חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם חולצה צבעונית מלקקת סוכריה צבעונית

סוכרת נעורים: מדריך רפואי להורים ולילדים

איך מאבחנים סוכרת נעורים, ומהן הסיבות להופעת המחלה? למה צריכים להזריק אינסולין, ואילו סיבוכים עלולים להתפתח אם לא מקפידים על איזון? כל מה שחשוב לדעת על סוכרת נעורים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

סוכרת נגרמת מירידה בכמות האינסולין שמיוצר בגוף או עקב ירידה ביכולת הגוף להשתמש באינסולין.

מה זה אינסולין?

אינסולין הוא הורמון חשוב ביותר שמופרש מתאי בטא בלבלב, ותפקידו לעזור לסוכר (גלוקוזה) המצוי בדם להיכנס לתוך התאים. הגלוקוזה חיונית לתאים בשל היותה חומר הגלם העיקרי ליצירת אנרגיה.

מה קורה כשאין לנו מספיק אינסולין בגוף?

כאשר קיים מחסור באינסולין, או שתאי הגוף אינם מצליחים לנצל את האינסולין, נוצר מצב שבו רמת הסוכר בדם גבוהה מדי, אך רמת הסוכר בתאים נמוכה. הכליות מפנות את עודפי הסוכר מהדם, ואילו התאים נותרים ללא חומר הגלם החיוני לתפקודם התקין.

מהן הסיבות להופעת הסוכרת?

הסיבות להופעת הסוכרת אינן ידועות עד היום, אף שמדובר במחלה נפוצה מאוד שחוקרים רבים עמלים על פיצוח סודותיה. מניחים שישנם גורמים רבים המשפיעים על הופעת המחלה ובהן: תורשה, תזונה לקויה, תגובה של מערכת החיסון ומחלות נגיפיות.

מה ההבדל בין הסוגים השונים של הסוכרת?

יש כמה סוגים של סוכרת. אלה הם הנפוצים ביותר:

1. סוכרת נעורים, הנקראת גם סוכרת מסוג 1 או סוכרת תלוית אינסולין.

2. סוכרת מבוגרים, הנקראת גם סוכרת סוג 2 או סוכרת שאינה תלויה באינסולין.

3. סוכרת הריונית.

מהי סוכרת נעורים?

סוכרת נעורים מופיעה בדרך כלל לפני גיל 30, והסובלים ממנה חייבים לקבל טיפול באינסולין. החוקרים מניחים שהגורם למחלה הוא הפרעה במערכת החיסון, שמסיבות לא ברורות פועלת נגד תאי הלבלב המייצרים את האינסולין והורסת אותם. לכן ישנה ירידה בכמות האינסולין המופרשת - עד כדי היעדר מוחלט של אינסולין מייצור עצמי של הגוף.

סוכרת נעורים מופיעה בדרך כלל בפתאומיות, לעיתים קרובות אחרי שהילד או הצעיר סבלו ממחלה נגיפית כלשהי. זו יכולה להיות אפילו מחלה קלה שמחוללת שינוי בדפוס הפעולה של מנגנון החיסון בגוף. 

מהם הגורמים לסוכרת נעורים?

מהם גורמי הסיכון? 

מהו ההבדל בין סוכרת נעורים לסוכרת מבוגרים?

סוכרת של מבוגרים (סוכרת מסוג 2) מופיעה בדרך כלל בגיל מאוחר הרבה יותר, לעיתים קרובות  אצל אנשים שסובלים מעודף משקל. חולים בסוכרת מבוגרים יכולים להסתדר בדרך כלל רק בעזרת דיאטה מתאימה או בעזרת שילוב של דיאטה ושל כדורים, ללא צורך בנטילת אינסולין, לפחות בשנים הראשונות אחרי גילוי מחלתם. בקרב חולים בסוכרת מבוגרים הבעיה לא נובעת ממחסור באינסולין אלא מכך שנוצרת תנגודת לפעילות של האינסולין, והוא אינו מצליח להכניס את הסוכר מהדם לתאים. זאת בניגוד להפרעה בייצור האינסולין שמאפיינת את סוכרת הנעורים.

מהם התסמינים של סוכרת נעורים?

התסמינים רבים וכוללים, בין היתר:

1. צמא מוגבר

2. מתן שתן רב

3. איבוד משקל

4. עלייה בתיאבון

5. עייפות.

6. בחילות

7. ראייה מטושטשת 

האם סוכרת נעורים היא מחלה מסוכנת?

עד לגילוי האינסולין (על ידי שני חוקרים קנדים: חתן פרס נובל ד"ר פרדריק בנטינג ושותפו למחקר ד"ר צ'רלס בסט) מי שחלה בסוכרת נעורים היה מת בתוך זמן לא רב לאחר גילוי המחלה. כיום, כשהטיפול באינסולין הוא מתקדם מאוד, יכולים החולים ליהנות מתוחלת חיים ממושכת.

אם לא מטפלים במחלת הסוכרת, היא עלולה לגרום לסיבוכים ארוכי טווח כמו:

1. פגיעות בכלי דם (לדוגמה, טרשת עורקים מואצת שעלולה לגרום בעתיד לבעיות לב)

2. פגיעה בעיניים באזור הרשתית שבשלב הסופי שלה עלולה לגרום לעיוורון

3. פגיעה חמורה בכליות עד אי־ספיקת כליות

4. פגיעה בתחושה העצבית שעלולה להביא לפגיעות טראומטיות - בעיקר בכפות הרגליים בשל חוסר תחושה.

5. עלייה בשכיחות הזיהומים ובקושי רב יותר לרפאם - בשל הפגיעה בפעילותה של מערכת החיסון.

כמה זמן נמשכת המחלה?

עד כמה היא שכיחה?

איך מאבחנים סוכרת נעורים?

כאשר עולה חשד לסוכרת נעורים, יש לעבור סדרה ארוכה של בדיקות מעבדה. הבדיקה הבסיסית ביותר היא של רמת הגלוקוזה בדם בצום. ערך גלוקוזה (סוכר) של 126 מ"ג ומעלה בשתי בדיקות דם רצופות מאשש את האבחנה.

בדיקות מעבדה חשובות נוספות: בדיקת שתן לבדיקת רמת הגלוקוזה ותפקודי הכליות ובדיקת רמת ההמוגלובין הקשור לסוכר (HbA1C). בדיקת HbA1C משמשת מדד טוב של איזון הסוכרת בשלושת החודשים שקדמו לבדיקה ומשמשת כיום הבדיקה העיקרית לאיזון ולמעקב אחר המחלה. 

איך מטפלים בסוכרת נעורים?

למניעת הסיבוכים המאוחרים של מחלת הסוכרת חשוב מאוד לשמור על רמה תקינה של גלוקוזה בדם. איזון רמות הסוכר הוא הדרך הטובה ביותר למניעת הסיבוכים האלה. מטרת הטיפול היא להפחית ככל הניתן את רמת ההמוגלובין הקשור לסוכר (HbA1C) ולשמור על רמת גלוקוזה שקרובה ככל האפשר למדד המקובל. לצורך זה לומדים הסוכרתיים לבדוק בעצמם את רמת הסוכר בדמם. הטיפול בסוכרת מותאם אישית לכל חולה.

נוסף על הטיפול התרופתי יש להקפיד על תזונה נכונה, וחשוב להתייעץ עם דיאטנית לקביעת הדיאטה המתאימה. חשוב להקפיד על גודל הארוחות ועל זמן הארוחות כדי למנוע חוסר התאמה בינן לבין זריקות האינסולין. פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור גם היא בשמירה על רמת סוכר תקינה ולמנוע סיבוכים מאוחרים.

ומה בנוגע לזריקות אינסולין?

בטיפול היומיומי נזקקים בדרך כלל החולים בסוכרת נעורים לזריקות אינסולין. הזרקת האינסולין נעשית על ידי החולה עצמו באחת הגפיים ובבטן באמצעות מזרק חד־פעמי או באמצעות עט אינסולין רב־שימושי. מטרת הטיפול באינסולין היא להפחית את רמת הגלוקוזה הגבוהה בדם המופיעה בעיקר אחרי ארוחות. כמות הזריקות ותזמונן במהלך היום תלויים בסוכרתי עצמו ובתגובה שלו לטיפול, וזאת בכפוף להחלטת הרופא ועל סמך בקרה צמודה של רמות הסוכר בדם.

האם הטיפול באינסולין כרוך בתופעות לוואי?

הטיפול באינסולין טומן בחובו סיכונים. הבעיה העיקרית היא הירידה החדה ברמת הסוכר בדם בעקבות מנה גבוהה מדי של אינסולין (יחסית לכמות המזון). התופעה הזאת נקראת היפוגליקמיה והיא יכולה להתרחש בעקבות מתן מנה גדולה מדי של אינסולין או בעקבות דילוג על ארוחה ולעיתים אף ללא סיבה ברורה.

צריך ללמוד לזהות סימנים להתקף היפוגליקמיה - הזעה, רעב, כאבי ראש, בחילות או בלבול - ולטפל בהם באמצעות מזון או משקה עשיר בסוכר. אם ההתקף קשה, ניתן לטפל בו גם באמצעות הזרקה של הורמון הקרוי גלוקגון הגורם לעלייה חדה ברמת הסוכר בדם. לכן חשוב שכל חולה סוכרת שמטופל באינסולין יישא עימו משהו מתוק ואפילו מזרק גלוקגון להזרקה לשריר הירך, בדומה למזרקים האוטומטיים שמצויים בערכות האב"ך.

מה זה קטואצידוזיס?

זו בעיה חריפה נוספת שנפוצה במיוחד בקרב חולים בסוכרת נעורים. קטואצידוזיס נגרם ממחסור חמור באינסולין וגורם לרמה גבוהה של גלוקוזה בדם וליצירת חומר הקרוי "גופי קטו". החומר הזה מסכן את הגוף אם הוא מגיע לרמות גבוהות בדם.

הסיבה לקטואצידוזיס היא חוסר במנת אינסולין, מחלה זיהומית או טראומה. סימני האירוע הם מתן שתן רב, בחילות, הקאות וכאבי בטן, בעיקר בילדים, סימני התייבשות ונשימות מהירות. ללא טיפול הולם עלול מצבו של החולה להידרדר לאובדן הכרה.

הטיפול בקטואצידוזיס כולל מתן נוזלים רבים ומתן אינסולין כדי להוריד את השיעור הגבוה של הסוכר ושל גופי הקטו שנוצרו. הניטור הצמוד במקרים האלה הוא חשוב ביותר כדי למנוע מעבר למצב של היפוגליקמיה (תת סוכר בדם) בעקבות עודף האינסולין שניתן כדי לבלום את ההידרדרות במצב החולה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש