חיפוש

dsdsdsd
אדם מבוגר מחופש לתינוק בוכה עם מוצץ בפה

מוצצים מצילי חיים

התינוק מבקש מוצץ? אל תהססו, תנו לו. מתברר שמוצצים מספקים לא רק נחמה ומרגוע, אלא מפחיתים משמעותית את הסיכון למוות בעריסה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

תינוקות שישנים עם מוצץ נמצאים בסיכון מופחת למוות פתאומי בעריסה, וזאת בלי קשר לתנוחת השינה שלהם. כך פורסם בדצמבר 2005 בעיתון המקוון של British Medical Journal.

הרופאים ממליצים כיום להשכיב תינוקות על גבם בזמן השינה כדי להפחית את הסיכון של מוות בעריסה. על פי הממצאים החדשים, שינה עם מוצצים מועילה לתינוקות שישנים על גבם, ובעיקר לתינוקות שישנים על בטנם או לתינוקות לנשים מעשנות - שעל פי המחקרים מצויים בסיכון גבוה למוות בעריסה בהשוואה לתינוקות שאימהותיהם אינן מעשנות.

שינה של תינוקות והסיכון למוות בעריסה הם תחומים שבהם נעשו לא מעט מחקרים במהלך השנים, והמחקר המובא כאן אינו הראשון שממנו עולה כי יש ירידה בסיכון לתופעה הודות לשינה עם מוצצים. עם זאת, במחקר הזה נבדק הקשר הזה בפירוט ובהקשר לגורמי סיכון אחרים, ואילו במחקרים קודמים לא עשו זאת.

ד"ר דה־קון לי ועמיתיו מקופת החולים קייזר פרמאננט בצפון קליפורניה (הקופה הוותיקה והגדולה בעולם) ריאיינו אימהות ומטפלות כדי לדעת את מידת השימוש במוצצים בקרב 185 תינוקות שמתו בחטף בעריסותיהם ובקרב 312 תינוקות דומים ששימשו קבוצת ביקורת.

החוקרים הגיעו למסקנה שהשימוש במוצץ הפחית את הסיכון למוות בעריסה ב־92%. תינוקות שישנו על הבטן או על הצד ולא השתמשו במוצץ היו בסיכון של פי 2.6 למוות בעריסה בהשוואה לתינוקות שישנו על הגב ולא מצצו מוצץ. לעומתם, תינוקות שישנו על הבטן או על הצד, אבל השתמשו במוצץ, לא היו כלל בסיכון מוגבר למוות פתאומי בעריסה. ממצא דומה נצפה בקרב תינוקות שישנו עם אימהות מעשנות. במקרה הזה הסיכון המוגבר - פי 4.5 - למוות פתאומי בעריסה נמחק עם השימוש במוצץ.

"במחקר הזה, שהתבסס על האוכלוסייה, נמצא ששימוש במוצצים נקשר להפחתה משמעותית בסיכון למוות", ציינו החוקרים והדגישו: "התצפיות שלנו מאשרות דיווחים קודמים".

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש