חיפוש

dsdsdsd
מוזיקה שמחה בריאה ללב

מוזיקה שמחה בריאה ללב

את זה שהצחוק יפה לבריאות - כולם יודעים. אבל בטח תופתעו לדעת שהבחירות המוזיקליות שלנו משפיעות לא רק על האווירה בסלון, אלא גם על בריאות הלב שלנו. אז איזו מוזיקה כדאי לשמוע, וממה עדיף להימנע?

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

מחקר אמריקאי גילה ששמיעת מוזיקה שמחה מרחיבה את כלי הדם ועושה רק טוב ללב שלנו

02

אצל עשרת המשתתפים שהשתתפו במחקר ושמעו מוזיקה שמחה, התרחבו כלי הדם בשיעור של 26%, ממש כמו בפעילות אירובית

03

מוזיקה שהכניסה לחרדה את המתנדבים דווקא הצרה את כלי הדם שלהם בשיעור של 6%

לכל אחד ישנה המוזיקה שלו: חלק אוהבים לשמוע רוק כועס, אחרים מעדיפים פופ מתקתק, ויש כאלה שלא מוכנים לוותר על כינורות קורעי לב. מתברר שהבחירות המוזיקליות שלנו משפיעות לא רק על האווירה בסלון, אלא גם על הבריאות שלנו.

מחקר שנערך בארה"ב גילה שלמוזיקה שאנו שומעים יש השפעה על בריאות הלב שלנו. מוזיקה שמחה מרחיבה את כלי הדם ועושה טוב לבריאות הלב. המחקר, שהוצג בכנס שנתי של איגוד רופאי הלב האמריקאי, נערך במחלקה לקרדיולוגיה מניעתית באוניברסיטת מרילנד.

במסגרת המחקר התבקשו עשרה מתנדבים לזהות סוג מסוים של מוזיקה שגרמה להם תחושה של שמחה. בעודה מתנגנת, השתמשו החוקרים באולטרסאונד כדי למדוד את תגובת כלי הדם שלהם.

מוזיקה שמחה בריאה ללב כמעט כמו אירובי

כלי הדם של המתנדבים התרחבו בשיעור של 26% כאשר שמעו מוזיקה שמחה. מדובר בתגובה מאוד בריאה הזהה לתגובה שמשיגים בעזרת פעילות גופנית אירובית. ואיזו מוזיקה נחשבה למוזיקה שמחה? רוב המתנדבים חשו שמחה דווקא כששמעו מוזיקת קאנטרי.

גם צחוק שיפר את זרימת הדם. אחרי האזנה לקטעי קומדיה התרחבו העורקים של המתנדבים בשיעור של 19%. מדובר בשיעור זהה להשפעת הצחוק שזוהתה במחקרים קודמים, שבהם המתנדבים ראו קטעים מסרט קומי מסוים.

ומה בנוגע למוזיקה לא שמחה?

למוזיקה היה גם צד אפל: האזנה שגרמה חרדה או אי־נעימות לנבדקים הצרה את כלי הדם שלהם בשיעור של 6%. ואיזו מוזיקה גרמה לחרדה? ובכן, אצל רוב הנבדקים היה זה הרוק הכבד שהצר את כלי הדם.

אז לוותר על רוק כבד בשביל הבריאות?

אין צורך. נושא המחקר לא היה סוג המוזיקה, אלא התגובה החושית שהמוזיקה גורמת לכל אדם בנפרד. אם רוק כבד, מוזיקה קלאסית או להיטי שנות ה־80 גורמים לכם לשמחה - נהדר. אם דווקא מוזיקה שמחה גורמת לכם לחרדה, עדיף שתבחרו בסוג אחר. החוקרים ציינו כי ייתכן שעשרה נבדקים שונים יעדיפו סוגים שונים של מוזיקה שתשפר את בריאות ליבם.

את המחקר מימנו איגוד רופאי הלב האמריקאים, מינהל יוצאי הצבא האמריקאים והמכון הלאומי האמריקאי לבריאות, והוא מעניק לנו מידע חשוב בנוגע לאמצעי נוסף שביכולתנו לנצל בשגרת חיי היומיום שלנו כדי לשפר את בריאות הלב. ובמקרה הזה מדובר בשגרה נעימה במיוחד.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש