חיפוש

dsdsdsd
דום נשימה בשינה

נוחר או סובל מדום נשימה?

תסמונת דום נשימה בשינה היא גורם סיכון לשבץ מוחי וללחץ דם גבוה. הפרעת השינה הזאת גורמת לעייפות במשך היום ופוגעת באיכות החיים. נמצא גם קשר בין דום נשימה בשינה לעוצמת הנחירות

דורון קוראל

דורון קוראל

5% מהאוכלוסייה לוקים בתסמונת דום נשימה בשינה המתאפיינת בהפסקות נשימה חוזרות במהלך השינה.

האם מדובר בתסמונת מסוכנת?

דום נשימה בשינה הוא תסמונת שהיא גורם סיכון לשתי מחלות מסוכנות:
לחץ דם גבוה.
שבץ מוחי.

נוסף על כך, העייפות המוגברת של הסובלים בתסמונת מובילה לכך שהם מעורבים בשכיחות גבוהה יותר בתאונות דרכים ובתאונות עבודה. ההערכה היא שתסמונת דום נשימה בשינה כרוכה בתחלואה ובתמותה מוגברות ובנטל כלכלי כבד על מערכות הבריאות.

איך אפשר לדעת אם אני סובל מדום נשימה בשינה?

אחד המאפיינים המובהקים ביותר של דום נשימה בשינה הוא נחירות ליליות.

האם יש קשר בין התסמונת לבין עוצמת הנחירות?

עד לא מכבר הסתמכו החוקרים על דיווחי הנבדקים כדי לבחון אם יש קשר בין עוצמת הנחירות לבין חומרת ההפרעה. אולם בסופו של דבר התברר שבמקרים רבים דיווחי הנבדקים אינם מהימנים.

רופאים במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת כללית ביקשו למצוא תשובה מדויקת לשאלה ולצורך כך ערכו מחקר שבו השתתפו יותר מ־3,000 איש. במהלך המחקר נבדקה עוצמת הנחירות הלילית במד דציבלים.

במחקר, שהתנהל במעבדת השינה של סורוקה, נמצא שיש קשר ישיר בין עוצמת הנחירות הליליות לבין חומרת דום הנשימה בשינה. הממצא הזה חיזק את ההנחה המוקדמת של החוקרים.

נתון מעניין נוסף שעלה מתוך המחקר היה שאצל חלק מהנבדקים נמדדה עוצמת נחירה מקסימלית בעוצמה של יותר מ־80 דציבלים. עוצמה כזאת עלולה לגרום נזק ישיר לשמיעה בחשיפה ממושכת. דרך אגב, החוק להגנת הסביבה אוסר להשמיע בשעות הלילה רעש בעוצמה של יותר מ־50 דציבלים.

ממצא נוסף היה כי נשים שנחרו בעוצמות גבוהות - כמו גברים - נטו שלא לדווח על כך בשאלון המוקדם. כן מצאו החוקרים שללא קשר לדום הנשימה בשינה, נבדקים שנחרו בעוצמה גבוהה סבלו מעייפות מוגברת במשך שעות היום.

"המחקר מאשר הנחה מוקדמת שיש קשר בין עוצמת הנחירות לבין חומרת דום הנשימה בשינה", אמר ד"ר נמרוד מימון, מנהל המחקר ורופא בכיר במכון לרפואת ריאות בסורוקה. לדבריו, אחת השאלות החשובות שבה  משתמשים כיום למיון מועמדים לבדיקה במעבדת שינה היא "האם אתה נוחר ואם כן, האם עוצמת הנחירות גבוהה?"

באמצעות השאלה הזאת מבדילים בין נבדקים שיש סבירות גבוהה שהם סובלים מדום נשימה לבין נבדקים שיש סבירות נמוכה בלבד שהם סובלים מדום נשימה בשינה. כמו כן נמצא שגם ללא דום נשימה בשינה - מי שנוחר בעוצמה גבוהה גדולים מאוד סיכוייו לסבול מעייפות יום מוגברת.

איך מטפלים בנחירות?

"עד היום נטינו שלא לטפל בתופעת הנחירות עצמה מחוץ להקשר של דום נשימה בשינה", הוסיף ד"ר מימון. "הטיפול המקובל בהפרעות בשינה במבוגרים הינו באמצעות שימוש במכשיר הקרוי C-PAP במהלך הלילה. אם מתרגלים לשימוש נכון במכשיר, הוא פותר את הבעיה בהצלחה גבוהה".​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש