חיפוש

dsdsdsd
התרופה לסוכרת שנלחמת גם בסרטן

התרופה לסוכרת שנלחמת גם בסרטן

מתברר שמטפורמין, התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בסוכרת, מפחיתה את התמותה מסוגים שונים של סרטן. כעת מקווים שהיא תאפשר להשיג פריצת דרך במלחמה בסרטן - המחלה ששכיחותה עתידה לזנק ב־75% בשני העשורים הקרובים

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בקיצור

01

אחד מכיווני המחקר כיום בתחום מחלת הסרטן הוא בדיקת השפעות של תרופות לסוכרת על סוגי הסרטן השונים

02

מטפורמין היא התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בסוכרת. מדובר בתרופה ותיקה וזולה שנמצאת בסל התרופות הממלכתי

03

הפוטנציאל של מטפורמין לשמש גם תרופה אנטי סרטנית הוא בעל חשיבות גדולה. ייתכן שמדובר בפריצת דרך של ממש

ביום הסרטן הבינלאומי האחרון פירסם אירגון הבריאות העולמי (WHO) תחזית מדאיגה ביותר בנוגע למחלה: בתוך 20 שנה צפוים 25 מיליון בני אדם לחלות בסרטן מדי שנה.

בארץ ובעולם מקדישים זמן ומשאבים לחקר המחלה, לאבחון מוקדם, למניעה ולטיפול בסוגי הסרטן השונים. השפעותיהן של תרופות לסוכרת על סוגי הסרטן השונים הן כיום אחד מכיווני המחקר בחקר הסרטן.

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הפרסומים על כך שהתרופה הידועה לסוכרת מטפורמין (Metformin; שם מסחרי Glucophage) מפחיתה את התמותה מסוגים שונים של סרטן.

ממחקר שפורסם בכתב העת Journal Of Clinical Oncology באוגוסט 2013 עולה כי התמותה בקרב חולי סרטן הערמונית שנטלו את התרופה הייתה נמוכה משמעותית (ב־24%) בהשוואה למי שלא נטלו את התרופה. המחקר נערך בראשות ד"ר דוד מרגל, אורולוג בכיר מבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

המחקר התבסס על ניתוח נתונים של 3,847 גברים חולי סוכרת בקנדה בני 66 ומעלה, שאובחן אצלם בהמשך גם סרטן הערמונית. סרטן הערמונית נחשב לסרטן שכיח ביותר שמופיע אצל כ־50% מהגברים מעל גיל 70 ואצל רוב הגברים מעל גיל 90.

סדרה שלמה של מחקרים בנוגע לפוטנציאל של מטפורמין לשמש גם תרופה אנטי־סרטנית הוצגה בכנס השנתי של האיגוד האמריקני לחקר הסרטן שהתקיים באפריל 2012 בשיקגו. חשיבות התרופה הוצגה בכנס הזה במגוון רחב של מצבי סרטן. מדובר למעשה באישור נוסף לתצפיות שנעשו על התרופה הזאת בשנים האחרונות.

להלן כמה עבודות שהתפרסמו בשנים האחרונות בנושא הזה:
מחקר שנערך בסקוטלנד בקרב 8,170 מטופלים סוכרתיים עקב אחריהם בשנים 2003-1994. בתום התקופה הזאת נמצא שאצל מחציתם שהשתמשו במטפורמין הייתה שכיחות מקרי הסרטן 7.3%. בקרב המחצית השנייה, שלא נטלה את התרופה ושימשה לצורך בקרה, שכיחות מקרי הסרטן הייתה 11.6%. המחקר הזה התפרסם בכתב העת הרפואי Diabetes Care בספטמבר 2009.

ממחקר אחר שהתפרסם ב־Diabetes Care, בינואר 2012, עולה כי חולים בסוכרת מסוג 2 נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן ולמות בהשוואה לאנשים בעלי מאפיינים דומים שאינם סוכרתיים. אך אצל סוכרתיים הנוטלים מטפורמין השיעור היה נמוך בכ־40% מאשר בסוכרתיים שנטלו טיפול אחד.

מחקר שפורסם  ב־Obstetrics and Gynecology בינואר 2012 בדק השפעת תרופות לסוכרת על ​הטיפול בסרטן השחלות. המחקר כלל 341 חולות סרטן השחלות ועולה ממנו כי קיים שוני גדול בשיעורי ההישרדות של הנבדקות בהתאם לקבוצה שאליה השתייכו: 63% הישרדות כעבור חמש שנים בקרב חולות סוכרתיות שנטלו מטפורמין; 37% בקרב חולות שאינן סוכרתיות ולא נטלו מטפורמין, ורק 23% הישרדות בקרב חולות סוכרתיות שלא נטלו מטפורמין.

מחקר נוסף שפורסם ב־Diabetes Care בפברואר 2012 ונערך בקרב 8,392 מטופלים סוכרתיים העלה כי מטפורמין קשור לשיעורי תמותה נמוכים בהשוואה לסוכרתיים המטופלים בתרופות אחרות ובקרב אנשים ללא סוכרת כלל. הממצא חוזר גם במחקרים שבחנו סוגי סרטן ספציפיים, לדוגמה סרטן הכבד, סרטן הלבלב, סרטן השד וסרטן השחלות. 

מטפורמין היא הטיפול הראשוני לטיפול בסוכרת סוג 2. פעילות המטפורמין מורידה את התנגודת לאינסולין ומקטינה את ייצור הסוכר על ידי הכבד. לכן רמות האינסולין והגלוקוז בדם יורדות.

מטפורמין היא כיום התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בסוכרת. זו תרופה ותיקה וזולה מאוד שנמצאת בסל התרופות וניתנת ליותר מ־100 אלף חולים בישראל. התרופה נמצאת בשימוש באירופה משנות ה־70 ואושרה לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) מ־1995.

מקור התרופה הוא הצמח לילך צרפתי (Galega Officinalis), שבו יש חומר דומה למטפורמין. הצמח משמש כבר מאות בשנים בצורת חליטה להקלה על תופעות כמו השתנת יתר (Polyuria) וריח רע מן הפה (Halithosis), שניהם תסמינים ידועים של סוכרת.

לאור הממצאים הנזכרים לעיל קיימת חשיבות גדולה בהמשך המחקר המתקיים כעת במקומות שונים בעולם וייתכן שאנו עומדים בפני פריצת דרך של ממש במניעה ובהפחתה של הסיכויים לחלות בסרטן בקרב סוכרתיים ולא־סוכרתיים.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש