חיפוש

dsdsdsd
זהות מינית

מה כדאי ללמוד מקונצ'יטה וורסט?

זוכת האירוויזיון השנה הראתה לכולנו איך נראית אישה עם זקן: מהממת. היא גם גרמה לתגובות ושאלות על זהות מינית (מגדר) ונטייה מינית. אם אתה נמשך לאו דווקא לנשים, ואת מרגישה שאת לא רק אישה - תקראו

קטי קמחי

קטי קמחי

בקיצור

01

היום מצבנו טוב יחסית לפעם, ויש עם מי לדבר במקרה שאתם מרגישים שהנטייה או הזהות המינית שלכם שונה מזו של הרוב.

02

יש אפילו מרפאה גאה, שמקבלת את כולם וכולן, ללא הבדלי נטייה ומגדר, והרופאים שלה מקצועיים וגם אמפתיים.

03

זה אולי לא תהליך פשוט, אבל את או אתה יכולים להיות מי שאתם: גבר, אישה או איפשהו בין לבין.

מה זו זהות מינית?

"זהות מינית היא התחושה ש'אני גבר' או 'אני אשה'", מסבירה ד"ר תמר שביט־פסח, פסיכולוגית קלינית במרכז לבריאות הנפש שלוותה, מקבוצת כללית. "זהות מינית מתייחסת לאופן שבו הפרט תופס את עצמו כגבר או כאישה".

מה ההבדל בין זהות מינית ונטייה מינית?

"נטייה מינית מתייחסת רק למשיכה המינית של הפרט: לבני המין השני (הטרוסקסואלים), לבני אותו מין (הומוסקסואלים ולסביות) או לבני שני המינים (ביסקסואלים).

רוב ההומוסקסואלים והלסביות (והסטרייטים גם) בעלי זהות מינית שתואמת את מינם. כלומר, רוב ההומוסקסואלים חשים גברים ורוב הלסביות חשות נשים. חלק קטן יחסית הם בעלי זהות מינית שאינה תואמת את המין  איתו נולדו (הטרנסג'נדרים - גבר אשר חש אשה או אשה החשה כי היא גבר)".

מתי מתחילה להתגבש הזהות המינית?

"מחקרים מעלים שכבר בגיל הרך. ילדים בני שלוש־ארבע חשים 'אני בן' או 'אני בת'. הזהות המינית ממשיכה להתעצב לאורך כל חיי הפרט, כאשר תקופה נוספת חשובה מבחינת עיצוב הזהות המינית היא גיל ההתבגרות".

מה עושים אם אני נמשך לבנים ואני נמשכת לבנות?

"ההמלצה הטובה ביותר היא לקבל את עצמך ולהתחבר לקהילה תומכת. אנחנו חיים בעידן מאוד מפנק מבחינה זו, והאינטרנט מספק הרבה מאוד מידע בנוגע לשאלות שעניינן זהות מינית. אחד הדברים שעוזר מאוד הוא לפגוש אנשים ולשוחח עם בני נוער או צעירים שנמצאים במקום דומה לשלך. איגי מכיר?

הגורמים המשפיעים על הנטייה המינית

לגורמים ביולוגיים, חברתיים ופסיכולוגיים יש השפעה על התפתחות הנטייה המינית, מסבירה ד"ר תמר שביט־פסח:

• גורמים ביולוגיים
הגישה הביולוגית לזהות מינית מבחינה בין שני הסברים - גנטי והורמונלי: על פי ההסבר הגנטי גורמים גנים מסוימים לנטייה מולדת הומוסקסואלית; על פי ההסבר ההורמונלי, משפיעה הפרעה הורמונלית לפני הלידה על מבנה המוח וגורמת לנטייה מולדת להומוסקסואליות.

• גורמים חברתיים
הימצאות בחברה בה יחסים הומוסקסואליים הם מקובלים ולגיטימיים עשויה לתרום להופעת נטייה הומוסקסואלית. כשהנושא פתוח וקל לדבר עליו ולהתנסות, הגיוני שיותר אנשים ירצו לנסות, או לחלופין לקבל את עצמם עם הנטייה המינית שלהם.

גם מצבים של היעדר אפשרות ליחסים הטרוסקסואליים, כפי שקורה למשל בבתי כלא או להבדיל בישיבות חרדיות, הם גורמים של התנהגות הומוסקסואלית, גם אם היא משמשת כתחליף בלבד ואינה קשורה לנטייה מינית הומוסקסואלית.

• גורמים פסיכולוגיים
מבחינה פסיכולוגית יש הטוענים שדינמיקות מסוימות של יחסים משפחתיים שעשויות לתרום להופעת הומוסקסואליות. למשל: כאשר האב מסתייג מבנו או מרוחק ממנו והבן מתקשה להזדהות עם האב ומפתח התנגדות למילוי תפקיד גברי. במקרים כאלה, לעתים קרובות גם הצורך בחום או באהבה מדמות גברית משחק חלק במשיכה ההומוסקסואלית.

דינמיקה אחרת נוגעת לאם המתייחסת אל בנה באינטימיות רגשית וגופנית מופרזת ומעדיפה אותו בגלוי על בעלה. הדבר עלול להוביל לרגשי אשם אצל הילד/נער, חשש מהתעוררות מינית (קיים טאבו על גילוי עריות) והירתעות מקשר מיני עם נשים בכלל. אצל בנות המגלות נטיות לסביות הדינמיקות דומות, אך כמובן יש להפוך את המינים.

עם זאת, חשוב להדגיש כי דינמיקה זו, בדומה ליתר הדינמיקות, אינה גורמת בהכרח להתפתחות נטיות הומוסקסואליות וכיום מקובל לחשוב שהשפעתן תורגש במקרים בהם קיימת מראש נטייה מולדת לכיוון הומוסקסואלי. בנים רבים נדחים על ידי אביהם, אך רובם אינם הופכים הומוסקסואלים. ולהפך- הומוסקסואלים או לסביות לאו דווקא מגיעים עם עבר משפחתי טעון או מורכב".

רגע, כל אחד ואחת עשויים להיות הומוסקסואלים, לסביות או בי?

כן, ממש ככה. כל אחד או אחת יכולים להימשך לכל אחד או אחת. בניגוד לתפיסות מיושנות שרווחו פעם, התקדמנו, ויותר ויותר אנשים מבינים שהמגוון הזה לא מפחיד, ולא צריך לאיים אלא דווקא לתת פתח לקבלה של כל נטייה וזהות מינית. ויש גם מי שבוחרים לחיות ללא סקס בכלל.

אל תגדירו אותי!

לא כולם מרגישים נוח בתוך החלוקה של גבר או אישה מבחינת זהות מינית, ולא כולם מרגישים בנוח עם החלוקה של הומו/לסבית, סטרייט או בי. 

מה זאת אומרת? קחו את קונצ'יטה וורסט למשל - אחרי הזכייה עלו תהיות האם מדובר בגבר שרוצה להיות אישה, האם זו רק דמות הבמה שלו/שלה, ולמה בכלל מעורב שם זקן מודבק. אפשר להגיד שהשאלות האלו הן לא עניינו של אף אחד למעט קונצ'יטה עצמה.

לא כולם מתיישבים בדיוק עם החלוקה המאוד מסודרת של גבר ואישה. יש מי שרוצים לאמץ לעצמם חלק מהסממנים הנשיים ולשמר חלק מהגבריים, ולהפך.

הם והן מאתגרים את מה שאנחנו רגילים לחלק רק לשתיים, ולטשטש את הגבולות, ולשאול האם אולי הגבולות האלו לא היו כל כך ברורים מלכתחילה.

במובן דומה, יש גם מי שלא מעוניין להיכנס להגדרה של משיכה לגברים, או משיכה לנשים, או גם וגם. אם יש עוד זהויות מיניות על הסקאלה, הרי שיכולות בהחלט להיות גם נטיות מיניות שונות. ועל כך, עוד מעט.

דברו אלינו! טקבקו לנו בפוסט הפייסבוק של הכתבה

מיניות גאה ויציאה מהארון

יותר ויותר צעירים יוצאים מהארון. לרוב זה מגיע בגיל ההתבגרות - ידיעה מעורפלת שחיכתה כל השנים מתבהרת ואז זה נופל. עם כל הדיון הפתוח יחסית על הנושאים האלו, זה עדייון לא תהליך קל בהכרח. לפעמים זה מרגיש כמו סוף העולם ולפעמים קצת פחות כואב, אבל ההבנה שהמיניות שלנו שונה מזו של השאר יכולה להיות מכה לא פשוטה.

ד"ר גל וגנר־קולסקו, רופא משפחה מומחה בקבוצת כללית ומנהל המרפאה הגאה של כללית בגן מאיר, מנסה להסביר מה כדאי לדעת אם את או אתה מתעוררים בוקר אחד ומבינים שהנטייה המינית שלכם היא אחרת.

"בחברה שלנו, הטרוסקסואליות היא הדבר הנורמלי, וכולנו, שגדלנו לתוך משפחות כאלה, מחונכים שכך צריך להתנהג ולגדול. לכן היציאה מהארון קשה. נער או נערה שמוצאים שהם נמשכים לבני מינם נאלצים להתמודד עם שני קשיים מרכזים: התמודדות עם העצמי שלי והתמודדות עם הסביבה".

מנתונים שפרסם ארגון הבריאות האמריקאי נמצא שרבים מההומואים ומהלסביות, גם בעידן הנוכחי, חשופים לאלימות מילולית ופיזית. אחוז גבוה חוו ניסיון אובדני. ויש עדיין ילדים שזורקים אותם מהבית בגלל הנטייה המינית שלהם.

אז מה עושים?

בשלב הראשון כדאי לדעת שרוב בני הנוער חווים בלבול ביחס לזהות המינית או למשיכה למגדר מסוים. הדבר החשוב ביותר שאפשר לעשות הוא לזהות את השלב הזה ולראות ששם אני נמצא.

ד"ר וגנר־קולסקו: "שלב בלבול הזהות הוא השלב שבו האדם מבין שמשהו אצלו אחר, משהו בהרגשה שונה. חשוב לדעת שתהיות על הנטייה המינית הן נורמליות, וזה משהו שעובר על כל מתבגר כמעט. זה לגיטימי, ואפשר לחשוב על העניין ובשום נקודה לא חייבים לקבוע שכך אני וזה יישאר לכל החיים. מותר להחליט או להתחרט, כי אנחנו חיים על סקאלה והיא זזה עם הזמן".

בהקשר הזה חשוב להזכיר את הטבלה של החוקר אלפרד קינסי. קינסי הציע סולם של שש דרגות לתיאור משיכה מינית, שבו 0 מציין הטרוסקסואליות מוחלטת ו־6 מציין הומוסקסואליות מוחלטת. ביסקסואליות נחשבת לדרגה 3 בסולם קינסי. מתבגרים רבים חווים פנטזיות ומשיכה לשני המינים, והדבר אינו תלוי בנטייתם המינית ולא מאפשר להסיק לגבי היותם הטרוסקסואלים, הומוסקסואלים או ביסקסואלים.

מרפאה מכוונת לקהילת הלהט"ב

כאן חשוב מאוד להזכיר את המרפאה הגאה של כללית, שעניינה תמיכה פיזית ונפשית לחברי קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים).

ד"ר וגנר־קולסקו: "נטייה מינית משפיעה על איך שאתה חי. רופא המשפחה הוא אדם שאמור להכיר אותך, את ההתנהגות שלך ואת דרך החיים שלך.

"הייחוד של המרפאה הוא במקצועיות של הרופאים, שמתעסקים הרבה עם הקהילה ומכירים שכיחות של מחלות, רפואה מונעת, אורח חיים וזיהוי מצבים שכיחים יותר. בנוסף, במרפאה מכירים הרבה ארגונים ויכולים להפנות הלאה למערך הסיוע הגדול שקיים בתוך הקהילה ובכל הארץ".

ויש גם כנס!

בדיוק בכדי לקדם את נושא הבריאות בקהילה הגאה יתקיים כנס "לדבר בריאות בגאווה": 40 שעות של הרצאות, סדנאות, פעילויות רפואיות ופעילויות תרבות, שכולם מוקדשים לשיפור הבריאות של קהילת הלהט"ב.

מתעניינים? היכנסו לעמוד הכנס לפרטים נוספים

מה ידוע היום על נטייה מינית שלא היה ידוע בעבר?

ד"ר וגנר־קולסקו: "רק ב־1988 הפכה הומוסקסואליות לחוקית במדינת ישראל, וכיום, מעבר לנוכחות שיש לחברי הקהילה בתקשורת, ישנם שינויים רבים ברמה החברתית שקשורים בחיי משפחה: בתחומי ירושה, משפחה והולדה. בעשור האחרון הפכה הקמתן של משפחות גאות לנפוצה, כך שיש יותר ויותר ילדים ומשפחות גאות.

"מבחינה רפואית, כל נושא רפואת הלהט"ב צובר יותר תאוצה בעולם. ובארץ, מאז שהכללית פתחה את המרפאה בתל אביב, הנושא צבר תאוצה ויותר אנשים לומדים את הנושא בכנסים והדרכות לסטודנטים".

"נושא הבריאות חשוב כל כך כי קהילת הלהט"ב עדיין מוגדרת כמיעוט ובאופי שלה, כמו כל קהילת מיעוט, היא קהילה שנוטה לבריאות פחות טובה, יש שכיחות גדולה יותר של מצבי סיכון ורבים בה נמצאים בדחק רגשי, חברתי ורפואי".

התמיכה רפואית היא גם תמיכה נפשית, וככל שהדברים עולים אל פני השטח, כך קל יותר להגיע אל הפרטים הנמצאים במצוקה ולתמוך בהם בכל רמה שנדרשת.

ומה עם כל אלה שחשים שהם נמצאים על הסקאלה?

ד"ר וגנר־קולסקו: "הביסקסואלים וכל מי שעל הסקאלה הם חלק מקהילת הלהט"ב, כשהמשיכה המינית והרגשית שלהם היא לשני המינים ולזהויות מיניות נוספות. זו קהילה שקיימת אבל דחוקה. בתוך הקהילה הגאה הרבה פעמים נוטים לא להאמין להם (מאשימים אותם בכך שהם פוחדים לצאת מהארון) וסטרייטים אומרים להם שזה מגניב".

אותה אוכלוסיה מוצאת את עצמה מוגדרת בתקופות שונות של חייה בהגדרות שונות בהתאם לבחירות שנעשו באותו רגע: גבר שנמשך לגברים אבל חווה מערכת יחסים הטרוסקסואלית עם אשה מוגדר סטרייט, אשה שחייתה עם גבר אבל בגדה בו עם אשה מוגדרת לסבית וישנן עוד עשרות אפשרויות.

ד"ר וגנר־קולסקו: "בכל מה שקשור לנטייה מינית ידוע שיש ספקטרום, אבל מבחינת אחוזים הרוב המוחלט של האוכלוסייה - 90% - הוא הטרוסקסואלים, 5% הם הומוסקסואלים ועוד 5% ימצאו את עצמם לאורך הספקטרום הזה.

"בהקשר הזה כדאי גם להזכיר את הטרנסג'נדרים - אלה שמינם הביולוגי שנקבע בלידה שונה מהמין האמיתי שאליו הם חשים שהם משתייכים. אנשים טרנסג'נדרים משנים לרוב את מינם בעזרת שינוי לבוש, התנהגות, לקיחת הורמונים ולעתים גם על ידי ניתוחים.

"אין הדבר אומר כלום על הנטייה המינית שלהם. כך למשל אישה טרנסג'נדרית (שנולדה זכר) יכולה להמשיך ולהימשך לנשים וכך להיות אישה לסבית. 

"התמודדות עם זהות מינית שונה משל שאר 90% מהאוכלוסייה היא תהליך מאוד מורכב, אבל היתרון של העידן הנוכחי הוא הפתיחות והמודעות הרחבה לנושא. וכיום, בכל גיל, אין שום סיבה להיות לבד עם זה".

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 

ד"ר גל וגנר־קולסקו הוא רופא משפחה מומחה בקבוצת כללית ומנהל המרפאה הגאה של הכללית בגן מאיר;

ד"ר תמר שביט־פסח היא פסיכולוגית קלינית, מנהלת מרפאת צעירים (לבני 20־30) של המרכז לבריאות הנפש שלוותה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש