חיפוש

dsdsdsd
מדריך רפואי לזיהוי שבץ מוחי וחשיבות הפינוי המהיר לבית חולים

שבץ מוחי: להגיע במהירות לבית חולים

בכל דקה שחולפת מאז תחילתו של שבץ מוחי, נהרסים כמיליון תאים במוח - וזו רק אחת הסיבות לחשיבות הרבה באבחון השבץ ובפינוי מהיר לבית החולים. מדריך רפואי

ד"ר ענת חורב

ד"ר ענת חורב

שבץ מוחי (המכונה גם אירוע מוחי) הוא גורם התמותה השכיח ביותר ברחבי העולם לאחר מחלות לב, והוא הגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים.

האם מצליחים לבלום את השבץ?

נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמת עלייה ברורה, ועל פי תחזיות של גורמים רפואיים, בשנת 2020 מספר הלוקים בשבץ מוחי אף יוכפל.

מה הסיבה לגידול בשכיחות השבץ המוחי?

יש שתי סיבות עיקריות לעלייה בשכיחות השבץ המוחי: הסיבה הראשונה היא העלייה בתוחלת החיים שמביאה לגידול בפלח הקשישים באוכלוסייה. אלה מוּעדים יותר ללקות באירוע מוחי. הסיבה השנייה היא הרחבת טווח הגילאים של חולי השבץ המוחי. אנחנו עדים לעלייה משמעותית בשיעור חולי השבץ בגילאי 40 ו־50.

האם גם צעירים לוקים בשבץ מוחי?

מספר מקרי האשפוז עקב שבץ איסכמי חריף (acute ischemic stroke) עלה באופן דרמטי בקרב אנשים מתחת לגיל 35. כך עולה ממחקר שהוצג בוועידה הבינלאומית לשבץ, שנערכה בפברואר 2011 בלוס אנג'לס. על פי המחקר, שכיחות מקרי האשפוז עקב שבץ עלתה ביותר מ־50% בקרב גברים בני 15 עד 34 בשנים 2007-1994. בקרב נשים מקבוצת הגיל הזאת, נצפתה עלייה של 17%.
החוקרים מסרו כי לא ברור מה עומד בבסיס המגמה שנצפתה בילדים, אך אבחנה יעילה יותר של שבץ איסכמי באמצעות בדיקות MRI עשויה למלא תפקיד חשוב. 

 מהו שיעור ההישרדות מאירוע מוחי?

כ־30% מהאנשים אשר ילקו בשבץ מוחי ימותו במהלך השנה הראשונה שלאחר האירוע המוחי. כמעט מחצית מבין השורדים אירוע מוחי יסבלו מנכות או ממוגבלוּת גופנית ויזדקקו לעזרה מאנשים אחרים - בני משפחה או מטפל/ת סיעודי/ת.

איך נוצר שבץ מוחי?

יש שני סוגים עיקריים של שבץ מוחי ומהם ניתן להבין מהו שבץ ואיך הוא נוצר:

• שבץ איסכמי
- קריש חוסם כלי דם במוח וגורם לחוסר בחמצן (איסכמיה) ולמוות תאי העצב באזור שנפגע. קריש דם כזה יכול להתהוות בכלי הדם של המוח או להגיע מעורקי הצוואר או מהלב.
שבץ איסכמי הוא הנפוץ שבין שני סוגי השבץ: 80%-85% ממקרי השבץ הם איסכמיים.

שבץ דימומי - כלי דם במוח נפגע מסיבה כלשהי, ובעקבות פריצתו פורץ דם חופשי אל רקמת המוח. 10%-15% ממקרי השבץ נגרמים מדימום כזה.

 איך אפשר למנוע שבץ מוחי?

גורמי הסיכון העיקריים לשבץ מוחי הם: לחץ דם גבוה, סוכרת, יתר שומנים בדם (ערכי כולסטרול וטריגליצרידים גבוהים), השמנת יתר ועישון.
מהגורמים שצויינו לעיל, לחץ דם גבוה הוא גורם הסיכון העיקרי לשבץ, ולעתים אף הגורם היחיד לאירוע מוחי.
איזון קפדני של גורמי הסיכון לשבץ ושמירה על אורח חיים בריא הם מרכיב עיקרי במניעת שבץ מוחי.

איך אפשר לזהות התפתחות של שבץ מוחי?

במרבית המקרים ניתן לזהות שבץ מוחי על ידי הופעה פתאומית של אחד מהסימנים המפורטים:
• עקימות בפנים.
• הפרעות בדיבור.
• חולשת יד או רגל (או שניהם) או ירידה בתחושה בצד אחד של הגוף.
• איבוד ראייה בעין אחת לכמה דקות.
• כאבי ראש עזים פתאומיים או כאבי ראש שאינם שגרתיים.
• סחרחורות ואיבוד שיווי המשקל.

 האם יש טיפול תרופתי לשבץ מוחי?

בניגוד לאירוע מוחי קל, לחולים שלקו בשבץ איסכמי חריף עשויים להציע טיפול לפירוק קרישי דם בתרופה בשם Actylase. ברוב המקרים, הטיפול ניתן בהזלפת החומר לתוך הווריד ובמקרים מסוימים הטיפול ניתן בהליך של צינתור לתוך העורק.
את הטיפול התוך־ורידי ניתן לתת עד שלוש שעות (ובמקרים מסוימים עד חמש שעות) מתחילת הופעת התסמינים (סימפטומים) ואילו את הטיפול התוך־עורקי ניתן לתת עד שש שעות מהופעת התסמינים או הסימפטומים.

האם כל אחד יכול לקבל את הטיפול התרופתי ב־Actylase?

חולים שעומדים בקריטריון הזמן, כפי שצויין לעיל, יכולים לקבל את הטיפול בתנאים הבאים:
• לא עברו ניתוח משמעותי בשלושת החודשים שלפני הופעת השבץ המוחי.
• אין להם הפרעות בתפקודי קרישה (תת־קרישיות).
• לא סובלים מדמם תוך־מוחי, שאותו ניתן לזהות בבדיקת הדמיה (סי־טי מוח).
בנוסף על כך, בהחלטה על הטיפול התרופתי מעורבים שיקולים נוספים כגון: ממצאים נוספים בהדמיית המוח (סי־טי) ומצבו הכללי והנוירולגי של החולה.

האם טיפול נגד קרישתיות עלול להיות מסוכן?

הסכנה העיקרית בטיפול נגד קרישתיות (טיפול טרומבוליטי) היא דימום. 6% מהחולים שיקבלו טיפול טרומבוליטי ידממו אל תוך רקמת המוח, וכשליש מהדימומים הללו יהיה קטלני. עם זאת, הטיפול הטרומבוליטי נמצא יעיל ביותר, עם ירידה משמעותית בימי האשפוז ובחומרת הנכות לאחר שבץ מוחי.

האם טיפול מהיר הוא תנאי הכרחי להחלמה משבץ מוחי?

בכל דקה שחולפת לאחר תחילתו של אירוע מוחי, כמיליון מתאי המוח עוברים תהליך הגורם להם נזק בלתי הפיך. לכן ככל שחולה שלקה בשבץ מוחי יקבל את הטיפול לפירוק קרישי דם מוקדם יותר, כך יגדלו הסיכויים להצלת נתח גדול יותר של רקמת מוח, ובהתאם להקטנת הפגיעה בתפקודו של החולה. לצערנו רק כ־6% מחולי השבץ מגיעים בזמן כדי להתאים לטיפול הזה, ומתוכם לא כולם מתאימים לקבלת הטיפול, כפי שצוין לעיל.

האם שבץ מוחי ראשון הוא סימן לשבץ שיבוא בעקבותיו?

על פי הסטטיסטיקה,קיים סיכון גבוה ביותר להישנות שבץ מוחי. כ־15% מהחולים לאחר שבץ מוחי יעברו שבץ מוחי נוסף בחמש השנים לאחר האירוע הראשון. לפיכך רוב הטיפולים לאחר שבץ מוחי ממוקדים באיזון מצבו הכללי של החולה, בשיקומו, ובמניעת שבץ מוחי חוזר.
אחרי ההחלמה מהשבץ עובר כל חולה בירור ראשוני כדי למצוא את מקור השבץ. מרבית החולים מקבלים טיפול בתרופות נוגדות טסיות (כמו אספירין וקלופידוגרל), וכן טיפול לאיזון לחץ דם גבוה ולהורדת השומנים בדם. נוסף על כך מומלץ לחולים לשמור על תזונה מאוזנת, לעסוק בפעילות גופנית וולא לעשן.

ד"ר ענת חורב היא רופאה במרפאת שבץ במחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש