חיפוש

dsdsdsd
ילדים מורחים תכשיר הגנה מהשמש בחוף הים

תכשירי הגנה מהשמש: הוראות הפעלה

אתם יודעים כמה חשוב להימרח בתכשירי הגנה לפני החשיפה לשמש, אבל ייתכן שאתם לא עושים זאת טוב. אז מהם הכללים למריחה נכונה, מה ההבדל בין מקדם הגנה 30 ל־50, האם עדיף לקנות קרם הגנה או ספריי הגנה, ומי עלול לגרום לפריחה ולאקנה? המומחה שלנו עונה

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

בגלל שימוש לא נכון או לא מספק בתכשירי הגנה, נחשפים אנשים לכמות גבוהה של קרינת שמש ומסכנים את הבריאות.

02

מומלץ להשתמש בתכשיר עם SPF של 30 ומעלה. יש למרוח אותו 30-15 דקות לפני החשיפה לשמש וגם בזמן החשיפה.

03

למרבית תכשירי ההגנה מהשמש יש אורך חיי מדף של שלוש שנים. תכשיר הגנה שפג תוקפו מאבד את היעילות שלו.

תכשירי הגנה מהשמש הם מוצר חובה בישראל - כמעט שלא תמצאו בית שבו אין קרם הגנה או ספריי הגנה מהשמש כזה או אחר בארון.

ובכל זאת, לא כולנו יודעים איך להשתמש נכון בתכשיר ההגנה, ומסתפקים במריחה מהירה רגע לפני הקפיצה למים. אז לא, זה לא מספיק. כדי שתוכלו לספק לעור שלכם הגנה מושלמת מפני נזקי השמש, יש כמה דברים שאתם פשוט חייבים לדעת.

תכשירי הגנה מקרינת השמש הם תכשירים לשימוש מקומי על העור. יש תכשירים כימיים הסופגים את הקרינה העל־סגולה של השמש, ויש תכשירים פיזיקליים המשקפים חזרה את קרינת השמש.

תכשיר ההגנה הראשון בהיסטוריה פותח על ידי הכימאי פרנץ גרייטר בשנת 1938, והוא כונה "קרם הקרחונים". גרייטר אחראי גם על הכנסת השימוש במושג SPF, המשקף את יעילות תכשיר הגנה מקרינת UVB כאשר התכשיר נמרח בכמות של 2 מיליגרם קרם לסנטימטר מרובע של שטח גוף.

יש לציין שמאז ועד היום קיימת מחלוקת לגבי היעילות של מדידת SPF (בייחוד לגבי השאלה אם מריחה של 2 מיליגרם לסנטימטר מרובע אכן משקפת את השימוש בפועל). ה־SPF של תכשיר ההגנה הראשון בהיסטוריה היה 2 בלבד.

מרחו אותך? 14 מיתוסים מסוכנים לעור שלך

סיפרו לכם שאם אתם בצל אתם מוגנים מהשמש? למומחה שלנו יש מילה אחת בשבילכם: תתעוררו! לכתבה המלאה

מיתוסים על סרטן העור

Sun protection factor הוא מדד מעבדתי ליעילות של תכשיר הגנה מהשמש. ככל שה־SPF גבוה יותר, כך יש יותר הגנה מקרינת UVB - קרינת השמש הגורמת לכוויות.

SPF הוא למעשה מנת קרינת ה־UV הנדרשת לגרום לכוויית שמש בשימוש בתכשיר הגנה מהשמש, בהשוואה למנת הקרינה שהייתה נדרשת לגרום לכוויה ללא שימוש בתכשיר ההגנה. לא קיים סטנדרט למדידת יעילות תכשיר הגנה מהשמש כנגד קרינת UVA - שגם היא מסוכנת.

מדד SPF נתפס לעתים בפשטנות יתרה. יש הסוברים שאם הזמן עד הופעת כוויות שמש ללא שימוש בתכשיר הגנה הוא שעה, הרי שבשימוש בתכשיר הגנה מהשמש של SPF 15, ניתן לשהות 15 שעות בשמש. זה כמובן לא נכון, כי בחיים האמיתיים אנחנו לא תמיד מורחים את תכשיר ההגנה בכמות הנדרשת. נוסף על כך, פעילויות כמו שחייה או הזעה גורמות להפחתת היעילות של התכשיר.

השימוש בתכשירי הגנה מהשמש עלול לגרום להרגשת בטיחות שגויה. אנשים המשתמשים בתכשיר הגנה עשויים לחשוב שהם מוגנים לחלוטין, ולשהות יותר מדי זמן בשמש.

בפועל, בגלל שימוש לא נכון או לא מספק בתכשירי ההגנה, אנשים נחשפים לכמות גבוהה של קרינת שמש ומעלים את הסיכון להופעת נזקי שמש (קמטים, כתמים חומים) ולסרטן העור.

תכשיר water resistant שומר על ה־SPF המוצהר שלו אחרי 40 דקות של חשיפה למים. תכשיר water proof שומר על ה־SPF המוצהר שלו גם 80 דקות אחרי החשיפה למים. לכן, בעבור אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית, שוחים או נוטים להזעה, מומלץ להשתמש בתכשירים שהם water proof.

מרבית רופאי העור ורשויות הבריאות מציעים להשתמש בתכשיר הגנה עם SPF של 30 ומעלה.

המרקם של ספריי ההגנה יותר מימי ולכן יש אנשים המעדיפים שימוש בו מאשר בקרם. עם זאת, הקרם עמיד יותר על הגוף לזיעה או למגע במים ולכן מספק הגנה יותר טובה מאשר ספריי.

כמה זמן לפני החשיפה לשמש צריך למרוח את תכשיר ההגנה?

30-15 דקות לפני החשיפה לשמש.

כל כמה זמן צריך למרוח את תכשיר ההגנה?

בזמן ששוהים בשמש - כל שעתיים.

איך אוכל לזהות נקודה חשודה?

קראו במדריך החשוב שלנו על סרטן העור. צריכים רופא עור? לחצו כאן
נקודות חן חשודות

עבור תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים, רצוי בכלל לא להיחשף לשמש.

העור של התינוקות דק יותר ושטח הגוף ביחס למשקל גדול יותר, ולכן הם רגישים יותר לספיגת החומרים הנמצאים בתכשירי ההגנה ולתגובות רגישות. בנוסף, מנגנון ההזעה והקירור של תינוקות פחות מפותח, ולכן הם עלולים לסבול מהתחממות יתר ומהתייבשות.

החשיבות העיקרית היא שתהיה לנו כמות מספיקה של תכשיר הגנה מהשמש כדי שנוכל למרוח אותו בנדיבות. לכן, כדאי לקנות תכשיר הגנה כאשר יש מבצע ברשתות השונות.

חשוב מאוד שתהיה לנו תחושה שיש מספיק תכשיר הגנה ושהוא לא יקר מדי, כך שנוכל למרוח תכשיר הגנה כמו שצריך (לפני החשיפה לשמש ופעמים חוזרות בזמן השהייה בשמש). אם נקנה תכשירים יקרים מדי, לא בטוח שאכן נמרח את הכמות הרצויה ובתדירות הנדרשת.

כמובן שחשוב שהתכשיר שנקנה יהיה מאושר על ידי משרד הבריאות.

בתכשיר הגנה, כמו בכל תכשיר או תרופה אחרים, חשוב מאוד לבדוק את תאריך התפוגה.

לחלק מתכשירי ההגנה מהשמש יש אורך חיי מדף של שלוש שנים, ואז לפי דרישות ה־FDA אין חובת הטבעה של תאריך תפוגה על התכשיר. עם זאת, בתכשירי הגנה המאבדים תוקף תוך פחות משלוש שנים, קיימת חובה להטביע את תאריך התפוגה על התכשיר (בדרך כלל יופיע בגב התכשיר סימן של שפופרת פתוחה עם מספר החודשים לשימוש מרגע הפתיחה).

תכשיר הגנה שפג תוקפו מאבד את היעילות שלו, אז אם אתם בספק לגבי תכשיר הגנה הנמצא אצלכם בבית - עדיף לזרוק אותו ולקנות חדש.

החומרים הכימיים הנמצאים בתכשירי ההגנה (למשל ויטמין פאבא) עלולים לגרום לפריחה המכונה דלקת עור ממגע, לכן מומלץ שתכשירי ההגנה מהשמש יהיו היפו־אלרגניים (לא גורמים לאלרגיה).

תכשירי הגנה מהשמש עלולים לחסום את נקבוביות העור ולהחמיר או לגרום לפריחה דמויית אקנה, ולכן מומלץ שתכשירי הגנה מהשמש לא יהיו קומדו־גנים. השפעת התכשיר על העור חולפת בדרך־כלל עם הפסקת השימוש.

הסרת נקודות חן

1. קרינת השמש חזקה במיוחד בשעות הצהריים ולכן יש להימנע מחשיפה לשמש בשעות אלו.

2. יש להשתמש בתכשירי הגנה מהשמש המסוככים קרינת UVB וגם קרינת UVA (תכשירים בעלי טווח רחב).

3. יש למרוח על־פני העור שכבה עבה של תכשירי ההגנה כדי לקבל את ההגנה המלאה לפי ה־SPF של אותו תכשיר.

4. יש למרוח את התכשיר 15 עד 30 דקות לפני החשיפה לשמש.

5. יש למרוח את התכשיר פעמים חוזרות ונשנות במהלך החשיפה לשמש.

6. יש להשתמש בכובע רחב שוליים, במשקפי שמש ובבגדים המגינים מהשמש.

7. מי הים או הבריכה (וגם שלג...) משקפים את הקרינה ומגבירים את עוצמתה, ולכן כאשר אנו ליד מקור מים יש להימרח בתדירות גבוה יותר.

8. יש להשתמש בתכשיר הגנה מהשמש בעל מקדם הגנה (SPF) של 30 ומעלה.

9. צריך לזכור ששימוש בתכשיר הגנה מהשמש אינו מספק הגנה מלאה מנזקי שמש ומסרטן העור, ולכן עדיף לצמצם את החשיפה לשמש עד כמה שאפשר.

עלינו לזכור, השמש לא שוכחת והשמש לא סולחת. חשיפה לא מבוקרת לשמש בגיל צעיר תגרום להופעה של נזקי שמש, כתמים, קמטים וסרטן העור. אנחנו צריכים להיות "חכמים בשמש" כל הזמן על־מנת לשמור על העור שלנו הן מבחינה רפואית והן מבחינה קוסמטית.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש