בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 13.11.2017
  • ד"ר בת־שבע גוטסמן ד"ר בת־שבע גוטסמן

דוקטור, יש לך משהו נגד אנטיביוטיקה?

לקריאה נוחה
אתם בצודדים נורא. החום עולה, האף דולף, הגרון כואב. הו, הסבל! לא עדיף לקחת אנטיביוטיקה ולגמור עם זה? ואם לקחתם, מותר להפסיק? ומשנה אם זה וירוס או חיידק? לרגל שבוע המודעות לאנטיביוטיקה, בואו לגלות כמה אתם יודעים. או טועים?
אשה עם תרופות

"שבוע המודעות לאנטיביוטיקה"? יש דבר כזה? אז זהו, שיש. וכן, זה נוגע גם אליכם. שאלת הטיפול היעיל באנטיביוטיקה מעסיקה את עולם הרפואה כבר שנים, והיוזמה הזו (של ארגון הבריאות העולמי, בשיתוף אירגוני בריאות בארה"ב, אוסטרליה ואירופה) נועדה להעלות את המודעות הציבורית והמקצועית לעניין החשוב הזה. 

במהלך שבוע המודעות - שמצוין ברחבי העולם ב־13-19.11.2017, ומקודם בישראל על ידי כללית וההסתדרות הרפואית - יתקיימו במרפאות הקהילה ובבתי החולים של כללית פעילויות הדרכה והסברה לציבור הרחב, וגם לצוותים הרפואיים.

אז מה השורה התחתונה, אנטיביוטיקה זה טוב או רע? מתי וכמה לקחת, ומה הסיכונים? במקום להפגיז אתכם בנתונים הכנו לכם חידון קצר, שמבוסס על ממצאים מפתיעים ממחקר חדש של כללית. אל תתביישו להציץ בתשובות (למטה), ומילה שלנו - יש פה את כל מה שאתם צריכים לדעת.

טיפים לשימוש בריא
473110279.jpg

א. נכון, וזה בגלל השימוש המוגזם בחיסונים.
ב. נכון, וזה בגלל שימוש יתר באנטיביוטיקה.
ג. נו, באמת. סתם קשקוש שמפיצות חברות התרופות.
ד. שטויות. תרופות אנטיביוטיות מתוחכמות יוצאות לשוק כל הזמן. כל מיקרוב יבוא יומו.

א.  נשמע אבסורד, אבל נכון.
ב.  ממש לא נכון!
ג.  נכון, אבל רק למי שמאושפז בבית חולים או בבית אבות.
ד.  נכון רק אם יש לכם מערכת חיסון חלשה.

א.  נגד חיידקים.
ב.  נגד נגיפים (וירוסים).
ג.  נגד חום ושיעול.
ד.  כל התשובות נכונות.

א. נדבקתם בחיידק.
ב. נדבקתם בנגיף (וירוס).
ג. יצאתם מהמקלחת בשיער רטוב.
ד. כל התשובות נכונות.

א. נכון. אנטיביוטיקה פשוטה כמו מוקסיפן כבר לא עוזרת לכלום.
ב. נכון. זה גם יגביר את החיסון נגד מחלות אחרות.
ג.  השתגעתם? טיפול אנטיביוטי רחב־טווח עלול להחמיר את הנזק.
ד. ברור שכדאי, אבל זה טיפול יקר מאוד, שצריך לשמור למקרים הקשים באמת.

א. כמעט שלא, ואם כן הן קלות וחולפות במהירות.
ב. ברור שיש, אבל לא מדווחים עליהן.
ג. אנטיביוטיקה תמיד עלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.
ד. כן, אבל זה קורה רק לאנשים עם ליקוי במערכת החיסון.

א. להשלים את כל הטיפול, כי להפסיק באמצע גורם לעמידות חיידקים.
ב. להשלים חצי מהטיפול, ולסיים אותו רק אם המחלה חוזרת.
ג. להפסיק את הטיפול.
ד. להחליף את האנטיביוטיקה בסוג אחר.

א. חובה להתחיל מיד טיפול באנטיביוטיקה.
ב. לא חייבים לתת אנטיביוטיקה אם אין גורמי סיכון, ובהתייעצות עם הרופא.
ג. צריך לתת לו אנטיביוטיקה רק אם הוא לא חוסן בחיסוני השגרה.
ד. אסור לתת לו אנטיביוטיקה אם יש לו גם נזלת.

יש שם את כל מה שצריך
מדריך התרופות

1 - ב. נכון. וזה בגלל עודף שימוש באנטיביוטיקה.
טיפול אנטיביוטי הוא הכוח המניע שדוחף חיידקים לפתח מנגנוני התנגדות (עמידות) לאנטיביוטיקה - ולא נעים להודות, אבל החיידקים זריזים הרבה יותר מחברות התרופות. בדיוק בגלל זה, חברות התרופות מפתחות פחות ופחות תרופות אנטיביוטיות חדשות, אז לא כדאי לבנות על זה.

ולא שהתכוונו לדבר על חיסונים, אבל אם כבר הזכרתם - חיסונים דווקא מפחיתים מחלות. פחות מחלות - פחות אנטיביוטיקה, פחות חיידקים עמידים, ואת הפרינציפ כבר תפסתם.

2 - א. נשמע אבסורד, אבל נכון.
הוכחות? בבקשה: במדינות שבהן צריכת האנטיביוטיקה נמוכה, כמו הולנד ושבדיה (נו, הם ממושמעים), גם שיעור העמידות לחיידקים הוא מהנמוכים באירופה. לעומת זאת ביוון, שם  השימוש באנטיביוטיקה כפול מאשר בשבדיה ובהולנד - גם שיעור העמידות מרקיע שחקים.

תראו מה קורה בהודו, מדינה שבה השימוש באנטיביוטיקה לא מבוקר ולא מפוקח - בשנה אחת מתו שם 58,000 תינוקות מחיידקים עמידים, שעברו אליהם מאימהותיהם.

ואיזה מקום תופסת ישראל על המפה, אתם בטח שואלים? אז זהו, שלא משהו. יותר קרוב ליוון מאשר לשבדיה.

3 - א. חיידקים.
זה נכון שגם חיידקים וגם וירוסים גורמים למחלות בבני אדם, אבל אנטיביוטיקה, למרבה הצער, יעילה כנגד חיידקים בלבד. אם לוקחים אנטיביוטיקה במחלה ויראלית, לא רק שזה לא עוזר, אלא גם גורם לתופעות לוואי מיותרות.

4 – ב. נדבקתם בנגיף (וירוס).
תגידו, אתם מכירים מישהו שיוצא מהמקלחת בשיער יבש? בדיוק. אז תרגיעו את סבתא בעניין הזה וצאו מהמקלחת איך שאתם רוצים. איך כן חוטפים הצטננות? בואו נעשה רגע סדר.

יש מחלות שנגרמות על ידי חיידקים (למשל סטרפטוקוק שגורם לדלקת שקדים) - ויש מחלות שנגרמות על וידי וירוסים. הצטננות, או בשמה הרשמי common cold - היא אחת מהן. לאיזה עוד מחלות גורמים וירוסים? למשל שפעת, חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח.

5 - ג. השתגעתם? טיפול אנטיביוטי רחב־טווח עלול להחמיר את הנזק.
נניח שבגינה שלכם מתפשט טפיל מזיק שאתם רוצים לקטול, ויש לכם שני חומרי הדברה: אחד שמכוון למזיק הספציפי, והשני ישמיד כל יצור חי בגינה (כולל כאלה שמונעים מטפילים להתפשט). ברור שתבחרו בחומר הספציפי, ותשמרו את ה"תחמושת הכבדה" לעתיד. זו הסיבה שמוקסיפן עדיין נחשבת כיעילה ובטוחה יותר במקרים רבים.
ולעניין ה"יקר" – מה שגובה כאן מחיר הוא לא סוג האנטיביוטיקה, אלא הסיבוכים של טיפול אנטיביוטי מיותר: אשפוזים, שלשולים חוזרים ותופעות לוואי.

6 - ג. אנטיביוטיקה תמיד עלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.
בכל אנטיביוטיקה יש פוטנציאל לתופעות לוואי (כן, גם קשות), והשאלה היא אם יש הצדקה לקחת את הסיכון. במחלה חיידקית משמעותית, אין שאלה - ברור שצריך לטפל. אבל במחלה ויראלית - בטוח שאין תועלת באנטיביוטיקה, ובטוח שנשלם את המחיר. ולא בצ'ק דחוי: עמידות של חיידקים יכולה להתחולל כבר אחרי טיפול אחד, וכך גם לגבי תופעות הלוואי האחרות. אז כן, הגישה של "אם לא יועיל לא יזיק" - מזיקה.

7 - ג. להפסיק את הטיפול.
לפעמים הרופא לא בטוח באבחנה של מחלת חום בתחילתה, ורושם טיפול באנטיביוטיקה. אבל אם בהמשך מופיעים סימנים של מחלה ויראלית (למשל נזלת, דלקת עיניים או משטח גרון שלא נמצא בו חיידק) צריך להפסיק את הטיפול האנטיביוטי. למה לסבול מתופעות לוואי של טיפול שממילא לא יועיל? וזה שמתחילים או מפסיקים טיפול אנטיביוטי רק בהמלצת רופא, כבר אמרנו?! אז הנה אנחנו אומרים.

8 – ב. לא חייבים לתת אנטיביוטיקה - אם אין גורמי סיכון, ובהתייעצות עם הרופא.
בכללית נוהגים על פי המלצות ארגוני בריאות בינלאומיים לטיפול בדלקת אוזניים. בדרך כלל יש שיפור ספונטני של הדלקת בחלק גדול מהילדים בלי שום טיפול, ולכן לא ממהרים להתחיל טיפול אנטיביוטי בכל מקרה. אז מה עושים? מתייעצים עם הרופא, שישקול אם לאור הנתונים יש יותר תועלת מנזק בטיפול האנטיביוטי.

ד"ר בת שבע גוטסמן היא יועצת אגף הרפואה בחטיבת הקהילה למחלות זיהומיות ורופאה במחוז שרון־שומרון של כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל