בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 02.03.2011
עדכון אחרון: 02.03.2011
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

קרישי דם: נוצרים ברגליים ועלולים להיסחף לריאות

לקריאה נוחה
קריש דם שנוצר ברגל עלול להיסחף לריאות ובדיוק מהסיבה הזאת מתים מדי שנה קרוב ל־1,500 ישראלים. מהי פקקת הוורידים? איך מטפלים בתופעה ומי נמצא בסיכון יתר?
רגלי אישה יושבת ליד תיק ג'יימס בונד

מדי יום נפטרים בישראל ארבעה אנשים כתוצאה מתסחיף ריאתי שמקורו בפקקת הוורידים - כך מוסרים רופאים מהחברה הישראלית לקרישת דם, הפועלת במסגרת ההסתדרות הרפואית בישראל. עוד נמסר, כי בערך 43 אלף ישראלים לוקים בקרישי דם בשנה, אולם רק מיעוט סובל מסימנים מוקדמים ומאובחן בזמן.

השבוע פורסם כי אחת הטניסאיות הבכירות בעולם, סרינה וויליאמס, אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ בבית חולים אמריקני, לאחר שהתגלה קריש דם באחת הריאות שלה. הקריש התגלה בבדיקה שגרתית כחלק ממעקב אחרי פציעתה ברגל.

מהי פקקת ורידים עמוקה?

פקקת ורידים עמוקה היא מחלה שבה נוצר קריש דם, על פי רוב בוורידי הרגליים, אך לעיתים גם בוורידי הזרועות. הקריש עלול להיסחף עם זרם הדם אל הריאות ולגרום לתסחיף ריאתי המתבטא בכאבים בחזה, בקוצר נשימה, בדופק מהיר ובמקרים חמורים אף במוות.

לכן, פקקת של הוורידים העמוקים היא מצב רפואי דחוף ויש להתייחס לכל נפיחות בגפה, גם אם היא זניחה לכאורה, כאל פקקת של הוורידים העמוקים - וזאת עד שלא יוכח אחרת.

מהן הסיבות להיווצרות קרישי דם?

דוקטור רודולף וירכוב, הפתולוג הגרמני בן המאה ה־19 שהניח את היסודות לפתלוגיה המודרנית, הגדיר שלושה מצבים הגורמים להיווצרות קרישי דם: ירידה בזרימת הדם, נזק לדופן כלי הדם ועלייה בקרישיות הדם.

דוקטור וירכוב שם לב שיותר קרישים נוצרו ברגל השמאלית מאשר ברגל הימנית והעלה את האפשרות שזה נגרם עקב העובדה שהווריד האיליאקלי המשותף השמאלי נלחץ על ידי הווריד האיליאקלי המשותף הימני (תסמונת מיי טורנר).

מצבים רפואיים שונים עלולים לגרום לפקקת של הוורידים העמוקים, כמו לחץ על הוורידים, חבלה, סרטן, זיהומים, מחלות דלקתיות שונות, שבץ מוחי, אי־ספיקת לב ותסמונת נפרוטית (סוג של מחלת כליות).

יש כמה גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לפיתוח פקקת של הוורידים העמוקים: ניתוח, אשפוז, קיבוע (גבס, ישיבה ממושכת בטיסה), עישון, השמנת יתר, גיל מבוגר, תרופות שונות ומצבים מולדים שמעלים את הסיכון לקרישיות יתר.

האם התופעה נפוצה גם בקרב נשים בהריון?

כן. נשים נמצאות בסיכון יתר לפקקת של הוורידים העמוקים במהלך הריון ובתקופה שאחרי הלידה. טיפול מונע לנשים הרות שסבלו מפקקת יכול להצטמצם לזריקות קלקסן, אבל ייתכן שהוא מיותר אם גורמי הסיכון הם זמניים בלבד.

מהם הסימנים והתסמינים של פקקת הוורידים העמוקים?

לעיתים אין שום סימן או תסמין לתהליך הדלקתי, אבל התסמינים האופייניים לפקקת של הוורידים העמוקים כוללים: כאב, נפיחות ואודם בגפה הנגועה והתנפחות של הוורידים השטחיים. פקקת של הוורידים העמוקים יכולה להיווצר במידה זו או אחרת בקרב רבע מהחולים המאושפזים, אבל היא סמויה לעיתים קרובות, אלא אם מתפתח תסחיף ריאתי.

מהי רגל לבנה וכואבת?

"רגל לבנה וכואבת" (Phlegmasia alba dolens) מתאפיינת בגפה חיוורת וקרה ובדופק מוחלש עקב התכווצות. הסיבה לכך, בדרך כלל, היא חסימה פתאומית של הוורידים הראשיים שמוליכים לרגל (הווריד האיליאקלי והפמורלי) עקב פקקת של הוורידים העמוקים.

מהי רגל כחולה וכואבת?

רגל כחולה וכואבת (phlegmasia cerulea dolens) היא תולדה של חסימה חדה וכמעט שלמה של כל זרימת הדם לגפה. הרגל לרוב כואבת, כחולה (עקב חוסר חמצן) ובצקתית. אם הבעיה לא מטופלת במהירות, עלול להיווצר נמק של הוורידים.

איך מאבחנים פקקת בוורידים?

הבדיקות השימושיות ביותר לאבחון פקקת של הוורידים העמוקים הן בדיקת דם שנקראת D-DIMER ובדיקת אולטרסאונד של הוורידים הנגועים. לעיתים יש צורך בבדיקות דם נוספות אחרות.

איך מטפלים בקרישי הדם?

במקרים מסוימים ניתן לנסות לפרק את הקריש בעזרת תרופות שמפרקות קרישי דם. תפקידן של התרופות האלה הוא למנוע הצטברות ויצירה של קרישים חדשים שמגבירים את הסיכון לתסחיף בריאות.

מתחילים בדרך כלל בטיפול קצר מועד (פחות משבוע) בהפרין תוך־ורידי, ובמקביל מתחילים לתת קומדין דרך הפה עד שמגיעים לרמות מתאימות של איזון. אז גם ניתן להפסיק את ההפרין. עם זאת, הרופאים עשויים להעדיף להשתמש בקלקסן שניתן בזריקות תת־עוריות ללא צורך בעירוי.

המסת הקריש בעזרת תרופות מיוחדות נשמרת בדרך כלל לקרישים מפושטים, למשל באזור הגבוה של הרגל ושל האגן. אף שמחקרים הוכיחו את היעילות של הפעולה הזאת, היא עלולה לגרום לדימומים חמורים ולכן אינה נמצאת בשימוש שגרתי.

האם הטיפול התרופתי ניתן לתמיד?

אנשים שלקו בקרישי דם יותר מפעם אחת עלולים להזדקק לטיפול נוגד קרישה לכל חייהם. בדרך־כלל, כשמטפלים בנוגדי קרישה, האזור שנפגע חוזר לרוב למצבו הקודם. עם זאת, נוגדי קרישה אינם מפחיתים את הסיכון לתסחיף לריאות או לעורקי הלב. לפיכך, בעוד שהקרישה באזור שנפגע מפקקת בוורידים העמוקים עשויה להיפסק, תסחיף ריאתי עודנו אפשרי. מחקרים שונים הראו ששילוב של טיפול תרופתי נוגד קרישה יחד עם הפעלת לחץ לסירוגין על הרגליים יעיל יותר מטיפול נוגד קרישה בלבד.

במצבים מסוימים, כשלא ניתן להשתמש בתרופות נגד קרישה בשל החשש מדמם מוחי, משתילים מסנן בווריד הנבוב התחתון (הווריד הראשי שמחזיר את הדם מהחלקים התחתונים של הגוף ללב). עם זאת, המסננים האלה עלולים להוות מקור להיווצרות קרישים, ולכן משתמשים בהם רק במקרים שלא ניתן לתת תרופות נגד קרישה.

האם יש טיפול מונע שמקדים תרופה לקריש?

טיפול מונע נגד פקקת של הוורידים העמוקים מומלץ לחולים המאושפזים בשל מחלה קשה ומרותקים למיטה ולמאושפזים ולאנשים שמחלימים אחרי ניתוח. הטיפול המונע כולל תרופות נגד קרישה וגרביים אלסטיים. לעתים משתמשים גם במכשיר שמפעיל לחץ לסירוגין על הרגליים.

לחולים שאושפזו עקב אי ספיקת הלב או מחלת ריאות חמורה או רתוקים למיטה ויש להם גורם סיכון אחד או יותר (כולל סרטן, פקקת קודמת, אלח דם, מחלת כליות חדה או מחלת מעיים דלקתית), מומלץ לתת טיפול מונע עם מינון נמוך של תרופה נגד קרישה, כמו הפרין או קלקסן.

אנשים שעברו ניתוחים מסויימים, בעיקר ניתוחים אורתופדיים להחלפת מפרק הירך או מפרק הברך, מקבלים קלקסן באופן שגרתי למניעת היווצרות קרישים.  בנוסף, הליכה מפעילה את שרירי המשאבות של הגוף ומגדילה את מהירות הזרימה בוורידים ומונעת עימדון (סטזיס, חוסר תנועה) של הדם.

מה הקשר בין טיסה ממושכת לפקקת בוורידים העמוקים?

במקרה של טיסה ממושכת, נמצא שהסיכון לפקקת של הוורידים העמוקים גבוהה יותר בקרב מעשנים, בקרב שמנים ובקרב נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון.

גרביים אלסטיים לוחצות או מכנסונים לוחצים (טייטס) מפחיתים הישנות של פקקת אצל אנשים שטסים טיסות ארוכות. מומלץ גם מדי פעם לקום ולהתהלך במהלך הטיסה. כדאי גם להרבות בשתיית מים, כיוון שהאוויר במטוס יבש והדבר מגביר את הסיכון להווצרות קרישי דם.

המקרה המפורסם ביותר של מוות כתוצאה מפקקת ורידים אירע בשנת 2003: דייויד בלום, עיתונאי בכיר של רשת NBC האמריקנית, נפטר בזמן טיסה חזרה מעיראק לארצות הברית. מאז פטירתו מצוין ברחבי העולם חודש מרץ כחודש המודעות לפקקת הוורידים.

האם הנטייה לייצור קרישי דם היא תורשתית?

ל־35% מהחולים בפקקת הוורידים העמוקים יש לפחות הפרעה תורשתית אחת במנגנון הקרישה, כולל חסרים בגורמי קרישה או שינויים בגנים של גורם הקרישה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל