חיפוש

dsdsdsd
רטינופתיה

רטינופתיה: רואים סוכר בעיניים

סוכרת לא מאוזנת פוגעת בעיניים: כלי דם קטנים ברשתית ניזוקים בקלות כתוצאה מרמות גבוהות של סוכר בדם. התוצאה עלולה להיות הידרדרות בראייה

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

העלייה ברמת הסוכר בדם גורמת לשינויים בריכוז הנוזלים בעדשת העין. התוצאה היא ראייה מטושטשת. עם איזון הסוכר בדם תחזור העדשה למצבה הטבעי, וטשטוש הראייה יחלוף.

02

כלי הדם הניזוקים נמצאים בעיקר בחלק העין הנקרא רשתית, שמעבירה את התמונה דרך עצב הראייה למוח. הנזק גורם לדליפת נוזלים מכלי הדם החוצה, לדימומים, לסתימה של כלי הדם ולאובדן הראייה.

03

חשוב למנוע את סיבוכי הסוכרת בעיניים באמצעות איזון טוב של רמות הסוכר בדם. מעקב סדיר אצל רופא העיניים יאפשר אבחון מוקדם של השינויים הראשוניים ברשתית כשעוד ניתן לטפל בהם.

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים בכל איברי הגוף, ובהם גם העיניים. את הנזקים ניתן לראות בבדיקת העין, בעוד שקשה לראות אותם באיברי הגוף האחרים.

בעת הבדיקה, לאחר הרחבת האישון, ניתן לראות בקרקעית העין את כלי דם הקטנים חשופים ולאתר נזקים הנגרמים עקב סוכרת. תמונת כלי הדם בעין משקפת מצד אחד את הנזק לעין ומצד אחר את מצב כלי הדם באיברי הגוף האחרים. בדיקת העיניים אצל חולי סוכרת תורמת להערכה נכונה של האופן שבו מאזן המטופל את הסוכרת ומאפשרת לשלוט בסיבוכיה. 

מהי הסיבה שחולי הסוכרת רואים מטושטש?

העיניים מאוד רגישות להשפעות של מחלת הסוכרת, וההשפעות האלה יכולות לבוא לידי ביטוי בצורות שונות. אחת מהן היא טשטוש ראייה. התופעה הנפוצה הזאת נובעת משינויים בריכוז הנוזלים בעדשת העין בגלל העלייה ברמת הסוכר בדם. עם איזון הסוכר בדם תחזור העדשה למצבה הטבעי, וטשטוש הראייה יחלוף.

אילו עוד בעיות עיניים קשורות ישירות לסוכרת?

סוכרת גורמת נזק לכלי הדם הקטנים בגוף, ובהם כלי הדם של העין. כלי הדם הניזוקים נמצאים בעיקר בחלק העין הנקרא רשתית - אותה רקמת עצב עדינה הקולטת את התמונה ומעבירה אותה דרך סיבי עצב הראייה למוח. הנזק לכלי הדם גורם לדליפת נוזלים מכלי הדם החוצה, לדימומים, לסתימה של כלי הדם העדינים ועקב כך לאיבוד הראייה.

ככל שהמחלה נמשכת זמן רב יותר, ואיזון הסוכר פחות מבוקר, גדל הסיכון לנזקים בעיניים. בשלב הנזק ההתחלתי לא תמיד תהיה הפרעה בראייה, ורק בבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים ניתן יהיה לאבחן את הפגיעה ועל ידי כך לטפל בה בזמן ולמנוע ירידה בכושר הראייה. הפגיעה בעיניים בחולי סוכרת נקראת "רטינופתיה סוכרתית" -  מחלה של הרשתית בשל סוכרת.

כאשר קיימת פגיעה קלה בדפנות של כלי הדם ברשתית, יצטברו משקעי דלף מכלי הדם. דלף במרכז הרשתית (מקולה) יגרום להצטברות נוזלים במרכז הראייה ולירידה בחדות הראייה עקב כך. המצב הזה נקרא "רטינופתיה סוכרתית קלה".

כאשר קיימת פגיעה קשה בדפנות של כלי הדם, יופיעו דימומים קשים לתוך העין, נראה כלי דם חסומים ואזורי רשתית רבים חסרי חמצן. המצב הזה יגרום להיווצרות כלי דם חדשים לא תקינים ברשתית. כלי הדם האלה מדממים בקלות והורסים בהדרגה את רקמת העין. השלב הזה של המחלה נקרא "רטינופתיה סוכרתית קשה ושגשוגית" בגלל שגשוג כלי הדם החדשים הלא תקינים.

סיבוכים מאוחרים של סוכרת בעיניים נובעים רובם ככולם משגשוג כלי הדם החדשים בעין. יכול להיות דימום הממלא את חלל העין, ויכולה להופיע היפרדות של הרשתית. סיבוך נוסף הוא גלאוקומה משנית לרטינופתיה הסוכרתית הקשה.

כיצד מטפלים בסיבוכי הסוכרת בעיניים?

חשוב לנסות למנוע את סיבוכי הסוכרת בעיניים באמצעות איזון טוב של רמות הסוכר בדם. מעקב סדיר אצל רופא העיניים יאפשר אבחון מוקדם של השינויים הראשוניים ברשתית בשלב שבו ניתן לטפל בהם ולמנוע את הסיבוכים המשניים.

התמונה שרואה אדם שראייתו תקינה

hidarderut1jpg.png 

התמונה שרואה מי שסובל מרטינופתיה סוכרתית

hidarderut2jpg.png

 

אמצעי הטיפול בשינויים בכלי הדם ברשתית

טיפולי לייזר לסתימת נקודות הדלף ולהרס הרשתית חסרת החמצן.

הזרקת תרופות לחלל העין להחשת הספיגה של הנוזלים המצטברים במרכז הראייה.

ניתוחים להוצאת הדימום מהעין, להצמדת הרשתית המופרדת ולטיפול בגלאוקומה קשה.

הטיפול בסיבוכי הסוכרת בעיניים יכול להביא לשיפור משמעותי בראייה ולמניעת אובדן נוסף של הראייה.

אתם מצליחים לקרוא את מה שכתוב כאן?

במיוחד ללקוחות כללית מושלם: אביזר חדשני לכבדי ראייה במחיר מוזל. מצלמה ייחודית שמותקנת על המשקפיים ושמאפשרת לקרוא ספרים, מסמכים ומצגות. לפרטים נוספים

בחורה עם משקפיים ועליהם אביזר סיוע לכבדי ראייה

מה הקשר בין קטרקט לסוכרת?

קטרקט הוא מצב שבו עדשת העין נהיית עכורה ולא שקופה. זוהי בעיה שנפוצה בדרך כלל בגיל מתקדם. עם זאת, חולי סוכרת נוטים לפתח קטרקט בגיל צעיר יותר. שליטה לא נאותה ברמת הסוכר בדם יכולה להאיץ את תהליך התפתחותו של הקטרקט. רופאי עיניים יכולים לטפל בקטרקט בעזרת ניתוח.

לסיכום: חשוב לזכור:

1. ניתן למנוע את סיבוכי הסוכרת בעיניים ובאיברי גוף אחרים באמצעות איזון טוב של רמות הסוכר בדם.

2. אבחון מוקדם של הסיבוכים האופייניים לסוכרת בעיניים יאפשר לתת טיפול מתאים ולמנוע את אובדן הראייה.

3. ניתן לטפל בסיבוכי הסוכרת בעיניים גם בשלבים המתקדמים יותר של המחלה ולשמור על חדות ראייה טובה.

4. מעקב קבוע אצל רופא העיניים חיוני לשמירה לא רק על בריאות העיניים אלא גם על בריאות הגוף כולו.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש