חיפוש

dsdsdsd
מחקר ישראלי: ששמחת חיים יכולה להגן עלייך מפני סרטן השד

אופטימיות קוסמית: הנשק שלך נגד סרטן השד

ממחקר ישראלי עולה ששמחת חיים היא גורם מגן מפני סרטן. המחקר הזה מחזק ממצאי מחקרים דומים שנעשו בעולם. אישה שמגדירה את חייה טובים ושמחים נמצאת בסיכון מופחת. השאלה היא: מה את עושה בשביל זה?

קטי קמחי

קטי קמחי

במחקר שנעשה בישראל נבדק את הקשר בין מצוקה נפשית, אופטימיות ואירועי חיים לבין סרטן השד בקרב נשים צעירות בישראל. התוצאות ברורות: נשים צעירות שמחות יותר ובעלות חיים מלאים יותר הן גם בעלות סיכויים נמוכים יותר ללקות בסרטן השד.

במחקר, שאותו עשו ד"ר רונית פלד ואורלי סיבוני־שמוחה מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן־גוריון בנגב יחד עם ד"ר דבורה כרמיל מהמרכז לחקר לחץ פסיכולוגי באוניברסיטת חיפה, נבחנה השאלה האם לאירועי חיים ולמצבים של מצוקה נפשית - ולחלופין לשמחת חיים ולאופטימיות כללית - יש קשר למחלה.

במחקר, שאותו יזמה האגודה למלחמה בסרטן, השתתפו שתי קבוצות של נשים צעירות עד גיל 45, מתוכן 255 נשים שחלו בסרטן השד ו־367 נשים בריאות. השאלון שענו עליו בדק מצוקה נפשית, קיומם של אירועי חיים לוחצים במהלך החיים (אצל החולות - טרם הופעת המחלה), תחושות של שמחה כללית ואופטימיות ומספר מדדים אישיים ודמוגרפיים.

ד"ר רונית פלד: "בדקנו האם אירועים משמעותיים כמו אובדן הורה, גירושי הורה לפני גיל 20, אובדן של בן משפחה קרוב ותמורות בחיים כמו פיטורים, לחץ כלכלי, גירושים, מחלה של בן משפחה קרוב ועוד השפיעו על הנשים שלנו. מהתוצאות עולה כי ניתן לומר, במידת הזהירות המתבקשת, שיש קשר אפשרי בין מצבי דחק (סטרס) לתחלואה בסרטן השד.

"אחרי עיבודים סטטיסטיים ארוכים מצאנו שמצד אחד לחץ וחרדה לא קשורים להתפרצות מחלת הסרטן, אבל שמחת חיים היא בהחלט גורם מגן. לכן ניתן לומר שאישה, שבאופן כללי מגדירה את חייה 'טובים ושמחים' נמצאת בסיכון מופחת לחלות בסרטן". 

החוקרות מצאו עוד שאירועי החיים הקשים, כל אחד בנפרד, אין להם תרומה למחלת הסרטן, אולם כשיש הצטברות של אירועים קשים (למשל, אישה שאיבדה בן משפחה קרוב בגיל צעיר ושהוריה התגרשו) - ההצטברות הזאת יוצרת גורם סיכון להתפתחות סרטן.

מחקרים נוספים שנערכו בעולם תומכים ברעיון שאופטימיות יכולה לשנות מהלך של מחלות קשות. ממחקר שנערך בבית החולים הממלכתי בלונדון ב־1999 עולה כי אצל חולות שהוגדרו "פסימיות" הסיכוי להישנות סרטן השד היה גבוה יותר.

ד"ר אנט סטנטון, פסיכולוגית מאוניברסיטת קליפורניה בלוס־אנג'לס UCLA שבארצות־הברית עקבה אחרי יותר ממאה נשים שחלו בסרטן השד בדרגה אחת או שתיים והגיעה למסקנה שסיכויי ההחלמה וההתמודדות של החולות עם הטיפול היו טובים וגבוהים יותר בין אלה שהפגינו אופטימיות בנוגע למצבן.

ד"ר רונית פלד: "ישנן עדויות בספרות המדעית הקושרות בין מצבי דחק נפשיים למנגנוני החיסון שבגוף שלנו, ומכאן גם בא הביטוי 'זה הורס לי את הבריאות'. לכן חשוב מאוד שנשים, בין אם הן יודעות שהן בסיכון לחלות בסרטן השד ובין אם לא, יהיו מודעות להשפעה המזיקה של מצבי דחק וידאגו לטפל בעצמן. באותה המידה חשוב שרופאי המשפחה יהיו מודעים לנזק הבריאותי שגורמים אירועי חיים ואובדנים אישיים משמעותיים".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש