חיפוש

dsdsdsd
תשובות לשאלות בוערות על אבולה

תשובות לשאלות הכי בוערות על אבולה

ההיסטריה סביב הנגיף הקטלני בשיאה, ואיתה גם השמועות. זה נכון שאפשר להידבק אם טסים ליד חולה? ומה אם הוא מתעטש עליי? איך מזהים מישהו שנדבק? תגידו, זה עובר ביחסי מין? ושמענו שזה יכול להגיע לישראל... לא להילחץ, המומחה שלנו עושה סדר!

פרופ

פרופ' רן בליצר

בקיצור

01

הסיכון שיגיע מישהו חולה באבולה לישראל הוא נמוך יחסית, ואין צורך לנקוט צעדים מיוחדים או לחשוש.

02

עדיין אין תרופה, אבל עובדים על פיתוח תרופות ניסיוניות. כמה מהן ניתנו לחולים במסגרת טיפול חמלה, ורוב החולים הבריאו.

03

אם לא היית במגע עם חולה - אין לך אבולה. אם חזרת מאחת המדינות הנגועות ויש לך חום גבוה - פנה למיון לטיפול.

הדיווחים על התפשטותו של נגיף האבולה נשמעים יותר כמו תסריט אימה ופחות כמו התרחשות במציאות. ובכל זאת, כבר יותר מ־5,000 בני אדם ב־3 מדינות במערב אפריקה מתו כתוצאה מהידבקות בנגיף המסוכן בהתפרצות הנוכחית, ובזמן שמדענים ממשיכים לחקור במרץ, ניכרת היערכות למקרה שחולה יגיע גם אלינו.

רגע לפני שאתם רצים לכסות את הפנים במסכות בד, חשוב להירגע ולדעת: הנגיף אינו נישא באוויר, כלומר, זה וירוס, אבל לא כזה שמידבק כמו שפעת או הצטננות. הוא מידבק במעבר ישיר בין נוזלים מגופו של החולה, לגופכם שלכם.

זו גם הסיבה שתרחיש האימה של אדם חולה באבולה שמדביק אנשים נוספים בחלל סגור כמו מטוס, הוא נדיר למדי. אם האדם כבר פיתח תסמינים, מחלתו תורגש, וסביר להניח שהוא לא יעלה על הטיסה.


ומה באמת הסיכויים שאדם שנושא נגיף אבולה יגיע לישראל, ומה עוד חשוב לדעת? המומחה פרופסור רן בליצר עונה על שאלות חיוניות:

איך נדבקים באבולה?

הווירוס מועבר באמצעות מגע ישיר עם נוזלי גוף של אדם שנדבק - מגע עם דם, צואה או נוזלי גוף אחרים של אדם הנגוע בנגיף. הוא אינו מועבר דרך האוויר (נשימה), במים או באוכל. הערכות המומחים הן שאילו הווירוס היה מועבר בקלות דרך האוויר, היקף הנדבקים היה גבוה הרבה יותר ממה שהוא כעת.  

אם מישהו נדבק, הוא מיד מידבק? מהם התסמינים? 

לא. אנשים מידבקים רק בימים הסמוכים למועד שבו החלו להיראות תסמינים, וזה קורה בין יומיים ל־21 ימים מרגע החשיפה. הסימפטומים המוקדמים הם הופעה פתאומית של חום (מעל ל־38.6 מעלות), חולשה עזה, כאבי שרירים, עייפות, כאבי ראש וכאבי גרון. התסמינים הקשים כוללים הקאות, שלשולים, פריחה ובמקרים מסוימים דימומים פנימיים וחיצוניים.   

האם נגיף האבולה יכול להיות מועבר בשיעול? ומה בנוגע להתעטשות?

בניגוד למחלות בדרכי הנשימה כמו חצבת או אבעבועות רוח, שיכולות להיות מועברות באמצעות חלקיקי נוזלים שנותרו מרחפים באוויר אחרי שיעול או עיטוש, אבולה מועברת באמצעות מגע ישיר עם נוזלי גוף של אדם שיש לו תסמינים של המחלה.

שיעול או התעטשות אומנם אינם אופייניים לאבולה, אבל אם אדם שסובל מהסימפטומים של המחלה משתעל או מתעטש על מישהו, והרוק או הנזלת שלו באים במגע עם העיניים, עם האף או עם הפה של אותו אדם - הנוזלים האלה עלולים להעביר את המחלה.

האם אפשר להידבק באבולה בכלי תחבורה סגורים כמו מטוס או רכבת?

כמו שצוין, המחלה אינה מועברת באוויר כמו שפעת, ולכן עצם ההימצאות של חולה אבולה בצמוד או קרוב אליך אינה מסכנת אותך - גם במקומות סגורים. מובן שאם אדם חולה שיושב לידך מעביר אליך את הנוזלים שלו בדרך כלשהי, למשל הקאה או דימום, קיימת סכנת הידבקות.

מעבר לכך, הסיכון שחולה אבולה בשלב ההדבקה יעלה למטוס, לרכבת או לאוטובוס הוא נמוך מאוד. קודם כול, כי סביר להניח שהוא יהיה חלש מכדי לעשות זאת וכבר יזדקק לטיפול רפואי. וגם אם הוא יצליח להגיע לשדה התעופה, לא יאפשרו לו לעלות על מטוס במצבו. אם טסים לאזורים הנגועים, חשוב להישמע להוראות משרד הבריאות.

האם אבולה מידבק גם מסקס?

נגיף האבולה עובר מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר בין נוזלי גוף, בדומה לנגיף האיידס. אף שלא ידוע לנו על מקרה של הדבקה בסקס, מדובר במגע אינטימי, ואם האדם מידבק, סביר להניח שניתן להידבק ממנו.

נגיף האבולה יכול להישמר בזרע של גבר שחלה והחלים עד 90 יום לאחר ההתאוששות. לכן מומלצת התנזרות ממין בתקופה הזאת או לכל הפחות שימוש באמצעי מניעה. 

אני מתעטש ויש לי חום - לרוץ לרופא?

ממש לא. אם לא היית במגע הדוק עם חולה שעל פי החשד נדבק באבולה - אין לך אבולה. 

אם חזרת באחרונה מאחת המדינות שבהן יש התפרצות, כדאי לשים לב: אם מופיעה מחלת חום מעל 38 מעלות בתוך 21 יום לאחר החזרה לישראל ממדינות שבהן פרצה המגיפה, יש לפנות באופן מיידי לחדר מיון בבית חולים ולהודיע שהופיע חום לאחר שהות במדינה נגועה. במקרה של חשד לאבולה יש לפנות רק לחדר מיון ולהודיע מיד בכניסה לבית החולים על נסיבות המקרה כדי לקבל הנחיות מיגון.  

הבידוד באמת מונע הדבקה?

בהחלט! יעילותו הוכחה כבר בעבר במגפות כמו סארס, אשר נעצרו באופן מוחלט ומלא ללא טיפול ייעודי וללא חיסון.

כבר מצאו כבר תרופה או חיסון?

טרם. עד לא מזמן לא הייתה תרופה כלל, וחולים קיבלו טיפול תומך בלבד של הורדת חום, משככי כאבים ומתן נוזלים.

קיימות כמה תרופות שנמצאות עדיין בשלבי ניסוי ופיתוח. כמה מהן השיגו תוצאות מבטיחות בניסויים בבעלי חיים שהודבקו באבולה, ואחת מהן ניתנה באופן חריג לחולים אחדים במסגרת טיפול חמלה, עוד לפני שעברה את כל בחינות הבטיחות והיעילות. רוב החולים שקיבלו את התרופה החלימו, וזה סימן ראשוני מעורר תקווה.

מובן שלא מדובר בתרופה מאושרת שמיוצרת בייצור המוני. אין עוד מנות זמינות של התרופה. תהליך הייצור שלה מורכב וממושך, ויחלוף זמן לא מבוטל עד שניתן יהיה לייצר מנות בכמות גדולה.

מהם הסיכויים להחלמה, אם בכלל?

ניתוח הנתונים הראשוני, שנחשב מחמיר בדרך כלל, מצביע על שיעור תמותה של 70%, מה שאומר שישנם לפחות 30 אחוזי החלמה. 

האבולה הולך להגיע לישראל?

היו מקרים בודדים שבהם אנשים שלקו בנגיף הגיעו למדינות מערביות. שניים מהם היו אחות ורופא שהוטסו במכוון בחזרה לארצות־הברית כדי לקבל טיפול ניסיוני לאחר שנדבקו, ואף החלימו. חולים אחרים שהתגלו אצלם התסמינים הושמו בבידוד וטופלו.

נערכים בארץ גם לאפשרות כזאת, על כל מקרה. קשה לכמת במדויק את הסיכון שיגיע בטיסה מישהו חולה, אך עדיין מדובר בסיכון יחסית נמוך. אין מקום לחששות, ואין צעדים מיוחדים שיש לנקוט. תמיד כדאי לשמור על היגיינה באופן שגרתי כדי להקטין סיכון להדבקה במחלות - לאו דווקא כדי לא להידבק בנגיף הזה ספציפית.

במשרד הבריאות, שמרכז את הנושא, מבהירים כי "אין צפי להתפרצות גדולה בישראל, אם כי יתכנו מקרים מיובאים שמערכת הבריאות ערוכה להתמודד איתם. נוסעים החוזרים ממדינות אלו וצוותי הרפואה נקראים להפגין עירנות מיוחדת".

באילו מדינות הסיכון גבוה, בנוסף למדינות במערב אפריקה?

מעבר לליבריה, ניגריה, גיניאה וסיירה לאונה אין מדינות ספציפיות. נראה סביר שמדינות בהן חלופה גדולה של נוסעים ותיירים מהמדינות שנפגעו מהמחלה, הן כנראה נמצאות בסכנה גדולה יותר. מדינת ישראל לא עונה להגדרה זו.

במשרד הבריאות ממליצים שלא לבקר במדינות מערב אפריקה שבהן מתרחשת ההתפרצות הנוכחית של הנגיף - גיניאה, ליבריה וסיירה לאונה - וכן להימנע מקבלת טיפול רפואי או שהייה במוסדות רפואיים בניגריה. 

אם בכל זאת תבקרו במדינות האלה, יש לנקוט את אמצעי הזהירות הבאים:

1. הימנעו ממגע עם חולים, עם הפרשותיהם ועם חפציהם.

2. הקפידו על היגיינה אישית.

3. הימנעו ממגע עם בעלי חיים ועם הפרשותיהם, עם פגרים ואפילו מאכילת בשר.

4. במידת האפשר הימנעו מביקור במוסדות בריאות. מומלץ להימנע מקבלת שירות בבתי חולים מקומיים במדינות האלה, אלא אם מדובר בבעיה רפואית דחופה.

אני מטייל, האם חשוב להתרחק מקופים ומעטלפים?

התשובה היא כן. באופן כללי מומלץ להימנע ממגע איתם בכל העולם, ובמיוחד במדינות ובאזורים הנגועים באבולה.

להתחיל להסתובב עם מסיכות פנים?

רק אם זה עושה לך נעים...

פרופ' רן בליצר הוא אפידמיולוג, מומחה לבריאות הציבור ומנהל מכון כללית למחקר בשירותי בריאות כללית.

השתתפה בהכנת הכתבה: ד"ר דנה פלורנטין - רופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש