חיפוש

dsdsdsd
גוגל מפתחים גלולה שיכולה לאתר תהליכים סרטניים

גוגל תיכנס לכם לדם?

אחרי שהשתלטו על הרשת והמייל, במעבדת X של גוגל מפתחים גלולה שתאתר תהליכים סרטניים וסימנים מוקדמים למחלות לב ותדווח עליהם לצמידי ניטור. השאיפה: גילוי מוקדם פי כמה מזה שיש היום. שאפתנות מופרכת או מציאות קרובה?

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

בגוגל מפתחים גלולה שאחרי שבולעים אותה היא תאתר תאים סרטניים וסימנים למחלות לב במחזור הדם.

02

החידוש: חלקיקים שייתפזרו מהגלולה אל זרם הדם יצליחו לזהות את המחלה הרבה לפני שיהיו לה תסמינים, ולשדר לצמיד על היד.

03

התהליך עדיין בתחילת הדרך וצופים שייקח כעשר שנים עד שהטכנולוגיה תהיה שמישה. ובכל זאת, מדובר בפוטנציאל להצלת חיים.

המייל, מנועי החיפוש, החיים הפרטיים שלך ועכשיו הבריאות שלך? גוגל רוצה לקחת את צמידי הניטור, אלה שמודדים לכם את הצעדים, הדופק ואת איכות השינה, לשלב הבא. צוות מחקר עובד ביחידת גוגל X, המחלקה עם שם המדע הבדיוני שמתמקדת במחקר בתחומי חדשנות, כדי לפתח ננו חלקיקים ש"יריחו" סרטן בשלביו הראשונים. 

השאיפה היא שאחרי שנבלע גלולה קטנה, החלקיקים שבתוכה יטיילו בזרם הדם ויזהו רקמות סרטניות הרבה לפני שתסמינים פיזיולוגיים קלים יותר לאיתור יופיעו. החלקיקים יאתרו בצורה דומה מחלות לב ושבץ בשלבים מוקדמים, וכל המידע יועבר לצמיד על היד שלכם. 

בגוגל מאמינים בכך שגילוי מוקדם הוא פעמים רבות המפתח לריפוי מוצלח, ויכול להציל חיים. יש סוגי סרטן כמו סרטן הלבלב שמתגלים לרוב רק בשלב מאוחר מדי, כשהסרטן כבר התפשט ולא ניתן לרפאו.

העבודה עדיין בשלבים מאוד מוקדמים ובגוגל מקווים שהיא תהיה אפשרית לשימוש בעוד עשור, אך אם הגלולה תעבוד כפי שמתואר, היא יכולה להוות בשורה של ממש לגילוי הרבה יותר מוקדם מכפי שניתן כיום.

הננו-חלקיקים השונים מתוכננים לזהות רקמה סרטנית, או DNA סרטני, לאתר פיסות שומניות שעלולות לחסום עורקים ולגרום להתקף לב או שבץ, ולעקוב אחר המבנה הכימי של הדם. החלקיקים המיקרוסקופיים ייצרו שדות מגנטיים כשהם ייקשרו לחלבונים או תאים שמזוהים עם מחלות שונות, והחיישן בצמיד, בשאיפה, יאתר אותם ועל פי ניתוח התנועה שלהם יקבע באיזו מחלה מדובר.

לא מדובר בפרויקט הבריאותי הראשון שגוגל מתעניינת בו. היא כבר עובדת על עדשות מגע שמודדות רמות גלוקוז לחולי סוכרת, וכף מיוחדת לחולים שסובלים מרעידות. בראש הפרויקט עומד ד"ר אנדרו קונרד, ביולוג מולקולרי שאחראי לפיתוח בדיקה זולה לזיהוי HIV שכבר נמצאת בשימוש.

בראיון ל-BBC הדגיש ד"ר קונרד את חשיבות הרפואה המונעת: "אנחנו מנסים לשנות את הרפואה מכזו שמגיבה למצבים קיימים לרפואה פרואקטיבית מונעת. ננו חלקיקים מאפשרים לך לסקור את הגוף ברמה מולקולארית".

מעבר לאתגרים המעשיים לגבי פיתוח הטכנולוגיה, היא מעלה שאלות אתיות. גוגל נתפסת כחברה שמחזיקה המון מידע עליכם - מנתוני גלישה ומפרטים שעוברים דרך החיפושים והמיילים שלכם. מה יקרה כשהיא תקבל גם מידע על מצבכם הרפואי?

ד"ר קונרד אומר שאין כוונה לעשות שימוש מסחרי במידע: "אנחנו הממציאים של הטכנולוגיה, ונעביר אותה לשותפים שישתמשו בה בתחום הרפואה, לטובת רופאים ומטופלים. אלו לא מכשירים לצרכנים, אלא מכשירים רפואיים שיינתנו במרשם".

עוד חבר בצוות המחקר הוא מהנדס התוכנה טום סטניס, שאחראי במידה רבה לקידום הפרויקט. הוא חשב על הרעיון אחרי שתאונת דרכים פחות או יותר הצילה את חייו. איך? סטניס נפגע ממכונית כשרכב על אופניו, והגיע לחדר המיון בבית החולים. כשערכו לו בדיקות הדמיה כדי לוודא שהוא לא סובל מדימומים פנימיים גילו גידול בכליה. 

סרטן בכליה אינו גורם לתסמינים כלשהם בדרך כלל ולכן עלול להתגלות מאוחר מדי. הודות לאבחון המוקדם שאירע במקרה סטניס נותח, הגידול הוסר וכיום הוא בריא.

מדובר בטכנולוגיה שנשמעת כמו חזון אחרית הימים. ובכל זאת, מדענים רבים עובדים קשה בשנים האחרונות לפתח ננו חלקיקים שניתן יהיה להחדיר לדם כדי לאתר מחלות וגידולים שונים, וגוגל מצטרפת למרוץ הזה עם כל העוצמה הכלכלית והטכנולוגית שלה.

סביר מאוד להניח שתוך מספר שנים המדענים יגיעו למטרתם, מה שישפר דרמטית את איכות ותוחלת החיים של האוכלוסייה.

נתקלתי במקרים דומים מאוד לזה של סטניס עם כמה מטופלים שלי. הפניתי אותם לבדיקות אולטרסאונד מסיבה אחת, ובבדיקה התגלה באקראי סרטן בכליה שהוסר בעודו באיבו. הבעיה נפתרה עוד לפני שבאה לידי ביטוי בתסמינים.

אבל אלה מקרים חריגים כמובן, ויש כמה סוגי סרטן שמתגלים כמעט תמיד מאוחר מדי: סרטן הלבלב וסרטן השחלות הם שני המובילים בהיבט הזה. לטכנולוגיה המדוברת יש פוטנציאל להציל אינספור אנשים עוד לפני שיפתחו תסמינים כלשהם, כשתגיע לפרקה ותיכנס לשימוש.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש