חיפוש

dsdsdsd
מחלת ריאות חסימתית

חסימה לחיים

אחד מכל חמישה מעשנים עלול לחלות במחלת ריאות חסימתית. זה מתחיל עם שיעולים, ממשיך בירידה באיכות החיים ועלול להסתיים במוות. זה הזמן להצטרף לסדנה לגמילה מעישון של הכללית

ד"ר אמנון אריאל

ד"ר אמנון אריאל

מחלת ריאות חסימתית כרונית (C.O.P.D) היא גורם התמותה מספר אחת כתוצאה מעישון. המחלה מופיעה אצל מעשנים בגיל מבוגר ופוגעת באורח קשה באיכות החיים ועלולה להוביל למותו של החולה. אחד מכל חמישה מעשנים עלול לחלות במחלה, שנחשבת כיום לגורם התמותה הרביעי בעולם, אחרי מחלות לב, סרטן ושבץ מוחי.   

ירידה בכושר הגופני

נועה (שם בדוי), סוכנת נסיעות בת 62, הופנתה אלי לראשונה לפני כעשר שנים על ידי רופאת המשפחה, לאחר שבמהלך השנה סבלה שלוש פעמים מדלקת ריאות, כפי שאבחנו בטעות. בנוסף לכך היא חשה גם ירידה הדרגתית בכושרה הגופני, שאילץ אותה לפרוש מקבוצת רוכבי אופניים עמה טיילה זה שנים, כמעט בכל סוף שבוע.      

33 שנות עישון

נועה עישנה סיגריות עוד מתקופת שירותה הצבאי, במשך כ־33 שנים. בעבר עישנה כחפיסה וחצי ביום, אך הפחיתה כמות זאת עם הופעת שיעול בוקר טורדני לפני כחמש שנים. נדב (שם בדוי), בעלה של נועה, עצמאי בתחום הנדל"ן, עישן גם הוא במשך שנים רבות אך הצליח להיגמל מעישון. נדב וילדיה של נועה הפצירו בה לחדול מעישון, אך נועה לא הצליחה להתמיד בהפסקת העישון ושבה לעשן מספר שבועות לאחר כל אחד משני מאמציה לגמילה מעישון.

קשיים בנשיפה

בדקתי את נועה כשלושה חודשים לאחר "דלקת הריאות" האחרונה, ומצאתי אישה נמרצת וחיונית, עם שיעול קל אך ללא ממצא משמעותי אחר בבדיקה. צילומי החזה שנועה הביאה עמה לא הראו סימנים לדלקת ריאות,  והיו תקינים פרט לנפח מוגבר מעט של הריאות.  טרם כניסתה לבדיקתי, ביצעה נועה בדיקה ספירומטריה, פשוטה של תפקוד הריאות, בה התבקשה לשאוף אוויר מלוא ריאותיה ולנשוף מיד ובחוזקה לתוך מכשיר הבדיקה. בדיקה זו הראתה שנועה מתקשה בנשיפה, וכי זרימת האוויר מריאותיה בעת נשיפה מאומצת איטית מהתקין, כך שהנפח אותו היא מצליחה לנשוף בשנייה הראשונה מגיע רק לכדי 65 אחוזים מהחזוי. שתי שאיפות ממשאף מרחיב סימפונות לא הביאו לשיפור משמעותי בתוצאות אלה.  

בתשובה לשאלותיה הסברתי לנועה כי אינני חושב שמדובר באסתמה וכי קוצר הנשימה והשיעול נובעים בשל מחלה חסימתית כרונית בדרכי הנשימה, שאחראית גם לירידה המשמעותית בתפקוד ריאותיה.   

מהי COPD?

המחלה נגרמת בעיקרה על ידי עישון סיגריות. העישון גורם לדלקת בסימפונות הריאה. להבדיל מאסתמה, לא מדובר בדלקת אלרגית, אלא בדלקת הנגרמת על ידי גירוי עשן הסיגריות. דלקת זו יוצאת משליטה אצל עשרה עד 15 אחוזים מהמעשנים ומתחילה תהליך של שינוי והרס בסימפונות הריאה (ברונכיטיס כרונית) הגורם לשיעול, ליחה והפרעה בנשיפה ולעיתים גם להרס בועות רקמת הריאה עצמה (אמפיזמה - נפחת בעברית). המחלה מופיעה בדרך כלל לאחר שנים רבות של עישון פעיל, בגילאי 45-60 ומחמירה עם השנים ועם המשך העישון הפעיל.  העלייה בעישון בקרב נשים, שהחלה בעשורים האחרונים,  מתבטאת בעלייה מתמדת בשכיחות המחלה אצלן. בקנדה וארצות הברית מאובחנות כיום יותר נשים מאשר גברים עם COPD חדש.   

שיעול וקוצר נשימה

סימני המחלה הראשונים הם הופעה הדרגתית של שיעול מתמשך, התקררויות תכופות וקוצר נשימה במאמץ. סימנים אלה אינם ייחודיים ומופיעים בהדרגה. חולים רבים מתייחסים לשיעול כתוצאה טבעית של עישון ממושך, ולקוצר הנשימה זוחל כאל ירידה בכושר הגופני. התעלמות שכיחה זו מסימני מחלה והשימוש המועט יחסית באפשרות של בדיקת תפקודי ריאות לגילוי המחלה גורמים לכך שיותר ממחצית החולים ב־COPD אינם מאובחנים כלל, או מתגלים בשלב מתקדם.

הטיפול החשוב ביותר למניעת המחלה או עצירת התקדמותה הוא הימנעות מעישון. רק הימנעות מעישון מרסנת את התהליך הדלקתי ההורס את הריאות. הטיפול תרופתי, בעיקר במשאפים,  מפחית את תסמיני המחלה, אך לא מונע את המשך התקדמותה. חינוך לבריאות (הכרת המחלה והטיפול), ופעילות גופנית סדירה ומותאמת למצב החולה תורמים רבות לשיפור איכות החיים של החולים ב־COPD.

נועה לא לבד. שעה ששכיחות מחלות כלי דם ולב נמצאת במגמת ירידה, שכיחות COPD עדיין בעלייה. עלייה זו צפויה להימשך עד שנת 2020 לפחות. אז צפויה המחלה להפוך לסיבת התמותה השלישית בחשיבותה. עדיין לא קיימים נתונים סטטיסטיים לגבי שכיחות COPD בארץ, אך סביר להניח כי שכיחותה אינה שונה בהרבה מזו הקיימת בארצות מערביות אחרות (כחמישה עד עשרה אחוזים מהאוכלוסייה המבוגרת, שכיחות דומה לזו של אסטמה וסוכרת).  

COPD לא זוכה לחשיפה והתייחסות מתאימה בשל הסטיגמה הקשורה למחלה זו הנתפסת כ"עונש המגיע למעשן הכבד", והשפעתה העיקרית על האוכלוסייה המזדקנת אינה זוכה לסיקור נרחב.  

מה ניתן לעשות?

מניעה וגמילה מעישון יפחיתו את שכיחותה של מחלה זו שהבאנו על עצמנו. עם העלמות הרגל העישון, צפויה גם המחלה להיעלם. עד אז גילוי מוקדם של המחלה בשלביה המוקדמים, על ידי בדיקת תפקודי ריאות למעשנים כבדים המתלוננים על שיעול, ליחה או קוצר נשימה. יסייע לאתר את החולים בשלב בו התערבות טיפולית תהיה יעילה יותר.    

ומה קורה עם נועה?

היא הבינה את שעליה לעשות למען עצמה והנאתה עם משפחתה ילדיה ונכדיה, והצליחה לחדול מעישון לאחר הניסיון הרביעי. זה שנתיים שנועה אינה מעשנת. את הרכיבה על אופניים החליפה בהליכה יומיומית. תפקודה הגופני השתפר במידה ניכרת  וההידרדרות בתפקוד ריאותיה נעצרה.

ד"ר אמנון אריאל הוא מנהל יחידת הריאות במרכז הרפואי העמק בעפולה, מקבוצת כללית  

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש