בתרופות רבות לאיזונן, תוך הקפדה על הנחיות קליניות ורצון לאזן למדדי איכות מומלצים לכל מחלה בנפרד. ריבוי תרופות גורם, מעבר לעלויות גבוהות (עבור אשפוזים, פניות למיון, ביקורים חוזרים לרופא המשפחה ורפואה יועצת, תורים ארוכים בבתי המרקחת) ולבעיות שכיחות, כגון:

נפילות
• בלבול
• ישנוניות
• ירידה קוגניטיבית
• סחרחורות
• חוסר שיווי משקל
• ירידה במשקל
דיכאון
• הפרעות הליכה
עצירות
שברים

בעיות אלו מיוחסות לרוב לזקנה עצמה והן גוררות לרוב בירורים, מתן תרופות נוספות לטיפול בתסמינים אלו, או הפניה להערכה גריאטרית כוללנית.

כ־34% מהמרשמים מיותרים, ככל הנראה, ומעריכים כי כ־20-60 אחוזים מהתגובות הבלתי רצויות לתרופות ניתנות למניעה.

על פי סקר שנערך בארץ על ידי פרופ' תמי שוחט, בקרב 142 קשישים בגיל הממוצע של 75, נמצא שימוש ממוצע ב־8.8±3.5 תרופות. כ־40% דיווחו שהפסיקו נטילת תרופה שהומלצה להם על ידי רופא עקב תופעות לוואי, וכ־37% טופלו על ידי תרופה הנחשבת כלא מומלצת לטיפול בגיל המבוגר (פרופ' תמי שוחט, לשכת בריאות מחוזית תל אביב, הכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות, 13.12.2007).

איך למנוע מצב זה?

כדי לעודד רישום תרופתי מיטבי באוכלוסיית הקשישים והחולים הכרוניים, מומלץ ליצור תנאים מערכתיים שיתמכו בשיקול הדעת הקליני של הרופא המטפל בעת התאמת הטיפול התרופתי למטופל. בין התנאים: מידע מקיף וכוללני על הטיפול התרופתי והתמונה הקלינית המלאה, וכן מידע פרמקולוגי ממוחשב זמין, כגון תופעות לוואי, אינטראקציות וכדומה.

מצד שני יש להשקיע בתשתיות מקצועיות ובתקשורת עם המטופלים, לרבות מיעוד (פגישה קצרה עם רופא) של הערכה תקופתית של הטיפול התרופתי, הקצאת יותר זמן למגע רופא-חולה (בפרט במקרים מורכבים). בהקשר לכך יש לציין ששירותי בריאות כללית פועלת רבות לתמיכה מחשובית של שיקול דעתו של הרופא ולמידע תרופתי לרופא ולמטופל.

יש גם חשיבות לכך שציבור הרוקחים יהיו מודעים לסוגיית הטיפול מרובה התרופות בקשישים ובחולים כרוניים. אגף הרוקחות במשרד הבריאות הוציא לאחרונה הנחיות המחייבות את הרוקחים להקדיש זמן לתשאול החולים בעת ניפוק תרופות.


ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​חיסון נגד צהבת למבוגרים - לחצו כאן לפרטים

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל