חיפוש

dsdsdsd
ביספנול A בבקבוקים לתינוקות

ביספנול A בבקבוקים לתינוקות

האם ביספנול A, הכימיקל שנמצא בבקבוקים לתינוקות ובמוצצים, הוא מסוכן? על אף שיצרני הבקבוקים החליטו להפסיק לייצר בקבוקים עם הכימיקל, מנהל המזון והתרופות האמריקאי הוציא השבוע הודעה מרגיעה

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

מה זה ביספנול A? חומר כימי תעשייתי הנמצא בשימוש בתעשיית מוצרי הפלסטיק, ובכלל זה בקבוקי תינוקות, נשכנים ומוצצים.

02

האם הוא מסוכן? מחקרים שונים הראו שביספנול A עלול לשבש פעילות הורמונלית אצל תינוקות ולהאיץ את התפתחותם המינית.

03

מה חדש? מנהל המזון והתרופות קבע ש"אין מספיק עדויות שיחייבו שינוי בתקנות הנוכחיות המתירות את השימוש בביספנול A ".

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) קבע לפני כמה ימים ש"אין מספיק עדויות שיחייבו שינוי בתקנות הנוכחיות המתירות את השימוש בביספנול A". המשמעות: אין מניעה להשתמש בבקבוקים לתינוקות ובמוצצים המכילים את החומר ביספנול A.

מהו ביספנול A?

ביספנול A (BPA, Bisphenol A) הינו חומר כימי תעשייתי הנמצא בשימוש נרחב ברחבי העולם, בעיקר בתעשיית מוצרי הפלסטיק. מאז שיוצר לראשונה ב-1905 הוא משמש כאחת מאבני הבניין של פוליקרבונט ושל epoxy resins, חומרים הנמצאים בשימוש באינספור מוצרים המקלים על חיי היומיום שלנו, ובכללם מוצרים לתינוקות, כמו בקבוקים, נשכנים, מוצצים ועוד. ​

​​

האם החומר מסוכן?

בתחילת המאה ה־21 פורסמו מחקרים שונים שהעלו חשדות לגבי בטיחות החומרים הנ"ל, כשעיקר החשדות התמקדו ביכולת שלהם לשבש פעילות הורמונלית אצל תינוקות ולהאיץ את התפתחותם המינית. כמו כן, החומרים הללו נחשדו ביכולתם לגרום להפרעות בגדילה, להשמנת יתר ולפגיעה בפוריות. ​

במחקרים ראשוניים נמצא כי מינונים קטנים ביותר של ביספנול A בחיות עלולים לגרום לשינוי במבנה המוח וכתוצאה מכך לגרום לשינוי בהתנהגות ובתגובה החיסונית. דווח גם על סיכון מוגבר לפתח סוכרת ואפילו סרטן שד וסרטן הערמונית.

ומה עם תינוקות?

בהלת בקבוקי התינוקות החלה בשנת 2002. ועדה מדעית של האיחוד האירופי פירסמה נייר עמדה, שלפיו משתחררים מבקבוקי הפלסטיק חומרים בתהליך של "נדידה", ובהם החומר ביספנול A.  

היצרנים טענו להגנתם שהכימיקל כלל אינו גורם נזק לבני אדם במינונים שבהם הוא נמצא בבקבוקים ובמוצצים. הם התבססו על מחקר שנערך בקרב 19 נבדקים באוניברסיטת הרווארד.

למעשה, גם הוועדה האירופית קבעה שאין סיכון ממשי בבקבוקים לתינוקות, עקב רמתו המזערית של החומר בהשוואה לרמה המזיקה שנמצאה בניסויים בחיות.

בשנת 2008 פורסם בארה"ב דו"ח נרחב שהוכן על ידי ה-FDA ונתמך על ידי המועצה האמריקאית לכימיה. הדו"ח גיבה את בטיחות הכימיקל ביספנול A.

למרות זאת, קבעה ממשלת קנדה באוקטובר 2008 באופן מפורש כי ביספנול A הוא חומר רעיל והודיעה שהיא מתעתדת לאסור בחקיקה שיווק של בקבוקים לתינוקות המכילים את החומר.

במארס 2009 הבינו את הרמז שש היצרניות הגדולות של בקבוקי התינוקות בארה"ב (אוונט, גרבר, פלייטקס, ד"ר בראון, דיסני פירסט יירס ואיבנפלו) והודיעו שהן מפסיקות לייצר בקבוקים המכילים ביספנול A.​

מדוע אם כן יצאה ההודעה האחרונה בארה"ב?

לפני כמה חודשים הוגשה ל-FDA עצומה הקוראת לו לאסור את השימוש בכימיקל, מחשש לפגיעות שייתכנו מהשימוש בו בניסויים בחיות. לפני כמה ימים, במארס 2012, החליט ה-FDA לדחות את העתירה מאחר ש"אין מספיק עדויות שיחייבו שינוי בתקנות הנוכחיות המתירות את השימוש בביספנול A".​

ומה קורה בארץ?

משרד הבריאות הורה לפני כ־3 שנים לבתי החולים להפסיק להשתמש בבקבוקים המכילים את הכימיקל ביספינול A להאכלת תינוקות מאושפזים וילודים, וזאת בעיקר בשל "זהירות מונעת" ולא בשל הוכחות מדעיות חדשות.

משרד הבריאות גם המליץ גם לציבור הרחב להחליף בקבוקים ישנים מפלסטיק בחדשים, בשל החשש כי מהבקבוקים הישנים עלולות להשתחרר למזון כמויות קטנות של חומרים רעילים, ובכללם ביספנול A.

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש