חיפוש

dsdsdsd
אקזמה של השד

למה הפטמות שלי פורחות?

פריחה או גירוי של הפטמות יכולים להיגרם מאקזמה או מקנדידה. בעוד שהקנדידה אופיינית יותר לנשים מניקות, אקזמה בפטמות מבטאת לעיתים קרובות אסתמה של העור. מהם התסמינים ואיך מטפלים?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

אקזמה היא מצב דלקתי לא זיהומי של העור שיכול לנבוע ממספר רב של סיבות, כמו מגע עם חומרים שהגוף עלול להיות רגיש להם, למשל ניקל או כרום, ודלקת עור אטופית הנובעת מפעילות יתר של מרכיבים מסוימים במערכת החיסון.

02

אקזמה של הפטמות מופיעה בעיקר בהקשר של דלקת עור אטופית (הנקראת "אסתמה של העור"), אך היא יכולה להופיע גם עקב גירוי של הפטמות בשל רגישותן למגע עם תכשירים מקומיים או בגלל שטיפות מרובות.

03

במקרים נדירים ביותר, ובייחוד כאשר מופיעים נגעים על פטמה אחת בלבד, יש צורך בביופסיה של הפטמה כדי לאשר את האבחנה שמדובר באקזמה ולשלול מחלה נדירה הדומה לאקזמה של הפטמות - מחלת פאג'ט.

פריחה או גירוי בפטמות אינם תופעה נדירה והם יכולים להיגרם משתי סיבות עיקריות: פטרייה מסוג קנדידה או אקזמה, בייחוד של דלקת עור אטופית (אסתמה של העור).

מהי אקזמה?

אקזמה היא מצב דלקתי לא זיהומי של העור שיכול לנבוע ממספר רב של סיבות, כמו מגע עם חומרים שהגוף עלול להיות רגיש להם, למשל ניקל או כרום, דלקת עור אטופית הנובעת מפעילות יתר של מרכיבים מסוימים במערכת החיסון, חשיפה תעסוקתית המופיעה, למשל, אצל ספרים או אצל מכונאים או עקב שטיפות ידיים מרובות ("אקזמה של עקרות הבית").

מתי מופיעה אקזמה של הפטמות?

אקזמה בפטמות מופיעה בעיקר בהקשר של דלקת עור אטופית (אסתמה של העור), אך יכולה להופיע גם עקב סיבות נוספות כמו גירוי של הפטמות עקב רגישות למגע עם תכשירים מקומיים או בגלל שטיפות מרובות.

מהם התסמינים של אקזמה של הפטמות?

אקזמה בפטמות באה לידי ביטוי בהרגשת גרד, יובש וחספוס של הפטמות. כאשר אקזמה של הפטמות מבטאת דלקת עור אטופית, היא מופיעה גם באזורים אחרים בגוף - בצוואר, מאחורי הברכיים ובצד הפנימי של המרפק - ומלוּוה בעור יבש ובגרד ממושך.

איך מאבחנים אקזמה של הפטמות?

האבחנה מבוססת על התסמינים ועל בדיקה של רופא. במקרים נדירים ביותר, ובייחוד כאשר מופיעים נגעים על פטמה אחת בלבד, יש צורך בביופסיה של הפטמה כדי לאשר את האבחנה ולשלול מחלה נדירה הדומה לאקזמה של הפטמות - מחלת פאג'ט. המחלה הנדירה מבטאת התפשטות מקומית לפטמה של סרטן השד. כאשר קיים נגע בפטמה אחת הנמשך זמן רב ואינו מגיב לטיפול רפואי, יש להגיע לבדיקת רופא כדי לשלול אבחנה של מחלת פאג'ט.

איך מבדילים בין אקזמה של הפטמות לבין פטרת של הפטמות?

האבחנה נעשית בדרך כלל על סמך הרקע הרפואי. באישה מניקה מדובר לרוב בפטרת (קנדידה) של הפטמות. כאשר הפריחה מופיעה על רקע של גרד ממושך ודלקת עור אטופית באזורים אחרים של הגוף, מדובר באקזמה של הפטמות.

איך מטפלים באקזמה של הפטמות?

הטיפול ניתן באמצעות מריחה של תכשירים סטרואידליים מקומיים הניתנים במרשם רופא.

במה עדיף להשתמש - קרם או משחה?

אם האקזמה מלווה ביובש ניכר, אני בדרך כלל רושם Ung. Eumovate, תכשיר המכיל סטרואיד חלש ומגיע בפורמולציה של משחה (על בסיס וזלין). פורמולציה של קרם מתאימה יותר כאשר האקזמה אינה מלוּוה ביובש משמעותי.

החיסרון של שימוש במשחה הוא בכך שהיא אינה נספגת ועלולה להכתים את החזייה ואת הבגדים. ניתן להשתמש במשחה בלילה, ובבוקר להסיר בעדינות את השרידים שלה. במהלך היום מומלץ להשתמש בקרם

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש