חיפוש

dsdsdsd
טיפים לעבור את השהות במיון

המסע לחדר המיון

נחתתם בחדר המיון, ההמולה שם רבה ונדמה לכם שהרופא יותר מדי עסוק בכדי לעזור לכם? ד"ר דוד כהן מציע לכם טיפים איך לעבור בקלות את החוויה הלא נעימה הזאת. מדריך למבוגרים ולתומכים בהם

ד"ר דוד כהן

ד"ר דוד כהן

השורות הבאות נכתבות בלשון נקבה, כיוון שהנשים הן רוב באוכלוסיית המבוגרים. עם זאת ברור שגם גברים יפיקו תועלת מהכתוב כאן. השורות הללו גם מיועדות לילדיהם של הזקנים ולתומכים בהם.​

את צריכה להגיע לחדר המיון? 

זו לא בשורה משמחת, אבל הודות לטיפים הבאים המסע הזה יהיה יותר קל:  

1.תשתפי אחרים בהחלטה להגיע לחדר המיון, ואם אפשר תנסי לבוא עם אדם נוסף שעליו את סומכת.

2. במשך השנים אגרת מחלות/אבחנות ובדיקות, שזכרונך לא יכול להכיל אותם. כדאי שיהיה לך תיק בבית עם העתקי מסמכים אלה, שתוכלי להציגו לפני הרופאים בחדר מיון, וזאת בנוסף למכתב ההפניה של הרופא, שייתכן שאף הוא ייכתב בחופזה ויהיו בו חסרים פרטים חשובים מן העבר הקרוב והרחוק. רצוי שתיק זה יהיה מסודר לתאריכי האירוע.

3. תביאי עמך את התרופות​ שאת לוקחת, בין אם בקביעות ובין אם מעת לעת.

4. הכיני רשימה של תרופות שאת רגישה להן או שהפסקת לקחת מסיבות אלה ואחרות (כאלה שלא עזרו לך).

5. תהיי סבלנית וסובלנית. חדרי המיון הם צוואר הבקבוק של המערכת הרפואית, הרופאים מאד עמוסים וסדרי העדיפויות לא תואמים את מה שהחולה או משפחתו חושבים לנכון. ייתכן מאד שתצטרכי להמתין הרבה שעות בין בדיקה לבדיקה. לעתים חוזרים הביתה הרבה יותר עייפים ותשושים (ולא תמיד מרוצים).רמת הצפיות לא תמיד מתמלאת לאחר שהייה כזאת, אפילו אם בסוף מתקבלים לאחת המחלקות.

6. רצוי להצטייד בשתייה ומעט מזון, כאשר יוצאים למסע זה, אולם יש להקפיד על ההוראות הרפואיות שלעתים אוסרות על אכילה ושתייה לפני פעולות רפואיות שונות.

7. השאלה אם את חוזרת הביתה או נשארת, תישאר פתוחה הרבה זמן. לכן רצוי שיהיה מישהו היודע איפה המפתחות של הדירה ו/או המכונית, איפה פנקס הצ`קים, מה מספר החשבון בבנק ועוד. רצוי שתתני ייפוי כוח לאדם הקרוב אליך על כל צרה שלא תבוא.יש עוד צעדים המאפשרים לך למנות ממלא מקום במקומך על מנת להחליט החלטות רפואיות, באם לא תהיי במצב שתוכלי לבד לענות על שאלות כגון אלה.   ​

להבין את הרופא   

הרופא בחדר המיון צריך להתמודד עם מספר שאלות קשות ובין השאר הוא צריך לקבוע סדר עדיפות. פעם הוא צריך לפעול במהירות מרבית ופעם הוא צריך לשנן את הכלל שהחיפזון הוא מן השטן, וכי רצוי להמתין  להסתכלות ו/או השגחה עד שמחליטים אם נשארים באחת המחלקות או חוזרים הביתה. 

מהירות הטיפול תלויה בעיקר באופי הבעיה הרפואית, אולם הרבה תלוי במכתב ההפניה, בניסוחו ובהצגת השאלה. כאשר בא זקן או זקנה באים לחדר מיון יש לשיקולים הללו צדדים נוספים: 

1. תצוגת המחלות, הסמנים וסימפטומים עלולים להיות בלתי אופייניים ומטעים.

2. מחלות כרוניות נוספות ותרופות מרובות יכולות לסבך או לטשטש את תמונת המחלה וכך גם את הטיפול.

3. החולה הזקן נוטה יותר לשכוח פרטים חשובים בתולדות מחלתו, אם בגלל מצב החרום שנמצא בו או בשל תפקודו המוחי.​

4.הנורמה של בדיקות המעבדה אינן תואמות בחלק של החולים את הנורמה של האוכלוסייה הצעירה יותר. גם הפירוש שנותנים לתוצאות אלה עשוי להיות שונה.

5. הרזרבות של המערכות השונות פחותות מאשר בגיל צעיר. זה לא חייב לבוא לידי ביטוי מיידי, אך יש לקחת זאת בחשבון.

6..תמיכת הרשת החברתית לא תמיד בנמצא או אינה מספקת. לכן יש לקרוא לעזרה את העובדת הסוציאלית שתעזור לספק שירותים חלופיים.

7. התפקוד היום-יומי הבסיסי עלול להשתנות עקב המאורע שבגללו נכנסו הזקנים לחדר מיון. בעוד שאצל צעירים זה נראה לעין, אצל זקנים השינויים קשים יותר להערכה, אך מחוייבי המציאות. ידיעת התפקוד היום-יומי הבסיסי קודם המחלה החריפה -​ חשובה מאוד.

8. יכולת הזקנים להתרגל למגבלות מחלתם החדשה פחותה מאשר בגיל צעיר. כל השינויים האלה ידועים לרופא חדר המיון (או מן הראוי שידע אותם), והוא לוקח אותם בחשבון. ככלל, תלונות ממושכות על רקע מחלות כרוניות לא יתקבלו ברצון על ידי רופאי חדר המיון. כמה שהשינוי דרמטי ומהיר יותר, מקבלים יותר תשומת לב.חולים החוזרים לעתים קרובות לחדר המיון, עשויים להתקבל בזלזול, אם אין שינוי משמעותי במצבם. 

תלונות סובייקטיביות כגון כאב ללא סימנים אובייקטיביים לא פעם מופנים למרפאה המקצועית המיוחדת לתלונות אלה.כאשר אתם עוזבים את חדר המיון, יש לשמור את מכתב השחרור ולעשות העתקים ממנו לפני שמוסרים אותו לרופא המשפחה. 

ד"ר דוד כהן היה מנהל המחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת שירותי בריאות כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש