בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 12.09.2017
עדכון אחרון: 12.09.2017

למה רואים כוכבים כשמקבלים מכה בראש?

לקריאה נוחה
מכירים את זה שאתם דופקים בטעות את הראש בזכוכית שקופה או במדף נמוך מדי ומתחילים לראות צבעים וצורות הזויות, כאילו נקלעתם לאיזה טקס חניכה אינדיאני? אז למה זה קורה ומה עושים עם זה? יש לנו תשובות!
אישה עם כוכבים מסביב לראש

​באגס באני צדק. לא, זו לא התחלה של בדיחה, אלא טיעון רפואי של ממש. זוכרים איך כשהיו נופלות על באגס באני ושאר גיבורי הלוני טונס משקולות של 17 טון, הם היו מתחילים לראות כוכבים? אז זה לא קורה רק להם, זה קורה גם לנו, בני אדם אמיתיים בעולם האמיתי.

מה זה בעצם ולמה זה קורה?

מדובר בהבזקי ראייה שנגרמים מגירוי של הרשתית, שאנחנו מפרשים אותם כ"כוכבים". תכלס לא חייבים אפילו לקבל מכה בראש כדי לחזות בחזיונות האלה - זה קורה גם מסיבות נוספות ומגוונות, למשל כשקמים במהירות וזרימת הדם למוח יורדת בצורה חדה, כשמשפשפים את העיניים ומפעילים לחץ על גלגל העין מבחוץ, כשמקנחים את האף בכוח - ואפילו כשחווים מוות קליני (מה, עוד לא קרה לכם?).

כל הפעולות האלה גורמות לגירוי של עצב הראייה ושל תאי הרשתית, ומה לעשות, כשמגרים עצב - הוא מגיב. איך? בהבזקים, כוכבים וכל צורה מופשטת, צבעונית ופסיכודלית שאתם יכולים לחשוב עליה. בקיצור, עזבו אתכם מ־LSD, פשוט תדפקו את הראש בקיר.

מה עושים עם זה?

בגדול אין מה לדאוג - כל ההבזקים האלה חולפים מאליהם. אבל אם נחבלתם בראש חשוב לפנות לבדיקה רפואית, במיוחד אם זה בא עם סחרחורת, בחילות, הקאות, או תופעות נוירולוגיות נוספות כמו הפרעה ממושכת בראייה, חוסר שיווי משקל, קשיי דיבור, חולשה ביד או ברגל, נימול בחלקים שונים בגוף, וכאלה.

 

והנה עוד מישהו שרואה כוכבים, שמעתם אותו מקטר על זה?

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל