חיפוש

dsdsdsd
קבוצת תמיכה של כללית לחולי אלצהיימר או דמנציה, וקרובי המשפחה שלהם

ההתמודדות עם שינויים בזיכרון: סדנת תמיכה למשפחות

החיים שלכם עוברים מהפך מהרגע שבו הפכתם למטפל עיקרי של אדם הסובל מאלצהיימר או מדמנציה, למשל הורה או בן זוג. קבוצת תמיכה שפותחה בכללית תסייע לכם לעבור את זה יחד

יעל רייכנטל

יעל רייכנטל

בקיצור

01

כשבן משפחה חולה בדמנציה או באלצהיימר, עלולים להתעורר מתחים רבים בין קרוביו בגלל ויכוחים על חלוקת הנטל ובגלל תחושות קשות כמו דיכאון, חרדה, ייאוש, בדידות וכעס.

02

תחושות של עומס ושל לחץ מאפיינות רבים מאלה שנושאים ברוב נטל הטיפול בבן משפה שסובל מדמנציה או מאלצהיימר. הם מדווחים על ירידה באיכות החיים, בבריאות הנפשית והפיזית.

03

כדי לספק לכם כלים להתמודדות עם המחלה של בן משפחה קרוב וכדי שתוכלו במקביל לשמור על בריאותכם גיבשו בכללית מודל תמיכה ייחודי שמבוסס על שני סוגים של קבוצות.

זה כבר שנתיים שאורה יודעת: הזיכרון שלה בוגד בה. תחילה התקשתה לזכור את שמות נכדיה, ובשנה אחת שכחה לגמרי איך להכין את עוגת הגזר המפורסמת שלה. היא חיפתה על כך בפתקים שכתבה לעצמה. "נו, זה טבעי", היא חשבה, "אני מזדקנת".

רק לאחרונה, כששוחחה עם חברים, אורה שמה לב שזו לא רק מילה מקרית שהיא שוכחת - היא פשוט איבדה לגמרי את חוט השיחה. כרגיל, היא חיפתה, דאגה תמיד לענות תשובה הולמת, גם אם בסתר ליבה היא חשה מבולבלת. איש לא הבחין בכך, למעט כלתה, שאמרה לחברתה הטובה: "אני חוששת שהיא מידרדרת".

הסיפור הזה מוכר לכל מי שמטפל בחולה דמנציה - שם כולל לקבוצת מחלות שמתאפיינות בירידה בתפקודי המוח ובהידרדרות מנטלית, קוגניטיבית ותפקודית. מחלת הדמנציה היא נטל כבד על המשפחה: פירושה עבודה רבה, ויתורים כספיים ומעל הכול הקושי להשלים עם המציאות שמישהו אהוב עליכם לא ישוב לעולם להיות כשהיה.

לאמא יש דמנציה. מה מצפה לנו?

מדובר במחלה שמתקדמת לרוב באיטיות במשך זמן רב ושעלולה לגרום למתחים רבים במשפחה: מערכות יחסים ומחויבויות עלולות להשתנות, סכסוכים על חלוקת הנטל ותחושות של דיכאון, של חרדה, של ייאוש, של בדידות ושל כעס הם תופעות שאופייניות למצב החדש.

הלחצים הכרוכים בדאגה לחולה הדמנציה יוצרים חוסר הבנה בין בני המשפחה ולפעמיים מעלים על פני השטח מריבות ישנות. הנה כמה דוגמאות:

"אנחנו לא מצליחים להחליט מה לעשות. אני רוצה לשמור על אמא בבית, אחותי רוצה להעביר אותה למוסד. כל הצעה שמישהו מעלה נפסלת מיד".

"אחי לא מתקשר ולא עוזר, הוא אפילו לא מסכים לדבר על זה. אני נאלצת לטפל באמא בעצמי".

"אני נכנסת לדיכאון. אני בוכה, שוכבת ערה בלילות ודואגת. אני חשה חסרת אונים כל כך".

וכך זה אצל כולם?

סביר להניח שזה קורה אצל הרבה מאוד מהמשפחות שיש בהן חולה דמנציה ושזה לא קורה רק אצלכם. תחושות של עומס ושל לחץ מאפיינות רבים מאלה שנושאים ברוב הנטל. הטיפול היומיומי בבן משפחה מוגבל גורם ל־80% מהמטפלים העיקריים לדווח על ירידה באיכות החיים, בבריאות הנפשית והפיזית.

אז זהו, נגמרו הימים הטובים?

ממש לא. יש לזכור שלא כל החוויות הן עגומות. אנשים רבים חשים גאווה על כך שהם לומדים להסתדר במצבים קשים. בני משפחה רבים מגלים מחדש זה את זה במהלך הטיפול המשותף באדם החולה. רוב המחלות הדמנטיות מתפתחות באיטיות, כך שהמשפחות יכולות לצפות לעוד שנים טובות רבות ביחד.

"אף על פי שזה היה קשה, זה עזר לי בדרכים רבות", מספרת אישה שבעלה לקה בדמנציה. "המצב הזה העניק לי ביטחון ביכולת שלי לטפל בעצמי בדברים שבעלי תמיד דאג להם, ובמידה מסוימת ילדיי ואני התקרבנו ככל שהמחלה שלו התקדמה".

נשמע מעודד, אבל איך מצליחים להתמודד?

אז הנה החדשות הטובות: כדי להקל עליכם בתהליך הצפוי, לספק לכם כלים להתמודד עם המחלה ולשמור על בריאותכם גיבשו בכללית מודל תמיכה ייחודי שמבוסס על שני סוגים של קבוצות לימוד: קבוצה שמיועדת למי שאובחנה אצלם ירידה קלה בזיכרון ולבני הזוג שלהם וקבוצה נוספת שמיועדת רק למטפלים העיקריים (שכן בני המשפחה שבהם הם מטפלים מצויים בשלבים מתקדמים של דמנציה או של אלצהיימר).

קבוצה להתמודדות עם שינויים בזיכרון (MCI)

מדובר ב־7 מפגשים שבהם מתקיים טיפול קבוצתי בזוגות (למטפל העיקרי ולמטופל) שנותן מענה לשלב ההתחלתי של המחלה. המסלול הזה מיועד למטפל העיקרי ולמטופל שאובחנה אצלו ירידה בזיכרון. המפגשים האלה מסייעים להבין את השלכות הפגיעה בזיכרון, ומוסבר בהם כיצד לבנות סביבת תרגול תומכת בבית.

מה עושים במפגשים האלה?

מקבלים מידע וכלים כיצד להתמודד עם הירידה בזיכרון, כיצד להעניק תמיכה רגשית ולאמץ הרגלי חיים בריאים. כמו כן מקבלים מידע חשוב על זכויות ועל שירותים שניתנים בקהילה וכן חומר קריאה ודפים לתרגול ביתי בין מפגש למפגש.

מי מנחה את המפגשים?

מומחים לגיל השלישי: שתי מנחות בעלות הסמכה בתחום הגריאטריה (עובדת סוציאלית וגרונטולוגית) בשילוב עם אנשי מקצוע שמתארחים בקבוצה ועובדים ביומיום עם אנשים שסובלים מאלצהיימר ומדמנציה.
כך, למשל:

• דיאטנית מרצה, בין היתר, על תזונה מומלצת למוח, על חשיבותם של הרגלי אכילה נכונים ועל בדיקות דם שמגלות חומרים המשפיעים על הזיכרון.

• פיזיותרפיסטית מדברת על חשיבות הפעילות הגופנית ומציגה מחקרים שמהם עולה כי קיים קשר הדוק בין אימון גופני לבין תפקוד קוגניטיבי ועיכוב של השינויים בזיכרון.

קבוצת תמיכה למטפלים עיקריים

מדובר ב־7 מפגשים שבועיים של טיפול קבוצתי שבסיומם מתקיים מפגש מסכם. המפגשים האלה מיועדים בראש ובראשונה למטפלים עיקריים (בדגש על מי שמטפלים בבני זוג שסובלים מדמנציה מתקדמת). גם את המפגשים האלה מנחים אנשי מקצוע, והם מדברים, בין היתר, על דרכי התקשורת עם חולי דמנציה. הקבוצה מקנה תמיכה רגשית ומאפשרת שיתוף חוויות, תובנות ולמידה הדדית. מעבר למתן כלים להתמודדות עם האדם החולה המסר המרכזי בקבוצה הוא כי חשוב שהמטפל ידאג לעצמו וישמור ככל הניתן על איכות חייו כדי שיוכל להעניק טיפול מיטבי לבן המשפחה החולה.

מה עושים במפגשים האלה?

קודם כול מקבלים תמיכה, מהמנחות ומחברי הקבוצה. כמו כן מקבלים כלים להתמודדות עם בעיות התנהגות ועם חוסר השקט של האדם החולה, הסבר על התפתחות המחלה והדרכה כיצד לשמור על איכות חיים טובה למטופל ולמטפל.

מי מנחה את המפגשים האלה?

מומחים לגיל השלישי: שתי מנחות בעלות הסמכה בתחום הגריאטריה (עובדת סוציאלית וגרונטולוגית) בשילוב אנשי מקצוע אורחים. בין היתר:
• דיאטנית מדברת על העדפותיו של חולה הדמנציה בטעם ובריח ומסבירה כיצד ניתן למנוע ירידה במשקל.

• פיזיותרפיסטית מספרת על הקושי להניע את האדם החולה לפעולה ועל חשיבות התרגול הפיזי לעיכוב השינויים בזיכרון.

• עו"ד מסביר כיצד מממשים זכויות, ובהן זכויות שנצברו בביטוחים סיעודיים, וכיצד ממנים אפוטרופוס.

• רופאה גריאטרית עונה על שאלות בנוגע לתרופות ומדריכה את המטפלים העיקריים כיצד להתמודד עם חוסר שקט ועם בעיות התנהגות של האדם הדמנטי.

ומה קורה כשהקבוצה מסתיימת?

גם אז לא תישארו לבד. אפשר להצטרף לקבוצת תמיכה שנפגשת אחת לחודש, וכן ניתן לקבל מענה על שאלות בפורום "65 פלוס" ולהיעזר בצוות המרפאה ולהתייעץ איתו בכל עניין.

השירות המתואר ניתן בשלב הזה רק במחוז דן-פתח־תקווה של שירותי בריאות כללית. ההפניה דרך רופאים גריאטריים בלבד.

יעל רייכנטל היא מנהלת המרכז לחינוך ולקידום הבריאות במחוז דן-פתח־תקווה של שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש