חיפוש

dsdsdsd
אסתמה

אסתמה: זיהוי מחוללי המחלה

השלב הראשון בהתמודדות עם האסתמה הוא זיהוי הגורמים להופעת המחלה. ד"ר שמואל גבעון מציג עשרה גורמים נפוצים - כולל וידאו לילדים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​אנשים עם אסתמה יכולים להשתתף באופן פעיל באיזון מחלתם, אם יידעו לזהות ולהפחית את החשיפה לגורמים שמחמירים את תסמיני המחלה או גורמים להתקפים.  

גורמים שכיחים להתקפי אסתמה:

1. זיהום בדרכי הנשימה העליונות: הצטננות, ברונכיטיס או זיהום בסינוסים יכולים לגרום להופעת התקף אסתמה.

2. אלרגנים נשאפים: 80% מחולי האסתמה סובלים מאלרגיה לחומרים נדיפים, כמו זרעים של עצים, עשבים ושרכים, פסולת בעלי חיים, קרדית אבק הבית וחלקי מקקים.

3. תרופות: חולי אסתמה רבים רגישים לאספירין ולתרופות נוגדות דלקת כמו איבופן, נקסין וחוסמי בטא. האחרונים משמשים לטיפול ביתר לחץ דם, מיגרנה, גלאוקומה ומחלות לב.

4. מזונות ותוספי מזון: מזונות מסוימים מכילים חומרים שעלולים לגרום לתסמיני אסתמה.

5. פעילות גופנית: מאמץ קשה עלול לגרום להיצרות של דרכי הנשימה בקרב 80% מחולי האסתמה.

6. גורמים מגרים: חומרים כמו עשן סיגריות, עשן שנוצר בשריפה של חפצים או גופים שונים, כולל תנורי חימום, ריחות חריפים של בשמים וחומרי ניקוי  – כולם יכולים להביא התקף אסתמה. גם זיהום אוויר, אבק שנוצר במקומות עבודה שונים או חומרים נדיפים עלולים ליצור התקפים.

7. מזג אוויר: שינויי טמפרטורה ולחות עלולים לגרום להופעת התקפי אסתמה.

8. רגשות עזים: חרדה, בכי, צעקות, מתח, כעס או צחוק חזק יכולים לגרום התקפים.

10. רפלוקס: חזרה של מיץ מהקיבה לוושט ולקנה הנשימה גורם לגירוי מערכת הנשימה ויכול לגרום התקפי אסתמה. 

איך מחמירים הגורמים האלה את המחלה?

בחולי אסתמה, דרכי האוויר והנשימה נמצאים תמיד במצב דלקתי ומגורה. לכן הן מגיבות ברגישות יתר למגע עם מגוון של גורמים חיצוניים. מגע עם הגורמים האלה מביא להיצרות של דרכי הנשימה, הגברת התהליך הדלקתי וחסימה עם ליחה. התהליכים האלה מחמירים את תסמיני המחלה.

האם התגובה מיידית?

התקף אסתמה יכול להתחיל מיד אחרי החשיפה לגורמים האלה או אפילו כמה ימים או שבועות לאחר מכן.

יש סוגים רבים של גורמים שמפעילים התקפים. התגובה להם שונה מחולה לחולה ומשתנה במועדים שונים. גורמים מסוימים יכולים להיות לא משמעותיים לחלק מהאנשים אך לתרום לתהליך הדלקתי באחרים. חלק מהחולים רגישים להרבה גורמים כאלה ואילו אחרים אינם רגישים לגורמים מזוהים כלשהם. זיהוי והימנעות מגורמים כאלה, עד כמה שניתן, הם שיטה טובה לשליטה על המחלה. יש לזכור, עם זאת, שהדרך הטובה ביותר לשלוט במחלה היא בטיפול תרופתי.

איך ניתן לזהות את הגורמים שמפעילים את המחלה?

הצעד הראשון לזיהוי הגורמים להתקפים הוא לברר מהם המחוללים שהיו נוכחים כשהופיעו תסמיני המחלה. על אף שיש הרבה גורמים אפשריים, ייתכן שהחולה לא מגיב לכולם. חלק מהחולים מגיבים רק לגורם אחד, בעוד שאחרים מגיבים להרבה גורמים כאלה.

ניתן לאתר את הגורמים האלה בעזרת תשאול טוב ובאמצעות תבחיני עור. הרופא עשוי גם להמליץ על שימוש במכשיר מדידה שנקרא peak flow meter. המכשיר מודד את הכמות ואת המהירות של האוויר שננשף מהריאות. הוא יכול גם להתריע על שינויים בנשימה שמעידים על התחלת התקף שנגרם בגלל אלרגן כלשהו.

כדאי לשאול את הרופא האם המכשיר הזה יועיל לכם.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש