פורסם בראשונה: 25.05.2015
עדכון אחרון: 28.05.2015
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

איך לעזור לבן משפחה הסובל מסוכרת

לקריאה נוחה
סוכרת היא אומנם מחלה לא פשוטה אבל עם טיפול נכון ושמירה על אורח חיים בריא אפשר בהחלט לחיות איתה בשלום. יש לכם קרוב משפחה עם סוכרת? ריכזנו לכם כמה טיפים שיעזרו לכם לעזור לו להתמודד עם המחלה
איך לעזור לבן משפחה הסובל מסוכרת

בקיצור

1.

מחקרים מראים כי אחוז ניכר מחולי הסוכרת מעידים שהם לא נוטלים את התרופות באופן קבוע ולא מקפידים על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית

2.

מה אתם יכולים לעשות כבני משפחה? לעזור להתמודד עם המחלה ולעשות ספורט ביחד, להתלוות למעקב הרפואי, לבשל ביחד אוכל בריא, ועוד

3.

הכי חשוב זה לגרום לבן המשפחה שלכם להבין שהוא לא לבד עם כל הסיפור הזה ושאתם שם בשבילו. לפעמים אפילו מילה טובה יכולה לעזור

זה נפל עליכם פתאום באמצע החיים: אצל האבא, אצל הבן, או אצל האחות אובחנה סוכרת מסוג 2. אתם לא עצלנים, מיד בעקבות האבחנה קראתם, ביררתם, פגשתם רופאים, ואתם כבר יודעים כמה חשוב להקפיד על האיזון התרופתי ולשמור על אורח חיים בריא. הבעיה היא שלא תמיד קל להתמודד לבד עם מחלה כרונית כמו סוכרת.

ממחקרים עולה ש־80%-40% מחולי הסוכרת מעידים שהם לא נוטלים את התרופות באופן קבוע, וכ־75% לא שומרים על הרגלי אכילה נכונים ועל פעילות גופנית מתאימה. עוד מתברר מהמחקרים שהקושי לשמור על אורח חיים קיים בכל הגילים, המגדרים, העדות, המעמדות הכלכליים ורמות ההשכלה.

מאחר שרבים מחולי הסוכרת מפגינים משמעת עצמית ירודה בכל הנוגע להתמודדות עם מחלתם חשוב לא לתת להם להתמודד לבד עם מחלתם. לסיוע של בני המשפחה יש חשיבות רבה להצלחת הטיפול. דרבון של בני משפחה משפר מאוד את סיכוייו של חולה הסוכרת לשמור על אורח חיים בריא, הכולל שמירה על משקל גוף תקין, על תזונה מאוזנת ונכונה וכמובן על פעילות גופנית סדירה. השגחה צמודה של קרובי משפחה גם יכולה להביא להקפדה רבה יותר של המטופל לקחת את התרופות שלו בזמן.

אז ממה מתחילים ואיך?

תזונה מאוזנת

התזונה המתאימה לחולי סוכרת לא שונה ממה שמומלץ לכלל האוכלוסייה מבחינת ההרכב של אבות המזון (חלבונים, שומנים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים).

חשוב לשמור על תפריט מגוון ולא משמין הכולל מאכלים מכל קבוצות המזון. תפריט כזה יכלול בין השאר:
1. ירקות
2. פירות
3. לחם ודגנים מלאים (למשל, אורז מלא, שיבולת שועל, פסטה מחיטה מלאה ובורגול).
4. קטניות (למשל, עדשים, שעועית,  חומוס, אפונה, סויה ועוד).
5. מזונות עשירים בחלבונים כמו מוצרי חלב רזים, דגים, בשר הודו, עוף ללא העור וכדומה.
6. מזונות העשירים בשומנים מהצומח כמו: שמן זית, אבוקדו וזיתים.

איך מעודדים את בן המשפחה לאכול בריא?
ישנם חולי סוכרת שמזלזלים בכל נושא התזונה כיוון שהם לא תמיד אוהבים את האוכל המומלץ להם, או שאין להם כוח לבשל או כי הם פשוט לא מבינים את החשיבות של השמירה על תזונה נכונה ועל משקל תקין.

ניתן לסייע לבן משפחה כזה בכך שמראים לו כי אוכל בריא יכול להיות גם טעים. אתם יכולים לבשל ביחד מתכונים מיוחדים לסוכרתיים וכך להפוך את תהליך הבישול ליותר כיפי ונעים. גם אפשר - ואף מומלץ - לעשות ארוחות משפחתיות משותפות. כל המשפחה יכולה לאמץ את התפריט של חולה הסוכרת הסוכרתי - זה גם ידרבן את חולה הסוכרת לשמור על התזונה שלו וגם יגרום לכך שכל בני המשפחה יאכלו בריא יותר.

 

 

סוכרת נעורים | שירותי בריאות כלליתסוכרת נעורים | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/diabetes_mellitus_type_1.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/diabetes_mellitus_type_1.aspx
היפוגליקמיה | שירותי בריאות כלליתהיפוגליקמיה | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/hypoglycemia.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/hypoglycemia.aspx
תזונה לחולי סוכרת | שירותי בריאות כלליתתזונה לחולי סוכרת | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/nutrition_for_diabetics.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/family/diabetes/Pages/nutrition_for_diabetics.aspx

פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה לכולם ולא רק לחולי סוכרת. היא תורמת לחיזוק השרירים, משפרת את פעילות הלב וכלי הדם ועוזרת לשמור על משקל גוף תקין. לחולי הסוכרת היא חשובה במיוחד בגלל הסיבות הבאות:

1. היא מורידה את רמת הסוכר בדם.
2. היא שומרת על כלי הדם ובכך משפרת את זרימת הדם לגפיים התחתונות.
3. היא מסייעת לירידה במשקל ובכך עוזרת לשמור על משקל גוף תקין.
4. היא עוזרת להתמודד עם מצבי מתח היכולים להעלות את רמת הסוכר בדם.
5. היא מורידה את לחץ הדם ומפחיתה את הסיכון לטרשת עורקים.

יש מגוון גדול של סוגי פעילות גופנית שאפשר לעשות: הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקוד, משחקי כדור, פעילות בחדר כושר וכדומה. את המאמץ מומלץ להתאים ליכולת האישית. מאחר שמילת המפתח בפעילות גופנית היא התמדה, מומלץ למצוא את הפעילות שאתם הכי נהנים ממנה. קשה מאוד להתמיד בפעילות שמסבה רק סבל.

היעד הרצוי: לפחות 150 דקות בשבוע של פעילות אירובית בינונית כמו הליכה או לפחות 90 דקות בשבוע של פעילות אירובית נמרצת כמו ריצה. מומלץ לפזר את הפעילות על פני 3 ימים בשבוע לפחות ולהימנע מהפסקות של יותר מיומיים רצופים מפעילות לפעילות.

איך מעודדים את בן המשפחה לעשות פעילות גופנית?
אפשר לנסות ולנאום לו על חשיבות הפעילות הגופנית, אבל הדרך היעילה ביותר היא לצאת יחד איתו לאימונים. להתאמן עם עוד מישהו זה תמיד יותר כיף וגם מגביר את המחויבות לפעילות הגופנית ולשמירה על אורח חיים בריא.

מעקב רפואי

חשוב לשמור על שגרת חיים שכוללת, בין היתר, הקפדה על הטיפול התרופתי ועל בדיקות שגרתיות, כמו בדיקות דם תקופתיות, בדיקה אצל רופא עיניים פעם בשנה, בדיקת רגליים עצמית יום־יומית, בדיקות מעקב תקופתיות ולקיחת חיסון נגד דלקת ריאות וחיסון נגד שפעת. המטרה של השגרה הזאת היא לאפשר המשך חיים בריאים, ארוכים ואיכותיים.

איך מעודדים את בן המשפחה להתמיד במעקב הרפואי?
קודם כל, חשוב להיות מעורבים ולהתעדכן במה שקורה בפגישות אצל הרופא. אפשר גם להצטרף לבן המשפחה לביקורים הקבועים וכך גם לדעת מה קורה בתהליך הטיפול וגם להפוך את החוויה הזאת לסוג של בילוי משותף שאחריה אפשר לעשות משהו ביחד. כמובן שלפני שמתעדכנים בפרטים הרפואיים או מצטרפים לבן המשפחה לביקור אצל הרופא, חשוב לוודא שהוא מסכים לכך.

איזון תרופתי

יש מגוון תרופות שאפשר לתת לטיפול בסוכרת - כדורים שונים וזריקות ללא אינסולין שמגבירות את הפרשת האינסולין בגוף וזריקות עם אינסולין במקרים שבהם הגוף אינו מייצר אינסולין בעצמו. מה שחשוב במיוחד הוא להתאים את הטיפול באופן אישי לכל חולה ולשלב אותו עם תזונה נכונה ועם הקפדה על זמני הארוחות.

איך מעודדים את בן המשפחה לשמור על האיזון התרופתי?
קודם כול כדאי שתשימו לב מהו הטיפול התרופתי שהוא מקבל ומתי עליו לקחת אותו. מומלץ להסביר לו כמה חשוב לקחת את התרופות ומה קורה אם לא עושים את זה. חלק גדול מהחולים שוכחים להתמיד בטיפול ולכן חשוב להזכיר להם: אפשר להתקשר, לשים תזכורות סלולריות בטלפון, להשאיר פתקים על המקרר או להשתמש בכל פתרון יצירתי אחר שיכול לעזור.

רוצים לדעת עוד על סוכרת וההתמודדות איתה? היכנסו לחוברות המידע שלנו

מה חשוב לדעת על התרופות?

למרבה הצער והפלא, כל התרופות לטיפול בסוכרת לא מפחיתות תחלואה ותמותה מסיבוכים בכלי הדם הגדולים (סיבוכים מקרו־וסקולריים) המזינים את הלב ואת המוח. סיבוכים כאלה מגדילים את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי. זה נכון לכל סוגי התרופות, למעט מטפורמין, שבמחקר יחיד בלבד נמצא שהיא מפחיתה תחלואה ותמותה מאירועי לב אצל חולי סוכרת שסובלים מעודף משקל.

עם זאת יש להדגיש שאיזון מיטבי של סוכרת מפחית משמעותית סיבוכים בכלי הדם הקטנים - כלומר אלה שאחראים לזרימת הדם לעיניים, לכליות, לכפות הרגליים ולזקפה אצל גברים.

לכן למרות העובדה שלצערנו אין עדיין פתרון תרופתי לסיבוכים המקרו־וסקולריים, יש צורך להקפיד על איזון מיטבי של הסוכרת כדי למנוע עיוורון ופגיעה כלייתית שעלולה להוביל לאי־ספיקת כליות ולהזדקקות לדיאליזה ולהשתלת כליה.

בסופו של דבר, למרות שמדובר במחלה כרונית, אפשר בהחלט לחיות עם סוכרת ולנהל חיים רגילים לגמרי. אתם, בני המשפחה של החולה, יכולים לעזור לו לשמור שהמחלה שלו תהיה מאוזנת ולעודד אותו להקפיד על הטיפול התרופתי, על המעקב הרפואי ועל ניהול אורח חיים בריא.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית. הוא משיב על שאלות גולשים בייעוץ מומחים און־ליין בתחום רפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​סדנת אורח חיים בריא - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל