חיפוש

dsdsdsd
החיים אחרי ההחלמה מסרטן

החיים אחרי ההחלמה מסרטן

ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בהחלמה מסרטן, אבל על החיים שאחרי ההחלמה מעיב צל כבד. "אני כבר לא אותו אדם שהייתי לפני שחליתי בסרטן", אומרים 64% מהמחלימים

דורון קוראל

דורון קוראל

החדשות הטובות הן כי בישראל שיעור ההחלמה מסרטן הוא מהגבוהים בעולם, וכי שיעור ההישרדות מהסרטן עלה בשנים האחרונות בכ־10%. החדשות הפחות טובות הן כי לפחות מחצית מהמחלימים מדווחים על קשיים בהמשך ועל חיים בחרדה שהמחלה תחזור - כפי שעולה ממחקר שנערך במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

סיכויי ההחלמה מסרטן: הרוב שורדים

על פי נתונים שנמסרו מהאגודה למלחמה בסרטן, מאובחנים מדי שנה בישראל כ־27 אלף חולי סרטן חדשים. הנתונים מצביעים על כך שרובם ישרדו את המחלה. כלומר, סיכויי ההחלמה מהסרטן הם גבוהים.

אך מה קורה במשך השנים לכל אותם עשרות אלפי מחלימים רגע אחרי הטיפול האחרון ושנים אחר כך, אחרי ההחלמה מהסרטן? החברה חוזרת להתייחס אליהם כאל בריאים ומצפה מהם להמשיך כרגיל. אך מתברר שהמצב רחוק מלהיות כך. למחלימים מהסרטן ציפיות וצרכים משלהם.

במחקר שנערך במרכז הרפואי הממשלתי רמבם בחיפה השתתפו 104 מחלימים ממחלת הסרטן. 79% מהמשתתפים היו  נשים ו־21% - גברים. אצל כ־45% מהמשתתפים הייתה היסטוריה משפחתית של המחלה, וכ־45% נמצאים זמן רב לאחר הטיפול או מתמודדים עם סרטן כרוני. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 60. המשתתפים במחקר נשאלו על מצבם, על ההתמודדות שלהם ועל ציפיותיהם לעתיד.

מהנתונים עולה כי 51% מבין המחלימים מגדירים את מצבם הבריאותי טוב עד מצוין. 20% מהנשאלים הגדירו את מצבם חלש או מתחת לממוצע.

יותר ממחצית מהמחלימים דיווחו על קשיים שאיתם הם מתמודדים. כל הקשיים יוחסו למחלת הסרטן שאיתה התמודדו בעבר:

• 55% דיווחו על קושי בשל שינויים במראה ובהופעה.

• 55% סובלים מאי־פריון.

• 53% סובלים מבעיות בריאות שונות כתוצאה מהטיפול בסרטן.

• 44% סובלים משינויים בחשק המיני.

• 37% מדווחים על הקושי שבצורך להסתמך על אחרים בחיי היום־יום.

• 36% דיווחו על שינוי בקריירה בעקבות הסרטן. 31% אמרו כי בעקבות הסרטן נפגעה הכנסתם, ו־30% חשים כי המחלה הפריעה לקידומם בעבודה.

• 33% סובלים מכאב כרוני.

• קרוב לשליש מהמחלימים סובלים מדיכאון, 16% סובלים מקושי בקשרים בין־אישיים וכ־7% דיווחו על קושי כתוצאה מגירושין או מפרידה שאותם ייחסו למחלה.

• 67% מהמחלימים סיפרו כי בעקבות המחלה הם משתתפים באופן פעיל בשיחות על המחלה ומעודדים אנשים לעשות בדיקות סריקה ולהיות מודעים לסימפטומים של המחלה.

• 64% הסכימו עם המשפט "אני כבר לא אותו האדם שהייתי לפני שחליתי בסרטן". 56% הסכימו עם המשפט "הסרטן לא בגופי, אך תמיד יהיה נוכח". 59% הסכימו כי ההשלכות המעשיות והרגשיות של ההתמודדות עם המחלה הן לעיתים קשות יותר מאשר ההתמודדות הרפואית. 55% מתגעגעים ל"אני" הישן שלהם. 45% מסכימים כי "אנשים מתכוונים לטוב, אבל אף אחד, אפילו לא הקרובים אליי, מבין מה עברתי ועדיין עובר".

ויש גם צד חיובי בהתמודדות: 41% מהמחלימים הסכימו כי "ההתמודדות עם מחלת הסרטן הכריחה אותי להתמקד, ואני מרגיש שאני חי את חיי טוב יותר".

יש לי אחות

כאשר נשאלו על מקורות התמיכה מגורמים שונים בתקופת המחלה, התברר שהאחיות במחלקה הן מקור תמיכה מרכזי.

מהנתונים עולה כי מקורות התמיכה החשובים ביותר הם בן/בת הזוג (84%) האחיות (84%) והילדים (81%).

מקורות תמיכה נוספים שהוזכרו: רופא המשפחה והאונקולוג (69% כל אחד) ועובדות סוציאליות (30% דיווחו שהסתייעו בהן באופן נרחב, ועוד 27% דיווחו שהסתייעו בהן באופן חלקי). הסיוע של העובדות הסוציאליות ממומן על ידי האגודה למלחמה בסרטן.

21% מהמחלימים דיווחו כי נעזרו מאוד בתמיכה של ארגונים וולונטריים, ו־15% דיווחו שנעזרו בהם באופן חלקי. 14% נעזרו בתוכניות ממשלתיות.

מחפשים מידע באינטרנט

החוקרים בדקו מחקרים דומים שנערכו בארצות־הברית ובחלק ממקרים התקבלו ממצאים דומים. עם זאת, בכל הנוגע לשינויים שנעשו בעקבות המחלה, מתברר שיש תחומים שבהם הישראלים שונים מאוד מהאמריקנים. כך לדוגמה, כ־66% מהמחלימים בארצות־הברית דיווחו כי בעקבות המחלה הם שואבים מידע רב מהאינטרנט, לעומת 31% בלבד מהישראלים. 47% מהאמריקנים שינו בעקבות המחלה את התזונה שלהם, לעומת 36% מהישראלים, 39% מהאמריקנים פנו לרוחניות ולדת לעומת 15% מהישראלים, ו־63% מהאמריקנים פנו להתנדבות לעומת 8% בלבד מהישראלים.

מדברים על הסרטן

כ־10% מהאמריקנים שהחלימו מסרטן משוחחים על המחלה מדי יום, לעומת 18% מהישראלים. כ־44% מהאמריקנים ו־36% מהישראלים משוחחים על המחלה רק כמה פעמים בשנה.

האפשרות שהמחלה תחזור מדאיגה מאוד כמחצית מהמחלימים הישראלים: 52% מאוד מודאגים מהאפשרות שהמחלה תחזור, לעומת 25% בלבד מהאמריקנים, ו־26% מהישראלים מודאגים מכך במקצת, לעומת 41% מהאמריקנים. 56% מהישראלים המחלימים סבורים שיסיימו את חייהם מסיבה שאינה קשורה למחלת הסרטן, לעומת 59% מהאמריקנים.

בראש המחקר עמד פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן. חבריו לצוות היו פרופ' אברהם קוטן, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי רמב"ם, ואלה מולר, מנהלת סיעוד בחטיבה האונקולוגית וההמטולוגית מהמרכז הרפואי רמב"ם.

האגודה למלחמה בסרטן הקימה לפני כמה שנים בסניפים שונים ברחבי הארץ את "חזקים ביחד" - מרכזי תמיכה לחולים ולמחלימים. כמו כן מפעילה האגודה תוכניות תמיכה שונות במסגרת 70 מסניפי האגודה הפזורים ברחבי הארץ. המרכזים האלה מעניקים תמיכה רגשית וחברתית במסגרת הסיוע להתמודדות עם המחלה ועם ההחלמה. כל משתתף בתוכנית כזאת מוזמן לבחור את הפעילויות המתאימות לו.

מה מגיע לי מכללית מושלם?

מבוטח כללית מושלם, מעל גיל 18, הנמצא בתהליך החלמה לאחר סיום טיפולים אונקולוגיים, זכאי להבראה של שבוע במרכז ההבראה של מכון שחר. 

ההגעה לשחר מבטיחה שילוב של חופש, נופש, התנתקות מהשגרה וחוויה ייחודית של תכנית מושקעת שהוקמה במיוחד למחלים. 

התכנית היא בת 7 ימים, מתוכם 6 ימים ברצף במלון בוטיק בירושלים, בתנאי פנסיון מלאים עם שלל סדנאות, הרצאות וטיולים. 

עלות התוכנית מסובסדת ע"י כללית מושלם למבוטחיה, ומותנית בקבלת הפניה מאונקולוג.​

למידע נוסף אודות כיסוי כללית מושלם ל־'תכנית שחר' לחצ/י כאן​

לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 

1-800-599-995

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש