חיפוש

dsdsdsd
צרבת

צרבת: אש בוערת בחזה

אין כמעט אדם בעולם שמקבל פטור מאחת התופעות המעיקות ביותר בגוף שלנו - צרבת! המומחה שלנו מסביר למה זה קורה לנו, מה הקשר למזון שאנחנו מכניסים לפה ואיך אפשר לטפל. וגם: מתי צרבת היא רק סימפטום למצב רפואי בעייתי הרבה יותר

דוקטור אורי קפלן

ד"ר אורי קפלן

בקיצור

01

התסמין הראשון של צרבת הוא תחושת כאב בוער באזור החזה, מאחורי עצם החזה. לעיתים יכולה תחושת הצריבה להמשיך לצוואר ולהגיע עד לפה.

02

משקל עודף, הריון, מאכלים מסוימים, אכילה לילית ועישון מעלים את הסיכון לסבול מצרבת. בדרך־כלל שינוי באורח החיים יעלים את התחושה הלא נעימה.

03

אם הצרבת מופיעה יותר מפעמיים בשבוע ו/או מלוּוה בכאבים או בקושי לבלוע, יש לפנות לטיפול רפואי. כאב חזק בחזה יכול להיות סימן להתקף לב.

כמעט כל אדם יסבול מצרבת פעם אחת לפחות במהלך חייו. הבשורה המעודדת היא שלרוב הצרבת חולפת מעצמה, אבל לעיתים היא עלולה להיות סימפטום לתופעות רציניות יותר.

מה מרגישים כאשר יש צרבת?

התסמין הראשון של צרבת (Heartburn) הוא תחושת כאב בוער באזור החזה, מאחורי עצם החזה. לעיתים יכולה תחושת הצריבה להמשיך לצוואר ולהגיע עד לפה. התסמינים מופיעים בדרך־כלל לאחר אכילה, אולם יכולים להופיע גם בלילה. שכיבה או הישענות קדימה עלולות להחמיר את התסמינים.

מה קורה בגוף בזמן צרבת?

בתוך חלל הבטן, בחלקו התחתו של הוושט, קיים שוער - שריר טבעתי שתפקידו למנוע ממיצי הקיבה החומציים לעלות לוושט ולגרום לתחושת הצרבת. כשבולעים את המזון, משתחרר הסוגר הטבעתי הממוקם בתחתית הוושט ונותן למזון ולמשקה לעבור דרכו לתוך הקיבה. לאחר תהליך הבליעה חוזר השוער למצבו הרגיל (המכווץ). 

כשהשוער לא מתפקד כראוי - כי השריר חלש או משום שהשוער עלה לבית החזה, למשל עקב בקע סרעפתי - יכולים מיצי הקיבה לנוע למעלה אל תוך הוושט ולגרום לצרבת. הזרימה חזרה של חומצות הקיבה מוחמרת בזמן שכיבה או רכינה קדימה, ולכן חלק מהצרבות מופיעות בלילה בזמן שכיבה.

למה מרגישים צריבה בוושט ולא בקיבה?

הקיבה מייצרת חומצה מאוד חזקה לעיכול המזון. רירית הוושט, בניגוד לרירית הקיבה, לא רגילה להיחשף לחומצה. כשמיצי הקיבה החומציים עולים לוושט הם גורמים לכווייה של ממש בתאי הוושט ומכאן תחושת הצרבת.

מדוע עודף משקל והריון מעלים את הסיכון לצרבת?

משקל עודף גורם להפעלת לחץ מוגבר על הקיבה ועל הסרעפת ולפתיחת השוער בתחתית צינור הוושט. הריון מעלה את הלחץ התוך־בטני ומגביר את הסיכון להופעת צרבת. נוסף על כך, אצל אישה הרה יש ייצור מוגבר של ההורמון פרוגסטרון. ההורמון הזה גורם להרפיית מרבית השרירים, ובהם שריר השוער.

מה לא לאכול לפני השינה

ולא רק בגלל הסיכון לצרבת... לכתבה המלאה
מה לא לאכול לפני השינה

איך מטפלים בצרבת?

ברוב המקרים צרבת היא תופעה חולפת. רוב האנשים שסובלים מצרבת יכולים להתמודד עם הרגשת חוסר הנוחות המלווה צרבת באמצעות שינוי אורח החיים ובעזרת תרופות הנמכרות ללא מרשם רופא.

שינוי אורח החיים כולל:

1. הימנעות מסוגי מזון היכולים להחמיר תסמיני צרבת אצל חלק מהחולים: אוכל חריף, פירות הדר, מיצי הדר, מנטה, אוכל שומני/מטוגן, אלכוהול, משקאות מוגזים וקפה.

2. שמירה על משקל תקין. עודף משקל גורם לעלייה בלחץ התוך־בטני - תופעה הגורמת למעבר מוגבר של מיצי מרה מהקיבה אל הוושט. 

3. הימנעות מארוחות גדולות או מארוחות ליליות.

4. הימנעות משכיבה לאחר ארוחות.

5. הרמת מראשות המיטה. אפשר לשים מתחת לרגליים של המיטה, בצד של הראש, בלוק או לבנה שיגביהו את פלג הגוף העליון בזמן שכיבה, כך שהראש יהיה מעט יותר גבוה מהרגליים. המצב הזה כשלעצמו עשוי למנוע דליפה של מיץ הקיבה לוושט.

6. הימנעות מעישון. עישון מחליש את השוער.

מתי יש לפנות לרופא?

1. אם הצרבת מופיעה יותר מפעמיים בשבוע.

2. אם השינוי באורח החיים והטיפול בתרופות ללא מרשם אינם עוזרים.

3. אם הצרבת מלוּוה בכאבים או בקושי לבלוע.

4. אם התסמינים פוגעים בתפקוד היומיומי.

יש לזכור שכאבים בחזה יכולים להיות התסמין הראשון להתקף לב חריף. יש לפנות מיד לרופא המטפל או לחדר מיון אם מדובר בכאבים חזקים בחזה או בכאבים בחזה המלווים בתסמינים של אירוע לב כמו כאבים ביד או בלסת התחתונה או קוצר נשימה.

מהו הטיפול התרופתי בצרבת?

נוסף על שינוי אורח החיים ניתן לטפל בצרבת גם באמצעות תרופות שונות:

1. תרופות נוגדות חומצה. התרופות האלה מנטרלות את חומציות הקיבה. הן מקילות במהירות על התסמינים, אך אינן מטפלות בנזק שנגרם לוושט.

2. תרופות החוסמות היסטמין מסוג 2 (H2 Blockers). התרופות האלה מדכאות את הפרשת החומצה בקיבה.

3. תרופות המעכבות את הפעילות של משאבות המימן (PPI) בקיבה. גם התרופות האלה מדכאות את הפרשת החומצה בקיבה.

4. תרופות פרו־קינטיות. אלה מגבירות את התנועתיות של מערכת העיכול העליונה ומעכבות את מעבר החומצה לוושט.

אם התרופות ללא מרשם אינן עוזרות או שקיים שימוש תכוף בהן, יש לפנות לרופא לצורך בירור. הרופא ישקול את האפשרות לתת טיפול בתרופות מרשם.

מהו ריפלוקס קיבתי־ושטי (GERD)?

ההגדרה של ריפלוקס קיבתי־ושטי היא "תוכן קיבה העולה לוושט". זהו מצב שמשפיע על חיי היומיום של המטופל ואף עלול לגרום לסיבוכים. צרבת היא אחד התסמינים הקלאסיים של המחלה הזאת, אולם יש להדגיש כי לרוב, המטופלים הסובלים מצרבת אינם סובלים מריפלוקס קיבתי־ושטי.

הטיפול המקובל במחלה הוא מתן תרופות, אולם יש מקרים שבהם ניתוח ישיג תוצאות טובות יותר. יש לשקול את האופציה הזאת לאחר דיון עם כירורג המתמחה בתחום הזה. הניתוח כולל, בין היתר, ביצוע פונדופליקציה - יצירת שוער חדש במעבר בין הוושט לקיבה. את השוער יוצרים בעזרת חלק מהקיבה.

כיצד יודעים אם הצרבת קשורה לריפלוקס קיבתי־ושטי?

צרבת המופיעה יותר מפעמיים בשבוע או מפריעה לתפקוד היומיומי היא ככל הנראה תופעת לוואי של ריפלוקס קיבתי־ושטי.

כדי לברר את הסיבות לצרבת יש לעיתים לעבור אחת או יותר מהבדיקות הבאות:

1. צילום חזה - כדי לבדוק את מיקום הוושט והקיבה ואת צורתן.

2. אנדוסקופיה עליונה - בדיקת הוושט והקיבה בעזרת צינור גמיש המכיל מצלמה בקצהו לצורך נטילת ביופסיה והסתכלות על רירית הוושט והקיבה.

3. ניטור ממושך (למשך 24 שעות) של רמת החומציות (pH) בוושט בעזרת צינור דק המוכנס דרך האף.

4. בדיקה של תנועתיות הושט בעזרת צינור דק המוכנס דרך האף.

האם צרבת עלולה להיות מסוכנת?

הסיבוכים של ריפלוקס קיבתי־ושטי כוללים - בין היתר - גירוי והופעה של דלקת בוושט (Esophagitis), היצרות של הוושט (Stricture) ועלייה מזערית ברמת הסיכון לחלות בסרטן הוושט.

במקרים מסוימים יש לבדוק את הוושט באמצעות אנדוסקופ כדי לוודא שלא נוצר נזק משמעותי לתאים בוושט עקב הגירוי החומצי המתמשך. מצב כזה עלול, כאמור, להפוך בסופו של דבר לסרטן הוושט אם אינו מטופל ביסודיות.  

מהו בקע סרעפתי ומה הקשר שלו לצרבת?

צינור הוושט עובר לאורך בית החזה באזור המכונה "מצר"  (מדיאסטינום) במקביל לקנה הנשימה ומאחוריו. הוא חודר דרך חור בשריר הסרעפת, שמפריד בין חלל חזה לחלל הבטן, ונכנס מיד לקיבה. בקע סרעפתי הוא מצב שבו חלק מהקיבה עולה לחלל החזה. פגם מולד או עלייה בלחץ בחלל הבטן עקב השמנה הם שניים מהגורמים להתפתחות בקע סרעפתי. אם הבקע גדול, הוא עלול להחמיר את תסמיני הצרבת עקב החלשה נוספת של הסוגר הממוקם בתחתית של צינור הוושט. במקרה של בקע סרעפתי משמעותי, יש לעיתים צורך בניתוח לסגירת החור בסרעפת ולהחזרת הקיבה לחלל הבטן.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר אורי קפלן הוא מנהל המרפאה לכירורגיה של מעבר ושט־קיבה במחלקה כירורגית ב' במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש