חיפוש

dsdsdsd
המדריך לעדשות קשות

המדריך לעדשות קשות

מהם היתרונות של העדשות הקשות? למה הן פחות פופולריות מהעדשות הרכות, ואיך הסיליקון השפיע על היכולת שלהן להעביר חמצן? כל מה שחשוב לדעת על העדשות שעשויות מחומרים יציבים

אורית שדמון

אורית שדמון

בקיצור

01

לעדשות מגע קשות יתרונות רבים: רואים בהן חד יותר, הן עמידות יותר לאורך זמן, התחזוקה שלהן זולה יותר, ואם חל שינוי בראייה, ניתן לעשות התאמות ושינויים בעדשה עצמה באמצעות ליטושה. כך גם ניתן להחליק שריטת.

02

אם לעדשות קשות יש כל כך הרבה יתרונות, למה לא כולם מרכיבים אותן? הסיבה היא שההסתגלות לעדשות מגע רכות מהירה יותר. מיד עם הרכבתן הן נוחות לשימוש וצמודות לקרנית, וזאת בניגוד לעדשות מגע קשות.

03

ויש גם עדשה משולבת שכוללת מרכז עדשה קשה וטבעת חיצונית רכה של עדשה רכה. השילוב הזה מאפשר חדות ראייה טובה לאנשים הזקוקים לתיקון באמצעות עדשת מגע קשה ולנוחות ההרכבה של עדשות רכות.

​​עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם מרכיבים עדשות מגע. רובם מעדיפים עדשות רכות, שחדרו לשוק רק בתחילת שנות ה־70, אך זכו לפופולריות עצומה על חשבונן של העדשות הקשות.

למה מעדיפים את העדשות הרכות?

אחת הסיבות לכך היא שרוב האנשים לא מודעים ליתרונותיהן של עדשות המגע הקשות המודרניות. בעבר היו כל עדשות המגע הקשות קשיחות ועשויות מחומר שנקרא PMMA. ההסתגלות לעדשות האלה הייתה קשה גם בשל קשיחותן וגם משום שהן לא איפשרו לחמצן לעבור דרכן בקלות.​

למה חשוב שהעדשות יהיו עבירות לחמצן?

כדי לשמור על עיניים בריאות לאורך זמן חייב להיות מעבר חופשי של חמצן בין העדשה לבין קרנית העין. עדשות המגע הקשות המודרניות עבירות לחמצן, ולכן מכנים אותן "עדשות נושמות". הן פותחו בסוף שנות ה־70, ומדובר בפיתוח מתקדם יותר מאשר עדשות מגע רכות. כיום עדשות קשות עבירות לחמצן יותר מאשר עדשות רכות. עם זאת, בעשור הקודם פותחו כמה סוגים חדשים של עדשות רכות שמכילות גם סיליקון, והן עבירות לחמצן לא פחות מהעדשות הקשות. 

עדשות קשות "נושמות" מיוצרות בדרך כלל מסיליקון שמעניק להן גמישות ועבירות לחמצן, לכן הן נוחות ובריאות יותר להרכבה. ​

אילו עוד יתרונות יש לעדשות מגע קשות?

1. חדות הראייה טובה יותר, כיוון שהן בנויות מחומרים יציבים ששומרים על צורת העדשה גם בזמן מצמוץ.

2. הן עמידות יותר לאורך זמן, ולכן כדאיותן הכלכלית גבוהה יותר לטווח ארוך בהשוואה לעדשות הרכות. אורך חיי זוג עדשות קשות יכול להגיע עד לשנתיים־שלוש. 

3. התחזוקה שלהן (ההוצאה על חומרי ניקוי) זולה יותר.

4. לא נוצרים בהן משקעים האופייניים לעדשות רכות. עדשות מגע קשות, להבדיל מהרכות, לא מכילות נוזלים, ולכן חיידקים, חלבונים ושומנים מהדמעות לא נצמדים אליהן בקלות, כפי שקורה לעיתים קרובות בהרכבת עדשות מגע רכות.

5. אם חל שינוי בראייה, ניתן לעשות התאמות ושינויים בעדשה עצמה. כך, למשל, ניתן ללטש עדשות מגע קשות ועל ידי כך לשנות את כוחן. בדרך הזאת אפשר גם להחליק שריטות.

6. עדשות מגע קשות מאפשרות מעבר חופשי וטוב יותר לדמעות בין העדשה לעין, ולכן הן בריאות יותר לעין. עבירות החמצן לעין דרך העדשה הרכה מותנית בתכולת הנוזלים שלה (למעט עדשות רכות מחומרי סיליקון). במצבים רבים העדשה הרכה עלולה לאבד כ־10% מתכולת הנוזלים שלה כבר בשעה הראשונה להרכבתה - וכתוצאה מכך מופחתת העבירות שלה לחמצן. עבירות החמצן של העדשות הקשות לא נעשית בעזרת נוזלים, אלא באמצעות חומר הגלם עצמו, שהוא עביר לחמצן. לכן כמות החמצן המועברת לעין נשארת קבועה ואחידה לאורך כל שעות ההרכבה.​

אז למה לא כולם מרכיבים עדשות קשות?

כיוון שההסתגלות לעדשות מגע רכות מהירה יותר. מיד עם הרכבתן הן נוחות לשימוש וצמודות לקרנית, וזאת בניגוד לעדשות מגע קשות. ​

אילו עוד יתרונות יש לעדשות הרכות?

1. מנח העדשה הרכה הצמוד לקרנית לא מאפשר חדירת גרגירים מטרידים בין העדשה לעין. בעדשות קשות תיתכן חדירת גופים זרים, כמו גרגירי אבק בין העדשה לעין, מה שיגרום אי־נוחות רבה באופן זמני. 

2. בניגוד לעדשות מגע רכות, את עדשות המגע הקשות יש להרכיב באופן סדיר, כמעט מדי יום. אם לא מרכיבים עדשות מגע רכות במשך שבועיים, הן עדיין נוחות כשמרכיבים אותן שוב. לעומת זאת, עדשות מגע קשות דורשות שוב זמן להסתגלות לאחר שמפסיקים להרכיב אותן, גם אם מדובר במספר קטן של ימים.

3. יש אנשים שחשים טשטוש בראייה כשהם מרכיבים משקפיים מיד לאחר שהסירו את העדשות הקשות. מדובר בטשטוש זמני, אך כתוצאה מכך הם נאלצים להרכיב את העדשות במשך כל שעות הערנות, והנוחות נפגעת. ​

מתי ולמי מומלץ להשתמש בעדשות מגע קשות?

1. כשעדשות המגע הרכות לא עושות את העבודה. 

2. עדשות מגע קשות מתקנות טוב יותר את הראייה למי שסובלים מאסטיגמטיזם (עיוות או טשטוש בראייה הנגרם בגלל מבנה לא סדיר של הקרנית). 

3. בעדשות מולטיפוקליות קל יותר להגיע לראייה חדה בעזרת עדשות קשות. 

4. לאנשים שסובלים מקרטוקונוס (ניוון קרנית. נקראת גם "קרנית חרוטית") עדיף להתאים עדשות מגע קשות. 

5. ממחקרים עולה שהתאמת עדשות מגע קשות מסוג אורטו־קיי - במיוחד לילדים שסובלים מקוצר ראייה - יכולה להביא להאטה בשיעור של יותר מ־40% בעליית המספר. העדשות האלה מיועדות להרכבה בלילה, כאשר ישנים. במהלך הלילה העדשות מעצבות מחדש את הקרנית, ובבוקר, כאשר מסירים אותן, ניתן לראות היטב במהלך כל השעות שבהן ערים - בלי להרכיב משקפיים או עדשות מגע. 

6. במקרים מסוימים של סיבוכים כתוצאה מניתוחי לייזר ניתן להשיג חדות ראייה טובה רק באמצעות עדשות מגע קשות. 

7. לאנשים שסובלים מעיניים יבשות.

יש עדשות מגע מושלמות? 

עדיין אין עדשות מגע מושלמות, אך כיום כבר יש עדשות שמתקרבות לשלמות:

עדשה היברידית. זוהי עדשה משולבת שכוללת מרכז עדשה קשה וטבעת חיצונית רכה של עדשה רכה. השילוב הזה מאפשר חדות ראייה טובה לאנשים הזקוקים לתיקון באמצעות עדשת מגע קשה ולנוחות ההרכבה של עדשות רכות.

עדשה סקלרלית. זוהי עדשה קשה שמכסה את כל שטח הקרנית וכן חלק מלובן העין. היא מקנה חדות ראייה של עדשה קשה ונוחות של עדשה רכה. התאמת עדשה כזאת יעילה במיוחד במקרים של צילינדר גבוה ושל קרטוקונוס. היא משמשת גם למקרים של יובש בעיניים כיוון שהיא אוצרת בתוכה נוזלים.

אורית שדמון היא אופטומטריסטית קלינית (MSc), יועצת של כללית בתחום האופטומטריה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש