חיפוש

dsdsdsd
המדריך לעדשות רכות

המדריך לעדשות רכות

למה אנשים מעדיפים עדשות רכות? איך הן מושפעות ממסכי המחשב? למי מומלץ להשתמש בעדשות חד־פעמיות? כל מה שחשוב לדעת על העדשות שכבשו את השוק

אורית שדמון

אורית שדמון

בקיצור

01

עדשות מגע רכות נכנסו לראשונה לשימוש ב־1971 ובתוך זמן קצר כבשו את השוק. כיום העדשות הרכות הן הנפוצות ביותר - בעיקר בשל הנוחות שהן מעניקות למשתמשים החל מהרגע הראשון.

02

אם כמות הדמעות אינה מספקת בגלל עיניים יבשות או בגלל גורמים סביבתיים כמו מיזוג אוויר או מסכי מחשב, יצטברו על העדשות משקעים חלבוניים ושומניים שעלולים לגרום לתחושת יובש ולגירוי תמידי בעין.

03

אחד הסיבוכים המסוכנים של הרכבת עדשות מגע הוא כיב זיהומי בקרנית העלול לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בראייה. יש להקפיד להסיר את עדשות המגע בכל מקרה של כאב או של גירוי בעיניים.

​​​​עדשות מגע רכות נכנסו לראשונה לשימוש ב־1971 ובתוך זמן קצר כבשו את השוק. כיום העדשות הרכות הן הנפוצות ביותר - בעיקר בשל הנוחות שהן מעניקות למשתמשים החל מהרגע הראשון. יתרון נוסף בהשוואה לעדשות הקשות: הן יציבות יותר על העין.​

ממה עשויות העדשות הרכות?

העדשות הרכות עשויות מחומרים פלסטיים הספוגים בנוזלים. תכולת הנוזלים בעדשות נעה בין 38% ל־79%.​

למרות הנוזלים מרגישים לפעמים יובש. מהי הסיבה?

הנוזלים הופכים את העדשות לרכות ולנוחות להסתגלות והם מאפשרים מעבר חמצן לעין דרכם. בצד היתרונות שמעניקים הנוזלים שבעדשות ישנם גם חסרונות: נוזלים טבעם להתאדות, ובתנאים מסוימים עלולות העדשות לאבד כ־10% מתכולת הנוזלים שלהן אחרי שעה אחת בלבד. זוהי הסיבה לכך שאנשים הנמצאים בסביבה יבשה או מול מסכי מחשב מתלוננים לא פעם על תחושת יובש. ​

קיימים שני סוגים של עדשות מגע רכות:

1. עדשות מגע רכות קבועות לשימוש יומי. אלה מחייבות ניקוי וחיטוי יומיים ומיועדות לשימוש למשך כשנה לכל היותר. 

הן מופיעות בתצורות הבאות: עדשות טוריות לטיפול באסטיגמטיזם (צילינדר), עדשות לשינוי צבע העין או להדגשת גוון, עדשות מולטיפוקליות לראייה למרחק ולקריאה גם יחד. 

היתרון של העדשות הקבועות: ניתן להתאים אותן לכל עין לפי הנתונים המדויקים שלה ולפי רגישותה - וזאת בניגוד לעדשות חד־פעמיות שבאות במודל קבוע שלא ניתן לשינוי.

2. עדשות מגע רכות חד־פעמיות דומות באופיין לעדשות הרכות הקבועות, אך הן דקות יותר ואחידות במידתן. כפי ששמן מרמז, הן משמשות לתקופות קצרות: יום, שבוע, חודש ועד שלושה חודשים. 

בעוד שעדשות חד־פעמיות יומיות המורכבות בבוקר ונזרקות בערב אינן זקוקות לטיפול, עדשות לשימוש ממושך יותר (מעבר ליום אחד) עדיין זקוקות לטיפול. הטיפול הוא יום־יומי, אך בדרך כלל פשוט יותר מאשר הטיפול בעדשות קבועות. 

הן מופיעות בתצורות הבאות: עדשות טוריות לטיפול בצילינדר, עדשות  צבעוניות ועדשות מולטיפוקליות יומיות.

היתרון של העדשות החד־פעמיות: מתאימות למי שסובל מאלרגיה לחומרים המשמרים הנמצאים בתמיסות הניקוי; מתאימות להרכבה ספורדית למי שרוצה להרכיב עדשות מגע רק לאירועים מסוימים; מתאימות לאנשים שיש להם נטייה לדלקות עיניים; ניתן לרחוץ איתן בים או בבריכה, ואין צורך לחטא אותן לאחר השחייה. 

החסרונות: הן דקות יותר, ולכן הרכבתן קשה יותר למתחילים; הן מיוצרות במידות סטנדרטיות בלבד - ולכן לא ניתן להתאימן בצורה אופטימלית לכל עין; לא ניתן להשיגן בחומרי הגלם החדישים יותר שבהם עבירות החמצן היא מקסימלית; השימוש בהן יקר יותר.​

הטיפול בעדשות המגע

הדמעות שוטפות את העדשות ומסלקות חיידקים ומשקעים שונים מהעדשות. אם כמות הדמעות אינה מספקת בגלל עיניים יבשות או בגלל גורמים סביבתיים כמו מיזוג אוויר או מסכי מחשב, יצטברו על העדשות משקעים חלבוניים ושומניים שעלולים לגרום לתחושת יובש מוגברת ולגירוי מתמיד של העין. בסופו של התהליך הזה עלולה העין לדחות את העדשה. 

ניתן להימנע מכך באמצעות טיפול מוקפד בעדשות, בדיוק לפי ההוראות. חשוב להשתמש בחומרי חיטוי איכותיים, כיוון החומרים האלה בעצם מגיעים גם לעין. 

הרכבת עדשות מגע רכות דורשת טיפול קפדני, אחרת העדשות עלולות לספוג משקעים ולגרום להופעת דלקות זיהומיות בטווח המיידי ולדלקות על רקע אלרגי בטווח הארוך. עלות העדשות גבוהה, ויש להחליפן לעיתים קרובות. מאחר שאסור לשטוף אותן במים, יש להוסיף גם את עלות חומרי השטיפה.

הנוחות הרבה שהעדשות הרכות מעניקות היא יתרון, אך עלולה להטעות שכן גם ההפרעות שהן גורמות - אם משהו אינו תקין - הן קלות, כך שניתן בקלות להתעלם מהן. 

כל הפרעה, ולו הקלה ביותר, היא איתות על נזק שעלול להצטבר ולמנוע את הרכבת העדשות בעתיד. אחד הסיבוכים המסוכנים של הרכבת עדשות מגע הוא כיב זיהומי בקרנית העלול לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בראייה. יש להקפיד להסיר את עדשות המגע בכל מקרה של כאב או של גירוי בעיניים ולהיבדק לפני הרכבתן בשנית.

אורית שדמון היא אופטומטריסטית קלינית (MSc), יועצת של כללית בתחום האופטומטריה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש