חיפוש

dsdsdsd
הכול על משקפיים ועל עדשות

הכול על משקפיים ועל עדשות

מהם ליקויי הראייה הנפוצים? איך מתאימים עדשות? מי יכול לישון עם עדשות מגע ומה הקשר בין עולם האופטומטריה ללאונרדו דה וינצ'י

טלי שפר

טלי שפר

​לאונרדו דה וינצ'י גילה כבר במאה ה־15 כי ניתן לראות טוב יותר מתחת למים. התגלית הזאת סימנה את ראשתיה של האופטיקה המודרנית.

כדי להכיר את דרך פעולתם של עדשות המגע ושל המשקפיים יש להכיר קודם לכן את הסוגים השונים של ליקויי הראייה. הראשון שבהם והשכיח ביותר הוא קוצר ראייה (מיופיה). בליקוי הזה גלגל העין ארוך מדי, ולכן התמונה מתקבלת לפני הרשתית. במקרה כזה התיקון הנדרש הוא עדשות מפזרות קעורות.

סוג ליקוי שני הוא רוחק ראייה (היפרופיה) שבו גלגל העין קצר מדי, ולכן התמונה מתקבלת אחרי הרשתית. בגיל צעיר ניתן להתגבר על ההפרעה הזאת ללא תיקון משקפיים, באמצעות קימור העדשה הטבעית, אולם בגיל מבוגר יותר קשה לנו להתגבר על הליקוי הזה ועדיף להיעזר במשקפיים שבהם עדשות מכנסות (קמורות).​

מהי הסיבה לאובדן כושר הקריאה?

כושר הקריאה ללא משקפיים יורד כיוון שאנו מאבדים את הגמישות הטבעית של העדשה, וכתוצאה מכך אנו מאבדים את היכולת למקד את העדשה. למצב הזה קוראים פרסביופיה, והתיקון האופטי הנדרש הוא משקפי קריאה. 

הפרעה אופטית נוספת היא האסטיגמציה, שבה הקימורים בצירים השונים בקרנית העין אינם שווים, ולכן נדרשת עדשה מיוחדת הנקראת צילינדרית - שיש לה יכולת תיקון שונה לכל ציר.​

מה עדיף: עדשות משקפיים מזכוכית או מפלסטיק?

בעבר הלא רחוק היה מגוון עדשות המשקפים מצומצם וכלל עדשות עם או בלי ציפוי בסיסי, בעיקר נגד שריטות, ואלה התחלקו לשני סוגים: פלסטיק וזכוכית. 

עדשות מזכוכית כבדות ושבירות יותר, אך הן מתאימות לבעלי מספרים גבוהים. לעומתן עדשות הפלסטיק קלות וגמישות יותר, אך נשרטות בקלות.

נוסף על עדשות הזכוכית והפלסטיק פותחו גם עדשות פוליקרבונט שבעבר שימשו את גולשי הסקי ואת הרתכים. אלה עדשות עמידות יותר, וכאשר הן נשברות, אין הרסיסים מתפזרים לכל עבר - בדומה לשמשת מכונית. נהוג להשתמש בהן בדרך כלל למשקפיים ללא מסגרת, שבהן הידיות מתחברות היישר לעדשות (ידועות בשמות מסחריים שונים כמו בוקסר, פניקס, ואיירויאר).

בעבר היו המשקפיים סממן לסטטוס גבוה. היום משמשים המשקפיים, לבד מן השימוש האופטי, גם רכיב אופנתי. היצרנים מציעים מגוון רחב של מסגרות או של צורות לאחיזת העדשה (ללא מסגרת - פריימלס, חצי מסגרת - רימלס, מסגרות מקומרות, ספורטיביות ועוד). בעקבות השינויים האלה החלו לייצר עדשות דקות יותר, כדי שלא יכבידו על האף.​

מה ההבדל בין עדשות דו־מוקדיות לעדשות רב־מוקדיות?

העבודה מול מחשבים שינתה את צורכי האוכלוסייה - בעיקר מעל גיל 40 - בתחום של תיקון ליקויי ראייה. כיום זקוקים רבים הן לתיקון קוצר ראייה והן לתיקון יכולת הקריאה מצג של מחשב. כתוצאה מכך פותחו עדשות דו־מוקדיות (ביפוקליות) ורב־מוקדיות (מולטיפוקליות). 

עדשות דו־מוקדיות היו בעבר הפתרון היחיד לאנשים בעלי ליקויי ראייה הן למרחק והן לקריאה. הן בנויות כך שהעדשה שנמצאת מול העין היא בעלת כושר שבירה המתאים לטווחים הרחוקים. בשליש התחתון של העדשה מודבקת עוד עדשה שנקראת "חלון", ובה נמצא התיקון לטווח הקריאה. 

עדשות רב־מוקדיות משמשות גם לראייה למרחק וגם לקריאה, אך ניתן להשתמש בהן גם לטווחי הביניים (כמו מחשב או מערכת המחוונים במכונית). מהבחינה החזותית הן בנויות ככל עדשה רגילה, והן מאפשרות למסתכל דרכן להגיע לכל טווחי הראייה באמצעות שינוי זווית המבט. העדשה מקנה פתרון אידיאלי לטווחים של עד כשני מטרים. 

בד בבד עם הצורך האופטי/רפואי התפתחה הדרישה לאופנתיות וליופי. כיום ניתן למצוא עדשות רב־מוקדיות המיועדות למסגרות בגדלים שונים ובמגוון צורות. תשומת הלב מופנית לשילוב שבין העדשה, המסגרת, מבנה הפנים והשיער.​

יש גם ציפויים מיוחדים?

השילוב בין אופנה לבין צורכי הראייה הביאו להרחבת שוק הציפויים, והיום נוסף על ציפוי נגד שריטות ניתן למצוא עדשות עם ציפוי אנטי־רפלקס שמונע החזר אור וסנווּר. קיימים גם ציפויים ספציפיים לעבודה מול מחשב (למשל, יש ציפוי שנקרא EMI המונע החזרי אור מצג המחשב), ציפוי טפלון (שנועד לדחות גרגירי אבק וטיפות שומן ולשמור על עדשה צלולה יותר ונקייה יותר).

מה בנוגע לעדשות מגע?

תחילתו של עידן עדשות המגע במחצית השנייה של המאה ה־19, אז יוצרו עדשות העשויות מזכוכית (נקראו עדשות סקלראליות) שכיסו את רוב העין ואותן לא ניתן היה להרכיב יותר מכמה שעות. בעקבות העדשות האלה, שהיו פריצת דרך, שיכללו מדענים עוד יותר את הטכנולוגיה, שנועדה למלא צורך ברור: ראייה טובה, בלי להרכיב משקפיים.​

רכות או קשות?

עדשת המגע הרכה הומצאה בסוף שנות ה־60 של המאה הקודמת. המיוחד בעדשה הזאת - יכולתה לכסות את הקרנית בצורה הטובה והנוחה ביותר בלי למנוע מעבר חמצן ורטיבות מהאוויר ומהדמעות לקרנית. ניתן למצוא כיום עדשות מגע רכות וקשות, אופטיות, היתוליות/קוסמטיות ועדשות לצרכים רפואיים.

עדשות מגע נועדו לשימוש במשך שעות היום, אך לא לשינה. משך ההרכבה ואופן הניקוי של עדשות המגע משתנים מאדם לאדם ונקבעים על ידי איש המקצוע (על פי גודל הקרנית ומידת קימורה, כמות הדמעות וסוג הליקוי בראייה). קיימים סוגים שונים של עדשות מגע - כאלה המיועדים להרכבה למשך זמן רב (חצי שנתיות, שנתיות) וכאלה המיועדים לשימוש קצר (דו־חודשיות, חודשיות, דו־שבועיות, שבועיות, ואפילו יומיות).

בשנים האחרונות פותחו עדשות מגע רכות שניתן להרכיבן כחודש בלי להורידן. ניתין אף לישון עימן והן נקראות Night & Day .​

העדשות האלה מתאימות לכולם?

לא. הן מתאימות לעיניים עם דמעות באיכות ובכמות מסוימות. בדיקת ההתאמה נעשית על ידי מתאימי עדשות מגע מקצועיים, אופטומטריסטים ורופאי עיניים. 

קיימות גם עדשות מגע המשמשות לצרכים מיוחדים כמו עדשות מגע דו־מוקדיות (ביפוקליות) הבנויות משתי רמות תיקון שונות - האחת משמשת לקריאה והאחרת לראייה למרחק. קיימות עדשות מגע רב־מוקדיות (מולטיפוקליות) הבנויות מעיגולים קונצנטרים, וכל עיגול משמש לטווח ראייה שונה (מרחק, קריאה ומחשב).

סוג נוסף הוא העדשות הרפואיות המשמשות חוצצות בין האוויר לקרנית ומאפשרות לעין להחלים ולחדש את התאים כדי שפצע, שריטה ואפילו תפרים לאחר ניתוח יחלימו ויגלידו. ישנן עדשות מגע שעשויות מסיליקון ומשמשות בעיקר אנשים הסובלים מיובש כרוני. העדשות האלה מסוגלות לאגור כמות גדולה של מים וכך הן מרטיבות באופן תמידי את הקרנית ונותנות למרכיב אותן תחושה נעימה יותר.

ישנן עדשות לטיפול במחלות עיניים כמו קרטוקונוס (מחלה של הקרנית שבה היא הופכת להיות דקה יותר ומקבלת צורת חרוט). העדשה מאפשרת ליצור משטח אחיד על פני הקרנית ובכך לשפר מאוד את הראייה - דבר שלא ניתן להשיג באמצעות משקפיים. נוסף על כך ייתכן שהרכבת עדשות כאלה מעכבת את קצב ההתקדמות של המחלה (בדרך כלל מדובר בעדשות קשות או בעדשות Piggy Bag).

קיימות בשוק עדשות מגע קוסמטיות/היתוליות המשמשות לשינוי גוון העיניים או עדשות מגע בצורות שונות המשמש לתחפושות (ניתן לראות אותן גם בעולם הסרטים).

טלי שפר היא אופטומטריסטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש