חיפוש

dsdsdsd
האם תרופות מסוימות יכולות למנוע מחלות

תרופות לאנשים בריאים?

מחקר רחב היקף מצא כי תרופות מקבוצת הסטטינים יעילות למניעת התקפי לב ושבץ לאנשים שרמת הכולסטרול שלהם תקינה. רופאים אמריקנים בכירים מותחים ביקורת על המחקר

האם מוצדק לתת סטטינים גם לאנשים אשר רמות כולסטרול שלהם תקינות לחלוטין? מחקר Jupiter שהוצג בכנס האגודה האמריקנית ללב (AHA)  מגלה שהתרופה קרסטור (שם גנרי: Rosuvastatin) יעילה מאוד גם לאנשים בעלי רמת כולסטרול תקינה לחלוטין וכי היא מונעת התקפי לב ושבץ מוחי.

Rosuvastatin היא תרופה מקבוצת הסטטינים הכוללת את התרופות הבאות:

פרבסטטין.

ליפידל.

סימבסטטין.

סימבקור.

סימבקסון.

ליפיטור.

החוקרים עקבו במשך כשנתיים אחר 17,802 גברים ונשים בני 50 ויותר, שמצב בריאותם טוב ורמת השומנים בדמם נחשבת תקינה. קבוצה אחת קיבלה 20 מ"ג קרסטור ביום והקבוצה האחרת קיבלה פלצבו (תרופת דמה שאינה מכילה דבר). 

ממצאי המחקר:

• רמת הכולסטרול של הנבדקים בקבוצה הראשונה פחתה ב־50 אחוזים ורמת החלבון סי.אר.פי (CRP) שאמור לנבא התקפי לב עתידיים, פחתה ב־37 אחוזים.

רמת החלבון עולה במצבי חום ומחלות זיהומיות ודלקתיות. בנוסף, יש מחלות לב שמתאפיינות אף הן בעליה ברמת הסי.אר.פי. רמה גבוהה של החלבון מצביעה על דרגת הסיכון לאירועי לב עתידיים, גם אם לא נמצאה עלייה משמעותית ברמת הכולסטרול בדם. על־פי מחקרים שונים, נוכחות מוגברת של ס.אר.פי ממלאת תפקיד בהגברת הנזק החיסוני לכלי הדם.

• חברי הקבוצה שנטלו קרסטור הפחיתו את הסיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ ולמות כתוצאה מאירוע לב ב־44 אחוזים.

• הפחתת הסיכון נצפתה גם בקרב בעלי הסיכון הנמוך ביותר מלכתחילה לפתח אירוע לב בעשור הקרוב.

• כאשר הופסק המחקר כעבור שנתיים, נמצאה ירידה יחסית של 54 אחוזים בהתקפי לב וירידה יחסית של 48 אחוזים בשבץ מוחי. המחקר אמור היה להמשך חמש שנים והופסק אחרי שנתיים לאור התוצאות הדרמטיות.

האם לאנשים בריאים כדאי ליטול סטטינים?

בעשור האחרון התברר שתרופות ממשפחת הסטטינים, שנועדו להוריד את רמת הכולסטרול בדם, מסייעות גם להפחתת רמתו של הסמן הדלקתי ס.אר.פי. הכולסטרול הוא השומן העיקרי ששוקע בדפנות כלי הדם בלב ובעורקים המובילים דם למוח. שקיעת הכולסטרול גורמת לסתימות בכלי דם מכיוון שסי.אר.פי נקשר בשכיחות יתר של אירועי לב עתידיים, עלתה השאלה אם הורדת רמתו בדם עשויה לסייע במניעת אירועים של סתימת כלי דם בלב ובמוח גם בקרב נבדקים בריאים לכאורה, שרמות הכולסטרול שלהם תקינות.

פרופ' דוד חסדאי, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב בבית החולים בילינסון ופרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים מעייני הישועה הגיבו על המחקר בעיתון ידיעות אחרונות, בנובמבר 2008. לדבריהם, מדובר במחקר משמעותי מאוד שמעלה כעת שאלה עקרונית ביותר בנוגע לכדאיות לתת טיפול מונע בסטטינים לא רק לחולים, אלא גם לאנשים בריאים.

לעומת זאת, בכתבה שהתפרסמה ב־20 בנובמבר בניו יורק טיימס, רופאים אמריקנים בכירים מתחו ביקורת על המחקר. לטענתם, אנשים בריאים יכולים לקבל התרשמות מוגזמת מהיתרונות של נטילת סטטינים. הביקורת העיקרית שלהם התמקדה בכך שהמשתתפים במחקר היו מלכתחילה אנשים  בסיכון נמוך. מבין 90,000 אנשים שנסקרו, רק 17,802 נבחרו למחקר. רק 1.8 אחוז מנוטלי הפלצבו קבלו אירוע לבבי בתקופת המחקר לעומת 0.9  מבין נוטלי הקרסטור.

מנהל המכון לצנתורי לב במרכז הרפואי רבין, פרופ' רן קורנובסקי, הגיב על המחקר במאמר בהארץ ב־30 בנובמבר: "עד שיתבררו נתונים נוספים מהמחקר עדיף לא לערוך שינוי דרסטי בכל הנוגע לטיפול בחולה. רצוי להמתין עד שיתגבש די ידע ותנוסח מדיניות מערכתית שקולה ועדכנית לאבחון מחלות לב וכלי דם ולטיפול מונע בהן". ​

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולגיה בקבוצת כללית​​ 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש