חיפוש

dsdsdsd
רוקח מחזיק כדורי אנטיביוטיקה בכפות ידיו

חידון: מה אתם יודעים על אנטיביוטיקה?

אתם מצוננים נורא. החום עולה, האף דולף, הגרון כואב. לא עדיף לקחת אנטיביוטיקה ולהיפטר מזה? לרגל שבוע המודעות לאנטיביוטיקה, גלו מה אתם יודעים על תרופת הפלא הזאת.

רינת זיו, ד"ר בת־שבע גוטסמן

"שבוע המודעות לאנטיביוטיקה"? יש דבר כזה? אז זהו, שיש. וכן, זה נוגע גם אליכם. שאלת הטיפול היעיל באנטיביוטיקה מעסיקה את עולם הרפואה כבר שנים, והיוזמה הזאת (של ארגון הבריאות העולמי בשיתוף ארגוני בריאות בארה"ב, באוסטרליה ובאירופה) נועדה להעלות את המודעות הציבורית והמקצועית לעניין החשוב הזה. 

במהלך שבוע המודעות - שמצוין ברחבי העולם ביו 12 ל־18 בנובמבר 2018 ומקודם בישראל על ידי כללית וההסתדרות הרפואית - יתקיימו פעילויות הדרכה והסברה לציבור הרחב וגם לצוותים הרפואיים.

אז מהי השורה התחתונה: אנטיביוטיקה היא תרופה טובה או מזיקה? מתי וכמה לקחת? ומהם הסיכונים? במקום להפגיז אתכם בנתונים הכנו לכם חידון קצר. אל תתביישו להציץ בתשובות (למטה); הן כוללות את כל מה שאתם צריכים לדעת על אנטיביוטיקה.

טיפים לשימוש בריא
473110279.jpg

א. נכון, וזה בגלל השימוש המוגזם בחיסונים.
ב. נכון, וזה בגלל שימוש יתר באנטיביוטיקה.
ג. נו, באמת. סתם קשקוש שמפיצות חברות התרופות.
ד. שטויות. תרופות אנטיביוטיות מתוחכמות יוצאות לשוק כל הזמן. כל מיקרוב יבוא יומו.

א.  נשמע אבסורד, אבל נכון.
ב.  ממש לא נכון!
ג.  נכון, אבל רק למי שמאושפז בבית חולים או בבית אבות.
ד.  נכון רק אם יש לכם מערכת חיסון חלשה.

א.  נגד חיידקים.
ב.  נגד נגיפים (וירוסים).
ג.  נגד חום ושיעול.
ד.  כל התשובות נכונות.

א. נדבקתם בחיידק.
ב. נדבקתם בנגיף (וירוס).
ג. יצאתם מהמקלחת בשיער רטוב.
ד. כל התשובות נכונות.

א. נכון. אנטיביוטיקה פשוטה כמו מוקסיפן כבר לא עוזרת לכלום.
ב. נכון. זה גם יגביר את החיסון נגד מחלות אחרות.
ג.  השתגעתם? טיפול אנטיביוטי רחב־טווח עלול להחמיר את הנזק.
ד. ברור שכדאי, אבל זה טיפול יקר מאוד, שצריך לשמור למקרים הקשים באמת.

א. כמעט שלא, ואם כן הן קלות וחולפות במהירות.
ב. ברור שיש, אבל לא מדווחים עליהן.
ג. אנטיביוטיקה תמיד עלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.
ד. כן, אבל זה קורה רק לאנשים שיש להם ליקוי במערכת החיסון.

א. להשלים את כל הטיפול, כי להפסיק באמצע גורם לעמידות חיידקים.
ב. להשלים חצי מהטיפול ולסיים אותו רק אם המחלה חוזרת.
ג. להפסיק את הטיפול.
ד. להחליף את האנטיביוטיקה בסוג אחר.

א. חובה להתחיל מיד טיפול באנטיביוטיקה.
ב. לא חייבים להתחיל בטיפול אנטיביוטי אם אין גורמי סיכון.
ג. חייבים להתחיל בטיפול אנטיביוטי רק אם התינוק לא חוסן בחיסוני השגרה.
ד. אסור להתחיל בטיפול אנטיביוטי אם התינוק גם מנוזל.

יש שם את כל מה שצריך
מדריך התרופות

א. זוהי יוזמת הסברה בת כמה שנים של ארגון הבריאות העולמי בשיתוף ארגוני בריאות אחרים בארה"ב, באירופה ובאוסטרליה.

ב. זוהי יוזמת הסברה שאותה מציינים בכל העולם בין 12 ל־18 בנובמבר 2018.

ג. זוהי יוזמת הסברה שאותה מקדמות בישראל כללית וההסתדרות הרפואית.

ד. כל התשובות נכונות.

1 - ב. נכון. וזה בגלל עודף שימוש באנטיביוטיקה.
טיפול אנטיביוטי הוא הגורם המניע שדוחף חיידקים לפתח מנגנוני התנגדות (עמידות) לאנטיביוטיקה, ולא נעים להודות, אבל החיידקים זריזים הרבה יותר מחברות התרופות. בדיוק בגלל זה חברות התרופות מפתחות פחות ופחות תרופות אנטיביוטיות חדשות, אז לא כדאי לבנות על כך שחברות התרופות יוציאו כל הזמן לשוק תרופות אנטיביוטיות חדשות.

ולא שהתכוונו לדבר על חיסונים, אבל אם כבר הזכרתם - חיסונים דווקא מפחיתים מחלות, וככל שחולים פחות, כך משתמשים פחות באנטיביוטיקה, וככל שמשתמשים פחות באנטיביוטיקה, כך מתפתחים פחות חיידקים עמידים.

2 - א. נשמע אבסורד, אבל נכון.
הוכחות? בבקשה: במדינות שבהן צריכת האנטיביוטיקה נמוכה, כמו הולנד ושוודיה (נו, הם ממושמעים), גם שיעור העמידות לחיידקים הוא מהנמוכים באירופה. לעומת זאת ביוון, שם השימוש באנטיביוטיקה כפול מאשר בשוודיה ובהולנד - גם שיעור העמידות מרקיע שחקים.

תראו מה קורה בהודו, מדינה שבה השימוש באנטיביוטיקה לא מבוקר ולא מפוקח: בשנה אחת מתו שם 58 אלף תינוקות מחיידקים עמידים שעברו אליהם מאימהותיהם.

ואיזה מקום תופסת ישראל על המפה? אז זהו, שלא משהו. אנחנו יותר קרובים ליוון מאשר לשוודיה.

3 - א. חיידקים.
זה נכון שגם חיידקים וגם וירוסים גורמים למחלות בבני אדם, אבל אנטיביוטיקה, למרבה הצער, יעילה נגד חיידקים בלבד. אם לוקחים אנטיביוטיקה בעת שחולים במחלה ויראלית, לא רק שזה לא עוזר, אלא גם גורם לתופעות לוואי מיותרות.

4 - ב. נדבקתם בנגיף (וירוס).
תגידו, אתם מכירים מישהו שיוצא מהמקלחת בשיער יבש? בדיוק. אז תרגיעו את סבתא בעניין הזה וצאו מהמקלחת איך שאתם רוצים. איך באמת חוטפים הצטננות? בואו נעשה רגע סדר.

יש מחלות שנגרמות מחיידקים (למשל סטרפטוקוק שגורם לדלקת שקדים), ויש מחלות שנגרמות מווירוסים. הצטננות, או בשמה הרשמי common cold - היא אחת מהן. לאילו עוד מחלות גורמים וירוסים? למשל לשפעת, לחצבת, לחזרת, לאדמת ולאבעבועות רוח.

5 - ג. השתגעתם? טיפול אנטיביוטי רחב־טווח עלול להחמיר את הנזק.
נניח שבגינה שלכם מתפשט טפיל מזיק שאתם רוצים לקטול, ויש לכם שני חומרי הדברה: אחד שמכוון למזיק הספציפי, והאחר ישמיד כל יצור חי בגינה (כולל כאלה שמונעים מטפילים להתפשט). ברור שתבחרו בחומר הספציפי ותשמרו את "התחמושת הכבדה" לעתיד. זו הסיבה שמוקסיפן עדיין נחשבת במקרים רבים ליעילה ולבטוחה יותר.

ולעניין ה"יקר" - מה שגובה מחיר הוא לא סוג האנטיביוטיקה, אלא הסיבוכים של טיפול אנטיביוטי מיותר: אשפוזים, שלשולים חוזרים ותופעות לוואי שונות.

6 - ג. אנטיביוטיקה תמיד עלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.
בכל אנטיביוטיקה יש פוטנציאל לתופעות לוואי (כן, גם קשות), והשאלה היא אם יש הצדקה לקחת את הסיכון. כשמדובר במחלה חיידקית משמעותית, אין שאלה - ברור שצריך לטפל. אבל במחלה ויראלית בוודאי שאין תועלת באנטיביוטיקה, ובוודאות נשלם את המחיר, ולא בצ'ק דחוי: עמידות של חיידקים יכולה להתחולל כבר אחרי טיפול אחד וכך גם בנוגע לתופעות הלוואי האחרות. אז כן, הגישה של "אם לא יועיל לא יזיק" - מזיקה.

7 - ג. להפסיק את הטיפול.
לפעמים הרופא אינו בטוח באבחנה של מחלת חום בתחילתה ורושם טיפול באנטיביוטיקה. אבל אם בהמשך מופיעים סימנים של מחלה ויראלית (למשל נזלת, דלקת עיניים או משטח גרון שלא נמצא בו חיידק) צריך להפסיק את הטיפול האנטיביוטי. למה לסבול מתופעות לוואי של טיפול שממילא לא יועיל? וזה שמתחילים או מפסיקים טיפול אנטיביוטי רק בהמלצת רופא, כבר אמרנו?! אז הנה אנחנו אומרים.

8 - ב. לא חייבים לתת אנטיביוטיקה - אם אין גורמי סיכון.
בכללית נוהגים על פי ההמלצות של ארגוני בריאות בינלאומיים לטיפול בדלקת אוזניים. בדרך כלל יש שיפור ספונטני של הדלקת בחלק גדול מהילדים בלי שום טיפול, ולכן לא ממהרים להתחיל טיפול אנטיביוטי בכל מקרה. אז מה עושים? מתייעצים עם הרופא, והוא ישקול אם לאור הנתונים יש בטיפול האנטיביוטי יותר תועלת מנזק.

9 - ד. כל התשובות נכונות.
זוהי אכן יוזמת הסברה בת כמה שנים של ארגון הבריאות העולמי בשיתוף ארגוני בריאות אחרים בעולם, ובהם כללית וההסתדרות הרפואית בישראל. שבוע המודעות לאנטיביוטיקה יצוין השנה (2018) בין 12 ל־18 בנובמבר 2018. מידע נוסף ניתן למצוא בפייסבוק של כללית ובסרטון שהפיץ האיגוד למחלות זיהומיות.

ד"ר בת שבע גוטסמן היא יועצת אגף הרפואה בחטיבת הקהילה למחלות זיהומיות ורופאה במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש