חיפוש

dsdsdsd
תינוק מדבר בפלאפון

דברו אליהם בשפת התינוקות

אתם משמיעים לתינוק שלכם ציוצים וקולות תינוקיים? זה מצויין: חוקרים יפנים זיהו עלייה בפעילות המוחית בקרב תינוקות שהוריהם השמיעו להם קולות תינוקיים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

חוקרים מצאו שתינוקות מגיבים יותר לטון הדיבור הרגשי כשהורים מדברים אליהם ב"שפה תינוקית".

02

הכוונה לקולות המצחיקים שאתם מוצאים את עצמכם משתמשים בהם כשאתם פונים לתינוקות.

03

המסקנה: דברו אל התינוקות שלכם הרבה. ספרו סיפורים וגם דברים יומיומיים.

​האם אתם מרגישים מטופשים כשאתם מצייצים בקולות משונים מול פרצופו המשתומם של התינוק הקטנטן שלכם? אפשר בהחלט להבין את התחושה הזאת, אבל הרבה יותר חשוב שתתנו לאינסטינקטים שלם להוביל אתכם: כשאתם משמיעים הברות מגוחכות בשפת התינוקות - אה-גי-גי-צוויץ-מיש וכו' - אתם נותנים לילדים שלכם בדיוק מה שהם צריכים כדי להתחיל לפתח כישורי דיבור. זו הדרך שבה הם לומדים לתקשר. 

במאמר שפורסם לראשונה בעיתון הרפואיArchives of Disease in Childhood במרץ 2007, חוקרים יפניים טענו כי לדיבור בשפת התינוקות תפקיד חיוני בהתפתחות תינוקות בימים הראשונים. החוקרים מצאו שהאונה הקדמית במוחם של התינוקות נעשתה פעילה יותר בתגובה לדיבור מצוייץ בשפת התינוקות. "כשהילודים שמעו דיבור לתינוקות במקום דיבור למבוגרים, זיהינו עלייה בחמצון באונה הקדמית של המוח", אמר החוקר הראשי, יורי סאיטו מאוניברסיטת הירושימה. "הגוון הרגשי של הדברים שהאם אומרת לתינוקת עשוי לשחק תפקיד בהפעלת המוח של ילודים, גם כשהם ישנים".

החוקרים בדקו 20 ילודים בני יומיים עד תשעה ימים ובגיל ממוצע של  4.4 ימים. כל התינוקות היו בריאים וגם השמיעה שלהם הייתה תקינה. החוקרים הניחו שני חיישנים מצדי המצח של התינוקות, כדי לבדוק את רמת חמצון הדם, שזורם לאונות הקדמיות של המוח. המכשיר שבעזרתו מדדו את פעילות המוח של התינוקות נקרא ספקטרוסקופ בגלים קרובים לתת אדום.

כשהילוד ישן, האמהות התבקשו  לקרוא פרק מספר תינוקות פעם בלשון תינוקית ופעם כפי שמקובל לדבר עם מבוגר. בשעה שהאמהות קראו את הפרק, החוקרים הקליטו את קולותיהן. ההקלטות הושמעו לאחר מכן לתינוקות ורמת החמצון של המוח שלהם נמדדה. הסיבה העיקרית לבדיקת התינוקות דווקא בשינה הייתה להבטיח שהעלייה בצריכת החמצן לא נבעה דווקא מגירויים חזותיים.

כשהחוקרים השוו את רמות החמצון כשהתינוקות נחשפו לדיבור תינוקי בהשוואה לדיבור למבוגרים, הם מצאו שהדיבור התינוקי העלה את ריכוז החמצן בדם באונה הקדמית של המוח. ריכוזי ההמוגלובין המחומצן עלו בשיעור ממוצע של 0.25 מלימול לליטר, בעוד שהם ירדו בשיעור ממוצע של 0.23 מילימול לליטר,
כשהתינוקות שמעו את אמהותיהם מקריאות למבוגרים.

ד"ר מרילין אוגוסטין, פרופסור לרפואת ילדים והתנהגות התפתחותית במרכז הרפואי של אוניברסיטת בוסטון אמרה, שהמסר העיקרי מהמחקר על שפת התינוקות הוא שההורים צריכים לדעת ש"חשוב לדבר לתינוקות. הם מקשיבים. מה שחשוב הוא שהם שומעים את קולותיכם, התוכן פחות חשוב".  לדבריה, "אפשר פשוט לספר לתינוקות על הפעולות הפשוטות והיומיומיות, כמו 'אני מחליף או מחליפה לך חיתול עכשיו'. אבל, כשזה נעשה בשפה תינוקית, התינוק יגיב לו וזה יעזור לו או לא להתחיל לפתח כישורי שפה".

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש