בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 02.01.2013
עדכון אחרון: 06.01.2013
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

מה הסיכוי שלך לפגוש קריש?

לקריאה נוחה
את שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון זה פגש בעקבות חבלה בראש. אצלה זה התגלה עוד לפני שנגרם נזק ממשי, אבל קריש דם הוא דבר מסוכן שיכול לגרום לאירוע מוחי ולתסחיף ריאתי. איך נוצר קריש, וכיצד מטפלים בו

שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון אושפזה השבוע לאחר שהתגלה בראשה קריש דם. קריש הדם התגלה במהלך בדיקה, ולמרבה המזל לא גרם לאירוע מוחי או לסיבוכים אחרים.

קריש הדם של קלינטון נגרם בעקבות מקרה שבו התעלפה לפני כשבועיים, נפלה וסבלה מזעזוע מוח. בעקבות הנפילה נוצר דימום בין עצמות הגולגולת שלה לבין המוח. הדימום הזה גרם לקריש דם.

איך נוצר קריש דם?

הגוף שלנו מאוד חכם. כאשר הוא חייב להתגונן מאובדן דם בלתי נשלט - הוא מפעיל מנגנון שעוצר ומפסיק דימומים (כל עוד לא מדובר בכלי דם גדול מאוד).

כשנוצר פצע, וכלי הדם ניזוקים, מגיעים לאזור הפגוע תאי דם שנקראים טסיות (מהמילה טַס שמשמעותה מגש) או טרומבוציטים. הם מתיישבים על האזור הפגוע ויוצרים רשת. על הרשת מתיישבים חלבונים ייעודיים בדם בליווי סידן וחומרים אחרים ויוצרים יחד עם הטסיות קריש. הקריש הזה מהווה פקק שסותם את החור ובכך מפסיק את הדימום.

אצל קלינטון מנגנון זה הופעל בתגובה לחבלה בראש שגרמה לדימום, וקריש הדם התגלה וטופל כמקובל במקרים של דימום בחלל הגולגולת. אולם לעתים קרישים נוצרים בצורה לא תקינה, למשל בוורידים העמוקים בשוקיים בעקבות ישיבה ממושכת בטיסה או אצל אנשים שיש להם הפרעה במנגנון הקרישה.

זה מסוכן?

קריש דם עלול לנדוד עם זרם הדם לריאות או למוח, ומצב כזה מכונה תסחיף. אם קריש הדם מגיע לריאות וגורם לסתימה פתאומית של כלי דם קטן או גדול (בהתאם לגודל התסחיף) הוא עלול להיות קטלני. ככל שהתסחיף גדול יותר וככל שכלי הדם שנסתם גדול יותר - הנזק רב יותר.

תסחיף שמגיע למוח גורם לאוטם - או בלשון העם שבץ מוחי. אוטם במוח עלול לגרום לנזק ממשי כמו שיתוק ופגיעה בדיבור.

אפשר למנוע את זה?

כל אחד יכול וצריך לזהות שבץ מוחי מוקדם ככל האפשר ולפנות את הנפגע במהירות האפשרית לבית חולים. חשוב לפנות את הנפגע לבית חולים גדול שיש בו אפשרות לבצע צנתור של עורקי המוח והמסה של התסחיף.

יש חלון הזדמנויות של שלוש שעות מתחילת האירוע שבו ניתן להמיס את התסחיף שנדד למוח ובכך להקטין דרמטית את הנזק הקבוע שעלול להיווצר מהאירוע.

איך מטפלים בקרישי הדם?

במקרים מסוימים ניתן לנסות לפתור את הבעיה בעזרת תרופות שמפרקות קרישי דם. תפקידן של התרופות האלה הוא למנוע הצטברות ויצירה של קרישים חדשים שמגבירים את הסיכון לתסחיף בריאות.

ככלל, מתחילים בדרך כלל בטיפול קצר מועד (פחות משבוע) בהפרין תוך־ורידי, ובמקביל מתחילים לתת קומדין דרך הפה עד שמגיעים לרמות מתאימות של איזון, ואז ניתן להפסיק את מתן ההפרין. עם זאת, הרופאים עשויים להעדיף להשתמש בקלקסן שניתן בזריקות תת־עוריות ללא צורך בעירוי.

המסת הקריש בעזרת תרופות מיוחדות נשמרת בדרך כלל לקרישים מפושטים, למשל באזור הגבוה של הרגל והאגן. אף שמחקרים הוכיחו את יעילות הפעולה הזאת, היא עלולה לגרום לדימומים חמורים, ולכן לא נמצאת בשימוש שגרתי.

האם הטיפול התרופתי ניתן לתמיד?

אנשים שלקו בקרישי דם יותר מפעם אחת עלולים להזדקק לטיפול נוגד קרישה לכל חייהם. בדרך כלל, כשמטפלים בנוגדי קרישה, האזור שנפגע חוזר לרוב למצבו הקודם. עם זאת, נוגדי קרישה לא מפחיתים את הסיכון לתסחיף לריאות או לעורקי הלב.

בעת שנוטלים נוגדי קרישה חשוב לעשות בדיקות קרישת דם. הזמן תור לרופא שלך על מנת לקבל הפניה לבדיקה. חשוב לציין שהיום יש תרופות חדישות שמחליפות את הקומדין הישן והמוכר, ויתרונן בכך שהן לא מצריכות מעקב קבוע ותכוף של בדיקות דם.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל