פורסם בראשונה: 16.10.2006
עדכון אחרון: 08.01.2007
  • טלי שפר טלי שפר

הכל על משקפיים ועדשות

לקריאה נוחה
מהם ליקויי הראייה הנפוצים? איך מתאימים עדשות? מי יכול לישון עם עדשות מגע ומה הקשר בין עולם האופטומטריה לליאונרדו דה-וינצ'י

​ליאונרדו דה-וינצ'י גילה כבר במאה ה-15 כי ניתן לראות טוב יותר מתחת למים. התגלית הזאת סימה את ראשתיה של האופטיקה המודרנית.

כדי להכיר את דרך פעולתם של עדשות מגע ומשקפיים, יש להכיר קודם לכן את סוגי ליקויי הראיה השונים. הראשון בהם, והשכיח ביותר הוא קוצר ראיה (מיופיה). בליקוי זה גלגל העין ארוך מידי ולכן התמונה מתקבלת לפני הרשתית. במקרה זה התיקון הנדרש הינו עדשות מפזרות קעורות.

סוג ליקוי שני הוא רוחק ראיה (היפרופיה) בו גלגל העין קצר מידי ולכן התמונה המתקבלת אחרי הרשתית. בגיל צעיר ניתן להתגבר על הפרעה זו ללא תיקון משקפיים, על ידי קימור העדשה הטבעית. אולם בגיל מבוגר יותר, קשה לנו להתגבר על ליקוי זה ויעדיף להיעזר במשקפיים עדשות מכנסות (קמורות). ​

​​

מה הסיבה לאובדן כושר הקריאה?

כושר הקריאה ללא משקפים יורד, כיוון שאנו מאבדים את גמישות העדשה הטבעית וכתוצאה מכך את יכולת המיקוד של העדשה. למצב זה קוראים פרסביופיה והתיקון האופטי הנדרש הוא משקפי קריאה. 

הפרעה אופטית נוספת היא האסטיגמציה בה הקימורים בצירים השונים בקרנית העין אינם שווים, לכן נדרשת עדשה מיוחדת הנקראת צילינדרית - בעלת יכולת תיקון שונה לכל ציר.​

מה עדיף - משקפיים עם עדשות מזכוכית או עם עדשות מפלסטיק?

בעבר הלא רחוק היה מגוון עדשות המשקפים היה מצומצם וכלל עדשות עם/בלי ציפוי בסיסי, בעיקר נגד שריטות, ואלה התחלקו לשניסוגים: פלסטיק וזכוכית. 

עדשות מזכוכית כבדות ושבירות יותר, אך הן מתאימות לבעלי מספרים גבוהים וניתן מזכוכית עדשה שהצבע שלה מתחלף בהתאם לרמת האור והשמש. לעומתן עדשות הפלסטיק קלות וגמישות יותר אך נשרטות בקלות.בעבר היו המשקפיים סממן לסטטוס גבוה. היום משמשים המשקפיים, לבד מן השימוש האופטי, גם כרכיב אופנתי רב משמעות. היצרנים מציעים מגוון רחב של מסגרות או צורות לאחיזת העדשה (ללא מסגרת - פריימלס, חצי מסגרת - רימלס", מסגרות מקומרות, ספורטיביות ועוד). בעקבות השינויים הללו החלו לייצר עדשות דקות יותר, כדי שלא יכבידו על האף.

בנוסף התפתחו עדשות פולי-קרבונט שבעבר שימשו את גולשי הסקי והרתכים. אלו עדשות עמידות יותר, וכאשר הן נשברות אין הרסיסים מתפזרים לכול עבר, בדומה לשמשת מכונית. נהוג להשתמש בהן בדרך כלל למשקפיים ללא מסגרת – מסגרות האחוזות על ידי ברגים (ידועות בשמות מסחריים שונים כגון בוקסר, פניקס, ואיירויאר).​

מה ההבדל בין עדשות דו-מוקדיות לעדשות רב-מוקדיות?

דרישות העבודה ובעיקר העבודה מול מחשב, שינו את הרגלי הצריכה של האוכלוסייה, בעיקר מעל גיל 40, אשר זקוקה לתיקון שונה לקריאה ולמחשב. כתוצאה מכך פותחו עדשות דו- מוקדיות (ביפוקאליות) ורב-מוקדיות (מולטיפוקאליות). 

עדשות דו-מוקדיות - עד לא מזמן היו הפתרון היחיד לאנשים בעלי ליקוי ראיה למרחק ולקריאה. הן בנויות כך שהעדשה שנמצאת מול העין היא בעלת כושר שבירה המתאים לטווחים הרחוקים. בשליש התחתון של העדשה מודבקת עוד עדשה שנקראת "חלון" ובה נמצא התיקון לטווח הקריאה. 

 עדשות רב-מוקדיות - משמשות גם למרחק ולקריאה, אך ניתן להשתמש בהן גם לטווחי הביניים (כגון מחשב, מערכת השעונים במכונית). מבחינה חזותית, הן בנויות ככל עדשה רגילה,והן מאפשרת למסתכל דרכה להגיע לכל טווחי הראיה באמצעות שינוי זווית המבט. העדשות המתקדמות ביותר בתחם זה, נקראת OFFICE והן מיועדות לשימוש במשרד ולסביבת העבודה הקרובה. העדשה מקנה פתרון אידיאלי לטווחים עד כשני מטר. 

בד בבד עם הצורך האופטי/רפואי התפתחה הדרישה לאופנתיות ויופי. כיום ניתן למצוא עדשות רב-מוקדיות המיועדות למסגרות בגדלים שונים ובמגוון צורות. תשומת הלב הופנתה לשילוב שבין העדשה, המסגרת, מבנה הפנים והשיער.​

יש גם ציפויים מיוחדים?

השילוב בין אופנה לבין צרכי הראיה הרחיבו את שוק הציפויים והיום, בנוסף לציפוי נגד שריטות, מקובל למצוא עדשות עם ציפוי האנטי-רפלקס, שעובד על עיקרון מניעת החזר אור וסנוור. קיימים גם ציפויים ספציפיים כמו לעבודה מול מחשב ( ציפוי שנקרא EMI המונע החזרי אור ממסך המחשב), ציפוי טפלון (שמטרתו לדחות גרגירי אבק וטיפות שומן ולשמור על עדשה צלולה יותר ונקייה יותר).

מה בדבר עדשות המגע?

תחילת עידן עדשות המגע החל במחצית השניה של המאה ה-19. אז יוצרו עדשות העשויות מזכוכית (נקראו עדשות סקלראליות), אשר כיסו את רוב העין ואותן לא ניתן היה להרכיב יותר ממספר שעות. עדשות אלו סימנו פריצת דרך למדענים, אשר פיתחו ושכללו את הטכנולוגיה, שנועדה למלא צורך ברור: ראיה טובה, מבלי להרכיב משקפים.​

רכות או קשות?

עדשת המגע הרכה הומצאה בסוף שנות ה-60. המיוחד בעדשה זו - יכולתה לכסות את הקרנית בצורה הטובה והנוחה ביותר מבלי למנוע מעבר חמצן ורטיבות מן האוויר והדמעות לקרנית. ניתן למצוא כיום עדשות מגע רכות וקשות, אופטיות, היתוליות/קוסמטיות ועדשות לצרכים רפואיים.

עדשות נועדו לשימוש במשך שעות היום ולא לשינה. משך ההרכבה ואופן הניקוי של עדשות המגע ישתנה מאדם לאדם ויקבע על ידי איש המקצוע (על פי גודל וקימור הקרנית, כמות הדמעות הטבעית, וסוג ליקוי הראיה). קיימים סוגים שונים של עדשות מגע - אלו המיועדות לשימוש למשך הרכבה ממושך (חצי שנתיות, שנתיות) ואלו מיועדים לטווחי שימוש קצרים (דו חודשיות, חודשיות, דו שבועיות, שבועיות, ואפילו יומיות).

עם זאת, בשנים האחרונות פיתחו עדשות מגע רכות שניתן להרכיב כחודש מבלי להורידן. ניתין לישון עמן והן נקראות Night & Day .​

העדשות הללו מתאימות לכולם?

לא. הן מתאימות לעיניים עם דמעות באיכות ובכמות מסויימת. בדיקת ההתאמה נעשית על ידי מתאימי עדשות מגע מקצועיים, אופטומטריסטים ורופאי עיניים. 

קיימות גם עדשות מגע המשמשות לצרכים מיוחדים כגון עדשות מגע דו-מוקדיות (בי-פוקאליות) הבנויות משתי רמות תיקון שונות- האחת משמשת לקריאה והשנייה למרחק. קיימות עדשות מגע רב-מוקדיות (מולטיפוקאליות) הבנויות מעיגולים קונצנטרים כשכל עיגול משמש לטווח ראיה שונה (מרחק, קריאה ומחשב).

סוג נוסף הן העדשות הרפואיות, המשמשות כחוצצות בין האוויר לקרנית ומאפשרות לעין להחלים ולחדש את התאים על מנת שפצע, שריטה ואפילו תפרים לאחר ניתוח יחלימו ויגלידו. ישנן עדשות מגע שעשויות מסיליקון ומשמשות בעיקר אנשים הסובלים מיובש כרוני. עדשות אלה מסוגלות לאגור כמות גדולה של מים, ובכך הן מרטיבות באופן תמידי את הקרנית ונותנות למרכיב אותן תחושה נעימה יותר.

ישנן עדשות לטיפול במחלות עיניים כגון קרטוקונוס (מחלה של הקרנית בה הקרנית הופכת להיות דקה יותר ומקבלת צורת חרוט). העדשה מאפשרת ליצור משטח אחיד על פני הקרנית ובכך לשפר מאד את הראיה, דבר שאינו ניתן להשגה על ידי משקפיים, ובנוסף יתכן והרכבת עדשות אלה מעכב את קצב התקדמות המחלה (בדרך כלל בעדשות קשות או בעדשות Piggy Bag).

קיימות בשוק עדשות מגע קוסמטיות/היתוליות המשמשות לשינוי גוון העיניים או עדשות מגע בצורות שונות המשמש לתחפושות (ניתן לראות אותן בעולם הסרטים). 

טלי שפר היא אופטומיטריסטית.
עריכה וייעוץ רפואי: ד"ר ענת רובינסון.​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים משקפיים חדשים?

​קבלו החזר משמעותי מכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל