חיפוש

dsdsdsd
כריתת שדיים מניעתית: מה עומד מאחורי הבחירה של אנג'לינה ג'ולי

הבחירה של אנג'לינה ג'ולי: כריתת שדיים מניעתית

אחת הנשים המצליחות בעולם חשפה כי כרתה את שני שדיה לאחר שרופאיה בישרו לה כי יש סיכון של 87% שתחלה בסרטן השד. אם הבחירה האמיצה של ג'ולי מעלה אצלך שאלות וחששות על הגן המסרטן, על כריתת שדיים ועל מחלת הסרטן - כאן תמצאי את התשובות

בקיצור

01

הבשורה של אנג'לינה ג'ולי: השחקנית חשפה כי עברה באחרונה כריתת שדיים מניעתית כדי להקטין את הסיכון שתחלה בעתיד בסרטן השד.

02

הניתוח מתאים לכל הנשים? הניתוח הוא אפשרות לנשים שנושאות את הגנים BRCA1 ו־BRCA2 שמעלים את הסיכון לחלות בסרטן השד.

03

איך אדע אם גם אני נשאית? כשקיימת היסטוריה משפחתית או אישית של סרטן השד, נעשית בדיקה גנטית. עם זאת, לרוב סרטן השד אינו תורשתי.

​​​​​השחקנית אנג'לינה ג'ולי פרסמה השבוע טור אישי ובו חשפה כי עברה ניתוח כריתת שדיים מניעתי. ג'ולי בחרה לעבור את ההליך הכירורגי כיוון שהיא נושאת את הגן BRCA1 שמעלה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השד ובסרטן השחלות. 
הרופאים העריכו שהסיכון של אנג'לינה ג'ולי ללקות בסרטן השד עומד על כ־87%, ושהסיכון שלה ללקות בסרטן השחלות הוא כ־50%. ג'ולי כתבה שבגלל המספרים הגבוהים האלה ונוכח העובדה שאמה מתה מסרטן בגיל 56 היא החליטה לעבור קודם כול כריתה של שני השדיים כדי להקטין משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן.

ג'ולי כתבה על התהליך שעברה מ־1 בפברואר - תהליך שכלל אשפוז, טיפול לשימור הפטמות, ניתוח הכריתה עצמו (שהתרחש כשבועיים לאחר תחילת האשפוז) וניתוח לשחזור שני השדיים (שנעשה תשעה שבועות לאחר מכן) ושסיים את התהליך. היא מדגישה כי אף שלא היה מדובר בהחלטה פשוטה בעבורה, והתהליך עצמו לא היה נטול כאב, ההחלמה ממנו הייתה מהירה - בתוך ימים ספורים - וכעת סיכוייה לחלות בסרטן השד ירדו ל־5% בלבד.

האם מדובר בניתוח מקובל?

ייתכן שהרבה נשים ברחבי העולם הוכו בתדהמה מסוג הניתוח הזה, אך כיום הוא כבר לא חריג. עם זאת, הקהילה הרפואית המטפלת בסרטן השד (יועצים גנטיים, רופאים אפידמיולוגיים, אונקולוגים, כירורגים כלליים ושל שד, מנתחים פלסטיים, עובדים סוציאליים ואחרים) עדיין מתלבטים רבות בנושא המורכב הזה. אך בדבר אחד אין ספק: הרפואה השתנתה מאז שנמצאו הגנים השונים שאחראים להיווצרות גידולים סרטניים.
סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל, אך ברוב המקרים לא מדובר במחלה תורשתית. באופן כללי, רק כ־10%-15% ממקרי סרטן השד נובעים מגורם סיכון תורשתי.
במרבית המקרים שבהם מדובר בסרטן שד תורשתי יש יותר ממקרה אחד של סרטן כזה באותה המשפחה, יש היסטוריה משפחתית של אבחון המחלה כבר בגיל צעיר (מתחת לגיל 50) וכן הופעה של כמה גידולים ממאירים אצל אותה האישה (למשל, סרטן השד יחד עם סרטן השחלה).
אף שמקרים של סרטן שד תורשתי הם מיעוט מסך כל המקרים של סרטן השד, הם מסייעים לחוקרים להבין את התהליכים המובילים להיווצרות סרטן השד ובאיתור נשים שנמצאות בסיכון גבוה במיוחד.

האם כל נשאית של הגן המסרטן תחלה בסרטן השד?

הגורם השכיח ביותר לסרטן שד תורשתי הוא מוטציות בשני גנים: BRCA1־(ראשי תיבות של Breast Cancer Susceptibility Gene) ו־BRCA2. אנג'לינה ג'ולי היא נשאית של הגן BRCA1. הגנים האלה ממלאים תפקידים שונים וחשובים בתיקון נזקים בדי־אן־אי.
נשאיות של מוטציות בגנים האלה נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד ובסרטן השחלות. רמת הסיכון המדויקת לא ברורה, וטווח ההערכות במחקרים השונים הוא רחב. הסיכון בקרב נשאיות מוערך בכ־50% עד 80% להתפתחות סרטן השד עד לגיל 70, לעומת כ־12% סיכון להתפתחות המחלה באוכלוסייה הכללית.

איך אדע אם גם אני נשאית של גן סרטן השד?

בדיקת גן BRCA נעשית באמצעות לקיחת דם מהאישה וניתוח של הדי־אן־אי כדי לזהות שינויים מזיקים (מוטציות) בכל אחד משני הגנים האלה - מוטציות שעלולות להגביר את הסיכון ללקות בסרטן השד.
בדיקת הגנים מוצעת רק לנשים שעלולות להיות עם המוטציה התורשתית. רופאים מעריכים שאישה היא נשאית של המוטציה על סמך ההיסטוריה האישית או המשפחתית שלה או אם יש לה סוגים מסוימים של סרטן השד. בדיקת גן BRCA לא נעשית באופן שגרתי לנשים שהן בסיכון ממוצע ללקות בסרטן שד ובסרטן השחלות.
לנשאיות של הגן מומלץ להתחיל במעקב שדיים כבר בגיל צעיר. המעקב כולל בדיקה עצמית של השדיים, בדיקת רופא, אולטרסאונד שדיים ובדיקת ממוגרפיה. לעיתים יש צורך באמצעי אבחון משלימים, בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

הדילמה הקשה: לכרות או לא לכרות?

כריתת שדיים דו־צדדית מונעת היא האמצעי היעיל ביותר למניעת סרטן השד אצל נשים נשאיות. מובן שמדובר בהחלטה שמאוד קשה לקבל, בעיקר לנשים צעירות.
מצד אחד, מדובר בניתוח בעל השלכות גופניות ונפשיות רבות, שמטרתו למנוע גידול שייתכן כי כלל לא יתפתח, וגם אם יופיע, ניתן יהיו לגלותו בשלב מוקדם, שבו הטיפול יעיל ביותר. מהצד האחר, הנשאיות מבינות כי חייהן מוטלים על הכף, והרצון לחיות הוא שמכריע במקרים רבים. הניסיון מלמד שהבחירה בכריתת שד מניעתית תלויה בנסיבות החיים האישיות של האישה וברקע התרבותי שלה.

ומה בנוגע לשחזור?

קיימות אפשרויות שונות לשחזור שדיים אחרי כריתה. האפשרויות שקיימות היום כוללות שימוש במותחני רקמות ובתותבי סיליקון (הנפוץ יותר), העברת שריר הלטיסימוס דורסי (שריר הגב) וכן רקמת עור ושומן מהבטן התחתונה המבוססת על שריר המיישר של דופן הבטן (TRAM) או מתלה בטני חופשי המחובר לאזור החזה בשיטות מיקרוכירורגיות (DIEP).
המטרה בשיטות השחזור האלה הן קבלת שדיים סימטריים, קיצור משך הזמן שבו האישה היא נטולת שדיים, שיפורם וחיזוקם של תדמית הגוף ושל הקשר הבין־אישי עם בן הזוג. המנתח הפלסטי - בשיתוף היועץ הגנטי, האונקולוג והכירורג - בדרך כלל ממליצים לעשות שחזור מיידי של השדיים. שיטת השחזור נקבעת על פי המלצות המנתח הפלסטי ועל פי רצון האישה.

אנג'לינה קוראת לכן להיבדק

אנג'לינה ג'ולי מבקשת לעודד נשים נוספות להיבדק ולדעת שההליך הרפואי הזה קיים ויכול להציל את חייהן. היא ביקשה מכל הקוראות, במיוחד אלה שיש להן היסטוריה של סרטן השחלות וסרטן השד במשפחה, להשיג מידע על הנושא ולהיוועץ במומחים כדי לדעת מהן האפשרויות שלהן ולעשות בחירות מושכלות בהתאם לכך.
ג'ולי סיימה את הטור האישי שכתבה במשפט: "החיים טומנים בחובם אתגרים רבים. האתגרים שאין לפחוד מהם הם אלה שניתן לשלוט בהם ולהתגבר עליהם".

פרופ' ירון הר־שי הוא מנהל המחלקות לכירורגיה פלסטית במרכזים הרפואיים כרמל ולין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש