חיפוש

dsdsdsd
בחורה מצוננת שוכבת במיטה ומקנחת את האף

צינון: כל מה שצריך לדעת

הצטננות היא תופעה שמלווה אותנו גם הרבה אחרי שהחורף נגמר. אבל לא כל נזלת או גרון כואב מעידים על אותה הבעיה, וכדאי להכיר את ההבדלים. המדריך המלא לאף דולף

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

הצטננות (התקררות, צינון - Common Cold) היא דלקת זיהומית נגיפית של דרכי הנשימה העליונות. להצטננות גורמים הרבה מאוד סוגים של נגיפים - השכיחים ביותר הם רינו־וירוס (Rhinovirus).

מהם התסמינים של הצטננות?

תסמיני ההצטננות מתפתחים במלואם תוך יום עד ארבעה ימים אחרי שנדבקים בנגיף, ונמשכים בדרך־כלל כשלושה ימים.

תסמיני המחלה עשויים לכלול, בין היתר: אף דולף, גודש באף, התעטשויות, שיעול, גרון צורב, גרון כואב, עייפות, ליחה, חום, כאבי ראש, כאבים ברחבי הגוף. בנוסף, ההרגשה הכללית היא רעה.

בעיקר בעונות המעבר, אולם אפשר לחלות בה בכל עונות השנה. מבוגרים חולים בהצטננות 3-2 פעמים בשנה בממוצע, וילדים אפילו יותר.

כמה זמן נמשך צינון?

מרבית האנשים מתאוששים מהמחלה כ־10-7 ימים לאחר ההידבקות.

לרוב לא.

וכשההצטננות מסתבכת?

הסיבוך הנפוץ ביותר הוא גודש במערות הפנים (סינוסיטיס). ילדים קטנים, קשישים וחולים במחלות כרוניות עלולים לפתח גם דלקת ריאות. ילדים קטנים ותינוקות עלולים לפתח גם דלקת אוזניים חדה על רקע ההצטננות.

בשלושת הימים הראשונים שבמהלכם סובלים מהתסמינים או כשיש חום, המחלה מידבקת ואתם עלולים להעביר אותה לאחרים (או לקבל אותה מהם). וההידבקות הרבה יותר קלה ממה שאתם אולי חושבים.

הווירוסים שגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן יכולים לעבור בעיטוש או בשיעול מאדם לאדם. בנוסף, המחלה עלולה להתפשט גם באמצעות מגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו או מישהי חולים) או על ידי שיתוף חפצים מזוהמים (למשל סמארטפונים וצעצועים). אם תגעו באף או בפה שלכם אחרי מגע או חשיפה שכאלו, סביר להניח שתחטפו צינון.

יש חיסון נגד הצטננות?

לא. כיוון שיש כל כך הרבה סוגים של וירוסים שגורמים להצטננות, זה לא מציאותי ולא כלכלי לפתח חיסון נגד כל אחד מהם. חוץ מזה, תחשבו כמה זריקות הייתם צריכים לקבל.

שפעת היא מחלת חום חריפה שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus). תסמיני המחלה הם: חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, שיעול, נזלת, חולשה והרגשה כללית רעה.

תסמיני השפעת חריפים יותר מהתסמינים של הצטננות רגילה והיא עלולה להיות מלווה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים, בשלשולים ובכאבי בטן ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר. במילים אחרות: השפעת היא מחלה קשה הרבה יותר מהצטננות. במהלך ההיסטוריה מתו משפעת מאות מיליוני בני אדם (בעיקר תינוקות וקשישים), ואילו מהצטננות לרוב לא מתים, ושכיחות הסיבוכים בה נמוכה יותר.

כל עוד מדובר בהצטננות פשוטה או בשפעת, המחלה תחלוף מאליה גם ללא טיפול. למרות זאת, כדי שלא נהיה כל כך מסכנים, יש לנו טיפים שיכולים להקל על התסמינים:

1. מנוחה במיטה, שתייה מרובה וקצת מרק עוף של אמא.

2. אם יש חום, כדורי אקמול עשויים לעזור להורדתו ולשיפור ההרגשה הכללית.

3. סירופים וכדורים מכייחים עוזרים להוציא החוצה את הליחה מהריאות, וניתן להיעזר בהם. למשל: מוקוליט, ריאולין, סולבקס או מובקס.

4. סירופים וכדורים המכילים קודאין עוזרים לדכא את רפלקס השיעול, מה שיכול לעזור לישון טוב בלילה.

5. אם יש נזלת ניתן להיעזר בטיפות אף או בספריי לאף כמו אוטריווין. מומלץ להגביל את הטיפול הזה לחמישה ימים, מאחר שטיפול ממושך בטיפות עלול לגרום באופן פרדוקסלי לנזלת כרונית. טיפול נוסף שניתן להיעזר בו הוא הזלפת מי מלח לאף. ניתן לקנות אותם בטיפות או בספרי וגם להכין לבד בבית. קיימים גם כדורים נגד נזלת כמו סינופד.

6. להקלה על כאבי הגרון ניתן להיעזר בכדורי מציצה המאלחשים מקומית את הגרון כגון סטרפסילס או קלגרון - והכי טוב: לקחת כוס מים מהברז, לערבב בה כפית מלח ורבע כפית אבקת סודה לשתייה ולגרגר.

7. מצויים גם כדורים משולבים כמו אקמול צינון יום לילה, טבע קולד, וכדומה.

8. אנשים אסתמטיים ומעשנים נזקקים לפעמים לאינהלציות ולטיפול במרחיבי סימפונות.

9. בחלק מהמצבים בהם יש זיהום חיידקי בנוסף למחלה הנגיפית יש צורך בטיפול אנטיביוטי. טיפול כזה מחייב מרשם רופא.

1. אם יש חום גבוה (מעל 38 מעלות) הנמשך יותר משלושה ימים. 

2. אם יש שיעול מתגבר, כיח מוגלתי וכאבים בחזה.

3. אם אתם סובלים מקוצר נשימה

4. אם אתם סובלים מכאב אוזניים חד. 

5. אם אתם חשים כאב בפנים וסובלים מנזלת מוגלתית במשך יותר משבוע.

6. אם מתפתחים בו זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

האם חשוב לנוח בבית כשחולים?

כן. העבודה לא תברח, והרכבת של המדליות לא בדרך! גם אם חשוב לכם מאוד להגיע לישיבה כדי לשחק בסמארטפון, ולבהות בערימות הניירת שמחכות לכם על השולחן, עדיף שתחלימו בבית כדי שלא תדביקו את העמיתים שלכם, ותגרמו לכולם להיות חולים בזה אחר זה. וחשוב מאוד: כשחולים - תנו לגוף לנוח.

אם ממשיכים בשגרת החיים הרגילה, אפשר לסבך את המצב ובמקום להחלים כמו שצריך - להפוך לחולים יותר!

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש