חיפוש

dsdsdsd
סיגריות

זה מסוכן, המחירים עלו, והתשדירים מזעזעים - אז למה עדיין בא לי לעשן?

ניסו לאסור על עישון בפאבים, הודיעו שהקופסאות יכוסו בתמונות זוועה של מחלות שפוגעות במעשנים, העלו את המחירים, והתשדירים מחרידים. כל זה לא גורם למעשנים להפסיק. למה זה לא עובד, ומה כן יגרום לנו לחדול?

לירון סיני

בקיצור

01

האם אחרי הכתבה הזאת אפסיק לעשן? מודעות לנזקים, איסור על עישון במקומות ציבוריים והעלאת המחירים לא גורמים למעשנים לרצות להפסיק. הם נתפסים כהטפה.

02

יש המון אפשרויות שמסייעות למעשנים להיגמל, כולל סדנה בחינם בכללית. הביאו בחשבון שרוב המעשנים חוזרים לעשן במהלך השנה הראשונה של הגמילה הראשונה.

03

זו לא סיבה להתייאש: אם מתמידים וחוזרים על תהליך הגמילה, בפעם השנייה כבר יהיה קל יותר, והדרך לגמילה מלאה תהיה פשוטה יותר.

גבר צעיר יוצא לחצר האחורית של ביתו. הוא מוציא סיגריה, מדליק אותה ושואף, נרגע מעומס היום או מתחיל את הבוקר. משאיפה לשאיפה על הסיגריה שלו מתחיל לצמוח משהו. גושים דוחים למראה, אדומים־שחורים ונפוחים מאוד בוקעים ממנה. ברקע קולו של קריין מספר שעם כל שאיפה שאנחנו לוקחים לקרבנו, התאים שלנו עוברים מוטציה. לו יכולנו לראות את הנזק, היינו מפסיקים.

כך נראה ונשמע תשדיר מהחודשים האחרונים שהושק בבריטניה, ומטרתו להמחיש איזה נזק אנחנו גורמים לעצמנו עם כל סיגריה, לזעזע אותנו ולגרום לנו להפסיק. אלא שכמעשנת ומסקר לא מחייב שנעשה בקרב חבריי המעשנים ברור שסוג כזה של תשדירים לא עובד עלינו.

גם לא הקופסאות מחו"ל ועליהן התמונות של שיניים רקובות ושל שאר תחלואי עישון, שעשויות להופיע בקרוב גם אצלנו, או האיסורים על עישון בפאבים, במועדונים, בתחנות רכבת ואוטובוס ובאיצטדיונים. אפילו עליית המחירים לא גורמת למעשנים ותיקים להגיד שמספיק ודי.

חוסר האפקטיביות אינו נובע מבורות. המעשנים ברובם יודעים שזה לא בריא, מודעים לסיכונים הבריאותיים. אז למה התשדירים והצעדים האלה לא משכנעים אותנו? ד"ר דיאן לוין, מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום בריאות בכללית, מסבירה: "התשדירים ברובם מדברים על נזק בריאותי לטווח ארוך, בשעה שמי שמעשן עושה את זה בגלל ה'כאן ועכשיו'. עישון סיגריות הוא קודם כול התמכרות, גם פיזית.

"ייתכן מאוד שהגוף, כלומר המוח, זקוק לניקוטין, ולכן מורגש אי־שקט עד הסיגריה הבאה. נוסף על כך, עישון הוא התנהגות שקשה לשנות כי מעבר לצורך הפיזי או הרגשי שהוא ממלא, מדובר בהרגל, בהתנהגות אוטומטית. כדי להיגמל צריך לעשות זאת באופן מסודר ושיטתי, ורק כשהמעשנים מוכנים לכך".

השתכנעתם? בואו להיגמל איתנו - בחינם!

בכללית מציעים סדנה קבוצתית לגמילה ללא תשלום. הסדנה כוללת שמונה מפגשים בני שעה וחצי ומעבירים אותה אנשי צוות שעברו הכשרה מיוחדת בתחום.

המשתתפים לומדים ומיישמים שיטה לגמילה המבוססת על הגישה ההתנהגותית־קוגנטיבית - בלי הטפות ועם הרבה תמיכה. מי שמשתתף זכאי גם לתרופות מרשם לגמילה.

לפרטים על הסדנה הקרובה לביתכם:
חייגו 2700*​

אז זו פשוט הכחשה?

"הידע על נזקי העישון הוא הסיבה להיגמל, אבל הוא לא מה שמניע מעשנים להיגמל בפועל. יכול להיות שהנזק לא מספיק מורגש כדי שירצו לעבור את תהליך הגמילה, וכשעוד לא מוכנים - אנשים משתמשים בהסברים כמו 'סבא שלי עישן עד גיל מבוגר' וכדומה. בשורה התחתונה מדובר באשליה, כי רוב רובם של המעשנים ילקו בבעיה בריאותית שקשורה לעישון".

חלק מהקושי להשתכנע להפסיק נובע מכך שלמרות הכול בעבור חלקנו לסיגריות עדיין יש תדמית נחשקת. הן משתלשלות מפיהן של דמויות טלוויזיוניות וקולנועיות, גם אם פחות מאשר בעבר. "החלק של התדמית פועל בעיקר בתחילת הדרך. זו אחת הסיבות שבגללן בני נוער מתחילים לעשן. הדבר משווה להם - לטעמם - מראה מבוגר, 'פוזה' חברתית־תרבותית מסוימת", אומרת ד"ר לוין, "אבל אחרי כמה סיגריות ראשונות המעשן כבר בדרך להתמכרות".

עוד סיבה שתשדירים מעוררי אימה בשילוב הטלת מגבלות לא עובדים היא שהם מייצרים תחושת אנטי. אף אחד לא אוהב שמחנכים אותו ואומרים לו כמה לא בסדר מה שהוא עושה - גם אם המטיפים צודקים לגמרי.

"החוקים שמצמצמים מאוד את המקומות שבהם ניתן לעשן נועדו בעיקר להגן על הציבור מפני נזקי העישון הפסיבי באמצעות צמצום החשיפה לעשן", מוסיפה ד"ר לוין. "נוסף על כך, יש חוקים שמגבילים את פרסום העישון כדי לצמצם את החשיפה החברתית ולהפחית את הלגיטימציה לעשן. במילים אחרות, המטרה היא להקטין את הסיכוי שעישון ייחשב לנורמטיבי".

אם כל זה לא עוזר, מה כן?

"צריך לנקוט גישה אחרת, כזו שמשדרת שהקושי להיגמל הוא מובן, שמדובר באתגר שעומד בפני המעשן - גם להחליט וגם לבצע. אין מה להיות נגד המעשן, אלא רק נגד העישון. על ידי מתן לגיטימציה לקושי אפשר להסביר ולהציע דרך לאנשים שרוצים לנסות להיגמל".

כדי שאנשים יגיעו למצב שבו הם רוצים להיגמל, וההסברים והמידע שהצטבר כבר לא מודחקים באיזו פינה מעושנת, משהו בחשיבה צריך להשתנות. איך ומתי זה קורה? לרוב כשחל אירוע בחיים שמניע אותנו לפעולה ו/או בעזרת תמיכה מהסביבה הקרובה.

"יש צמתים שונים בחיים שבהם אנחנו עדים לרצון מוגבר של אנשים להפסיק לעשן. זה לא תלוי גיל בהכרח. לפעמים זה קורה כשמכירים בן זוג או בת זוג שלא מעשנים; נשים רבות מפסיקות לעשן לקראת ההריון ובמהלכו למען בריאות העובר. לצערי, מעשנים רבים מפסיקים רק כשצץ הסימן הראשון לבעיית בריאות".

גם אדם קרוב אלינו שנפגע כתוצאה מעישון עשוי לעשות את ההבדל. כשהנזקים מתורגמים למצב בריאותי קשה - כזה שאנחנו לא יכולים להתעלם ממנו - שריון המגננות שבנינו נסדק. "אחת הדרכים לשכנע ולהוריד התנגדויות לגמילה היא לשוחח עם רופא ועם צוות שמטפלים בנושא הזה", מסבירה ד"ר לוין.

אולם גם כשמתעורר הרצון להפסיק, הדרך לגמילה אינה פשוטה. אנשים רבים לא מאמינים ביכולתם להיגמל ולכן מוותרים מראש ולא מנסים. יש אחרים שמצליחים לבד או בהחלטה משותפת עם בני זוג או חברים והופכים את הגמילה לאתגר משותף.

"בעיקרון, כל אחד יכול להפסיק, אבל רוב המעשנים זקוקים לעזרה כזו או אחרת כדי להיגמל באופן יעיל בלי לחזור להרגל", אומרת ד"ר לוין. "אם לא עוברים תהליך מסודר של גמילה, יש סיכוי טוב שמעשן יחזור לעשן בתוך שנה אחרי ההפסקה".

אז מה הטעם בכלל לנסות להיגמל?

"רוב המעשנים לא מפסיקים לזמן רב אחרי הניסיון הראשון. אם מישהו ניסה להפסיק ולא התמיד, לא צריך להתייאש אלא לנסות שוב וליישם את מה שלמד על עצמו בפעם הקודמת. סיכוייו להצליח יהיו טובים יותר בפעם השנייה".

קיימים מוצרים ושיטות רבים שתומכים בנגמלים. קיימים ספרים, סדנאות, מטפלים, מדבקות, מסטיק ומשאף ניקוטין, תרופות מרשם ואפילו אפליקציות סלולריות שסופרות כמה שעות החזקנו מעמד מאז הסיגריה האחרונה. הבחירה במה להיעזר היא אישית, בהתאם למה שמדרבן אותנו יותר.

ייעוץ מקצועי:   ד"ר דיאן לוין 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש