חיפוש

dsdsdsd
נישואים בריאים ללב?

לב אנד מאריג': הלב שלכם אוהב אתכם נשואים

רוצים לשמור על הלב? תתחתנו! חוקרים מצאו שנישואים מקטינים את הסיכון ללקות בסוגים שונים של מחלות לב . איזו קבוצת גילאים הכי מרוויחה מהמחקר? מה קורה אם מתגרשים? ומה אם חיי הזוגיות כבר לא משהו?

דנה שבתאי, ד"ר אשרף חמדאן, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

חוקרים מצאו כי לנשואים סיכוי נמוך יותר ללקות ב־4 סוגים של מחלות לב ביחס לרווקים, גרושים ואלמנים.

02

לזוגות נשואים מתחת לגיל 50 יש את הסיכון הנמוך ביותר ללקות בהתקף לב - 12% פחות.

03

לגרושים יש את הסבירות הכי גבוהה ללקות במפרצת של אבי העורקים, במחלה של כלי הדם במוח ובמחלת לב כלילית.

מכירים את המיתוס הידוע על אמא שאומרת לבן או לבת שלה בקול חצי עצבני חצי מודאג את המשפט האלמותי: "נו, מתי תתחתן/י כבר???". 

בדרך־כלל התגובות שהיא מקבלת על משפט כזה נעות בין "אמא, תפסיקי להציק" במקרה הטוב ל"בחיים לא!" במקרה הרע. אבל אם היא רק היתה יודעת כמה היא צודקת כנראה שהייתה ממשיכה להציק אפילו יותר. למה, אתם תוהים? אז ככה: חוקרים מהמרכז הרפואי לנגון של אוניברסיטת ניו יורק מצאו כי לאנשים נשואים סיכוי נמוך יותר ללקות ב־4 סוגים של מחלות לב ביחס לרווקים, גרושים ואלמנים.

אולי לא כל הנשואים יסכימו עם המסקנה הזאת וחלק יטענו שהם מרגישים שאצלם המצב אפילו הפוך, אבל לפחות לפי המחקר שהוצג בכנס השנתי ה־63 של הקהילה המדעית של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה - להתחתן יעשה לכם טוב על הלב, פשוט ככה.

מצד שני, חכו שנייה לפני שאתם רצים למצוא אולם ולעשות טעימות - הממצאים האלה לא באמת צריכים לעודד אתכם להתחתן, אבל כן, לעובדה שאתם מתחתנים או לא מתחתנים עם מישהו מסוים יש בהחלט השלכות על בריאות הלב שלכם. אומרת ד"ר קרלוס ל' אלויאר, החוקרת הראשית במחקר.

​רוצים לשפר את בריאות הלב שלכם?

תתחילו לישון בצהריים!מתכננים שנ"צ? הלב שלכם יודה לכם

אז, איך בעצם הגיעו למסקנה השנויה במחלוקת הזאת?

האמת שזה לא היה פשוט בכלל, כי כדי לתת לסטטוס הזוגי העתיק הזה את התוקף הבריאותי הנחשב השתמשו החוקרים במאגר נתונים עצום של 3.5 מיליון אנשים.

המשתתפים היו צעירים בני 21 עד קשישים בני 102 והתגוררו בכל רחבי העולם. הגיל הממוצע שלהם היה 64. 63% מהם היו נשים, 47% גברים ומצבם הזוגי התחלק כך: 69.1% מהם היו נשואים, 13% אלמנים, 8.3% רווקים ו־9% גרושים.

כדי לבדוק את הסיכויים של הנשואים ללקות במחלות לב, ניתחו החוקרים את הנוכחות של מחלות לב וכלי דם במיקומים שונים בגוף שלהם, כמו: עורקי הלב, עורקי הרגל, עורק התרדמה (carotids) ואבי העורקים הבטני.

בסופו של דבר, אחרי שבחנו משתנים כמו גיל, מין, גזע וגורמי סיכון למחלות לב, הצליחו החוקרים לבודד את "גורם הנישואין" והגיעו למסקנה שהוא כשלעצמו משפיע על הסיכון ללקות בסוגים שונים של מחלות לב. אגב, זה ממש לא משנה מהו המגדר שלכם או מהו המצב הזוגי שלכם, כי הממצאים האלה תקפים גם לגברים וגם לנשים בכל ארבעת המצבים הזוגיים.

נשואים נהנים יותר!

בסיום המחקר הגיעו החוקרים למסקנה כי לנשואים יש סיכוי נמוך יותר ב־5% ללקות במחלות לב באופן כללי ביחס לרווקים. אבל זה ממש לא הכל - נוסף על כך, הסיכוי שלהם ללקות במפרצת באבי העורקים (זאת שלקחה מאיתנו את אריק איינשטיין ז"ל) היה נמוך ב־8%, הסיכוי ללקות במחלת כלי דם במוח היה נמוך ב־9% והסיכוי ללקות במחלה של כלי הדם הפריפריים היה נמוך ב־19%.

​ואיך תוכלו לשפר את חיי הנישואים שלכם?

פשוט מאד - תדאגו שהאישה שלכם תהיה מאושרת!
המתכון לחיים מאושרים: אישה מאושרת

ומה בנוגע לאלמנים ולגרושים?

כאמור, גם בהשוואה הזאת הנשואים "מנצחים", אבל גם הרווקים נמצאים במצב לא רע, האלמנים לעומת זאת סבלו מסיכוי גבוה יותר ללקות במחלות לב גם ביחס לנשואים וגם ביחס לרווקים. היה להם סיכוי גבוה יותר ב־3% ללקות בכל סוגי מחלות הלב וגבוה ב־7% ללקות במחלת לב כלילית.

ומי נמצא בסיכון הכי גדול? ניחשתם נכון - הגרושים, להם היתה את הסבירות הכי גבוהה ללקות בכל מחלות הלב - מפרצת של אבי העורקים הבטני, מחלת לב כלילית ומחלת כלי הדם במוח. אז לפני שאתם רצים לעשות את הצעד שיוכל להאריך לכם קצת את החיים, תוודאו שאתם באמת מתחתנים עם האדם שהכי מתאים לכם, כדי שלא תיצרו בטעות את הפעולה ההפוכה.

גם צעירים נהנים יותר!

אולי חשבתם שככל שהזוגות היו נשואים זמן רב יותר או ככל שהם היו מבוגרים יותר, כך גם בריאות הלב שלהם, אבל החוקרים דווקא הופתעו לגלות שזה לא נכון. הם מצאו שהקשר הכי חזק בין נישואים לבריאות הלב מתקיים בכלל אצל צעירים עד גיל 50 - כאשר הסיכוי ללקות בהתקף לב יורד ב־12% בקבוצת הגיל הזו. המספר הזה צונח ל־7% בין הגילאים 60-51 ול־4% החל מגיל 61.

מחפשים עוד דברים שיעשו לכם טוב על הלב?

יש לנו כמה הצעות בשבילכם...

דברים שיעשו לך טוב על הלב

ומה קורה אם אתם כבר נשואים, אבל הזוגיות לא משהו?

החוקרת הראשית מרגיעה ואומרת כי היא מודעת לזה שלא כל צורות הנישואים דומות זו לזו, ושיש נישואים טובים ויש רעים, אבל בגלל שהמחקר כל כך גדול ונרחב הוא אמור להתחשב בשני המצבים.

אז גם אם לפעמים נראה לכם שנישואים זה חתיכת כאב ראש וכל מה שבא לכם זה לחזור להיות רווקים הוללים, או אפילו סתם רווקים סבירים ובינוניים כאלה, שאוכלים פיצה במיטה ב־3 לפנות בוקר ולא צריכים להתחשב בשום דבר ובאף אחד – תחשבו שוב. ואז תסתובבו ותחבקו את בן או את בת הזוג שלכם ותלכו לישון כפיות ביחד. טוב נו, יצאנו קצת דביקים, אבל דביק זה בריא, אז תסלחו לנו.

ולרווקים שבניכם - קדימה, לחופה!

ד"ר אשרף חמדאן הוא קרדיולוג בכיר ואחראי לתחום של דימות הלב בבית החולים בילינסון מקבוצת כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש