בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 02.03.2015
עדכון אחרון: 02.03.2015

טיפול דרך האף יעלים את המיגרנה?

לקריאה נוחה
אחרי שבדקו מעל ל־100 מטופלים, טוענים חוקרים אמריקאים כי הם עלו על "טיפול פורץ דרך" שיכול לשפר במהירות את איכות החיים של אנשים הסובלים ממיגרנות. איך זה עובד בדיוק, ומה אומרים המומחים?
יפול חדשני לטיפול במיגרנות

בקיצור

1.

במהלך הטיפול הוכנס קטטר בגודל של ספגטי לנחיריים של המטופלים, ודרכו הועבר חומר אלחוש לאזור שדרת העצבים.

2.

לפני הטיפול דיווח כל משתתף על עוצמת המיגרנות שלו בסולם של 1 עד 10 - ציון התלונה הממוצע עמד על 8.25.

3.

יממה אחרי הטיפולים ציון הכאב הממוצע צנח ביותר מחצי ועמד על 4.1. כחודש אחרי ההליך הרפואי הוא עמד על 5.25.

מרגישים שפטיש דופק לכם בראש? מתוסכלים שאתם לא מצליחים להיפטר מהכאבים המציקים האלו? נמאס לכם מכדורים ושאר טיפולים? חוקרים אמריקאים טוענים כי מצאו "טיפול פורץ דרך שיכול לשפר במהירות את איכות החיים של אנשים הסובלים ממיגרנות".

הבשורה הגיעה מהמרכז הרפואי אלבני בניו יורק, שם נערך מחקר בהשתתפות 112 אנשים - 98 סבלו ממיגרנות ו-14 הנותרים מכאבי ראש מקבציים. זהו סוג כואב במיוחד ונדיר של כאבי ראש שמופיע בצד אחד של הראש, בדרך כלל מאחורי העין. הוא יכול לארוך שבועות או חודשים ארוכים לפני שיש הפוגה של חודשים ואפילו שנים. 

לפני תחילת הטיפול התבקשו כל המשתתפים לדווח על עוצמת המיגרנות שלהם בסולם של 1 עד 10 - ציון התלונה הממוצע עמד על 8.25.

במהלך הטיפול הרפואי, שארך 30 דקות, הכניסו הרופאים קטטר בגודל של ספגטי לנחירי האף של המטופלים. דרך הצינורית הוזרם לידוקאין – חומר אלחוש (הרדמה) מקומי רב עוצמה שמשמש כבר הרבה שנים בהליכים רפואיים רבים - לאזור הגנגליון ספנופלטיני (SPG). זוהי שדרת עצבים הנמצאת מאחורי האף ונחשבת כמעוררת מיגרנה. במהלך הטיפול לא נעשה שימוש במחטים.

חודש אחרי: שיפור של 36%

יממה אחרי הטיפולים ציון הכאב הממוצע המדווח צנח מ-8.25 ביותר מחצי ועמד על 4.1. כחודש אחרי ההליך הרפואי הוא עמד על 5.25, ירידה של 36% בהשוואה לתקופה שלפני הטיפול. בנוסף, 88% מהמטופלים דיווחו שהם כבר לא זקוקים או זקוקים במידה פחותה לתרופות להקלה על מיגרנה.   

העורך הראשי של המחקר, ד"ר קנת ברדטו, סיפר כי קיבל את ההשראה לניסוי מילד של קרוב משפחה, שהרגיש הקלה משמעותית ומיידית בכאבי הראש שלו אחרי שהשתמש בתרסיס לאף שהכיל לידוקאין.

"זו חלופה ברורה, פשוטה וחודרנית במידה מועטה, שאפשר להשתמש בה כבר עכשיו וכמובן בעתיד ככלי טיפול למיגרנה", אמר ברדטו, אבל באותה נשימה הבהיר כי ברור לו שיש צורך במחקר המשך.

בין "חסר היגיון" ל"דרמטי מאוד"

ואיך הגיבו מומחים בתחום שלא היו מעורבים במחקר? ברגשות מעורבים.

פיטר גודסבי, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, המתמחה באבחון ובטיפול של כאבי ראש, לא התרשם וטען כי הוא "לא רואה שום היגיון בלסבך את מה שאפשר לעשות עם צמר גפן על ספת הרופא".

לעומתו, ד"ר ריצ'רד ליפטון, מנהל מרכז מונטיפיורי לכאבי ראש בניו יורק, הגדיר את הממצאים כ"דרמטיים מאוד", והוסיף: "פיתוח של טיפול יעיל שיכול להפחית את הצורך בתרופות לטיפול בכאבי ראש יכול להיות יעיל מאוד. התוצאות מבטיחות, אבל צריך לראות אם הן יהיו דומות גם במחקר ארוך יותר שכולל יותר אנשים".

לורנס ניומן, מנהל המרכז לכאבי ראש בבית חולים הר סיני, טען גם הוא שיש צורך במחקר נוסף. "אני לא אומר שההליך שנוסה לא טוב או לא עובד, אבל אי אפשר לצאת בהצהרות בהתבסס על מחקר אחד", הוא אמר, "אני לא אפסול שום דבר שנראה מבטיח כל כך, כל התרופות בהן אנחנו משתמשים כיום לטיפול במיגרנות נמצאו במקרה. מישהו סבל מתופעה אחרת ואז נמצאה תרופה שגם הפחיתה להם את המיגרנות. פשוט צריך לאמת את הממצאים".

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל