חיפוש

dsdsdsd
הצטננות

הצטננת? לא חייבים רופא

מהם הסימנים הבולטים של ההצטננות? איך מבדילים בין הצטננות רגילה לשפעת ומתי בכל זאת כדאי ללכת לרופא? מדריך למצוננים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

הקור - אחד המאפיינים הבולטים של החורף - גורם לנו להצטנף בבתים, לסגור את כל הפתחים ולחמם את החדרים. לתחושת החמימות הזאת יש תופעת לוואי: האוורור לקוי וכל עיטוש או שיעול של מישהו עלולה להדביק בקלות את הסובבים אותו.

הצטננתי. כדאי לרוץ לרופא?

רוב המצוננים סובלים מזיהום נגיפי ובדרך כלל הוא יחלוף - עם טיפול ובלעדיו - תוך מספר ימים. לכן, סבלנות היא שם המשחק וברוב המקרים אפשר להיעזר בתרופות שמקלות את התסמינים.

• למידע על תרופות וחיסונים, מתוך מדריך התרופות של הכללית, לחץ/י כאן.

מהם סימני ההצטננות?

1. יום עד שלושה ימים אחרי הידבקות מהנגיף, התסמינים מופיעים בבת אחת. הם מתחילים בתחושת צריבה באף או בלוע. בהמשך מופיעה התעטשות, דלף מהאף ותחושת עייפות והרגשה כללית לא טובה.

2. בימים הראשונים, האף מלא בהפרשות מימיות. בהמשך הן נהפכות צמיגות יותר וכהות. עם זאת, ריר כהה לא מצביע בהכרח על זיהום חיידקי.

3. בהמשך מתפתח שיעול קל. הוא לא יתגבר משמעותית בהמשך, אבל הוא עלול להימשך גם שבועיים אחרי תחילת המחלה. אם מישהו סובל מברונכיט כרונית, הצטננות תחמיר אותה. אם פולטים ליחה כהה בשיעול, או אם חשים מועקה משמעותית בריאות, זה עלול להצביע על זיהום חיידקי. התסמינים האלה עלולים להיגרם גם מנגיפים אחרים, פרט לנגיף ההצטננות השכיח - רינו.

אני מצונן, אבל אין לי חום?

זה לא מפתיע. בדרך כלל החום לא עולה. למעשה, עליית חום ותסמינים חמורים יותר עלולים להצביע על הופעת שפעת ולא על הצטננות רגילה.

מתי זה יעבור?

תסמיני ההצטננות מתפתחים במלואם תוך יום עד ארבעה ימים אחרי שנדבקים מהנגיף ונמשכים לרוב כשלושה ימים. בשלב הזה המחלה כבר עברה את הפסגה, אבל עדיין עלולים לחוש גודש במשך שבוע או יותר. בשלושת הימים הראשונים שבמהלכם סובלים מהתסמינים, המחלה מידבקת ועלולים להעביר אותה לאחרים. לכן מומלץ להישאר בבית ולנוח.

זה מסוכן?

ההצטננות כשלעצמה אינה מסוכנת, פרט לילודים. היא חולפת בד"כ תוך ארבעה עד עשרה ימים בלי תרופה כלשהי. עם זאת, היא עלולה להפחית את התנגודת של הגוף ולהפוך אותו רגיש יותר לזיהום חיידקי.

מתי כדאי ללכת לרופא?

אם ההצטננות קשה ופוגעת משמעותית, יש מקום לבדיקת רופא. הרופא יבדוק את הלוע, האוזניים והריאות. הוא עשוי לקחת משטח גרון כדי לשלול זיהום חיידקי, שמצריך טיפול אנטיביוטי. חשוב לפנות לרופא במצבים הבאים:

• אם יש קושי משמעותי לבלוע.
• אם כאב הגרון נמשך יותר משלושהימים  ובעיקר אם הוא מחמיר בהתמדה.
•  אם יש כאבי אוזניים.
•  אם יש נוקשות בצוואר או שאור חזק מפריע
•  אם מדובר באישה בהריון או באישה מיניקה.
•  אם מדובר בילוד או תינוק קטן עם תסמיני הצטננות.
•  אם יש כאב גרון וחום גבוה.
• אם תסמיני ההצטננות מחמירים אחרי היום השלישי. זה עלול להעיד על זיהום חיידקי.

לזימון מהיר לרופא/ה, ללא סיסמה, לחץ/י כאן.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש