פורסם בראשונה: 03.08.2011
עדכון אחרון: 03.08.2011
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

תינוקות ופעוטות רגישים יותר לקרינת השמש

לקריאה נוחה
תינוקות ופעוטות עד גיל שלוש צריכים להיזהר במיוחד מחשיפה לשמש, כיוון שיש להם פחות הגנה מובנית נגד קרינה אולטרה סגולה בהשוואה למבוגרים. עורם גם דק יותר ומכיל פחות מלנין

​מזג האוויר לוהט, החופש הגדול בעיצומו, והילדים (ואתם בעקבותיהם) כבר מטפסים על כל הקירות בבית. אין ברירה, אלא לצאת מהבית הממוזג ולאפשר לילדים לשחרר מצבורי אנרגיה טעונים בחוף הים או בבריכה.

וזה לא בסדר? מה רע בבילוי בים או בבריכה?

אין שום דבר רע בבילוי בים או בבריכה, כל עוד עושים זאת בשעות הנכונות: בבוקר המוקדם או אחרי הצהריים המאוחרים ומקפידים על הימנעות מחשיפת יתר לקרינת השמש ועל הגנה מיטבית מפני קרינה. זו איננה המלצה שאפשר להתעלם ממנה, כיוון שיש גידול מתמיד במספר החולים בסרטן העור​, ובד בבד הולך ויורד הגיל שבו מופיע סרטן העור​.

נתון מדאיג נוסף שהתקבל מארה"ב מלמד כי בין 29% ל־83% מהילדים יסבלו מכוויית שמש אחת לפחות במהלך חופשת הקיץ.

האם גם תינוקות ופעוטות נמצאים בסיכון גבוה?

תינוקות ופעוטות עד גיל שלוש צריכים להיזהר במיוחד (והאחריות היא כמובן של ההורים), כיוון שיש להם פחות הגנה מובנית נגד קרינה אולטרה סגולה בהשוואה למבוגרים. עורם גם מכיל פחות מלנין (החומר שמקנה לעור את צבעו), ושכבת הקרן של עורם דקה יותר. בסקירה מדעית שפורסמה ביולי 2011 בכתב העת המקוון Journal WATCH​ אף נאמר כי מנגנוני ההגנה של העור נגד קרינת שמש אולטרה סגולה אינם מפותחים היטב בשנת החיים הראשונה.

האם הקפדה על הגנה נאותה בים ובבריכה מספיקה?

על פי אותו פרסום מדעי, שנסמך על מחקרים שונים בקרב תינוקות, מתברר כי חשוב להגן על ילדים מהשמש לא רק בחוף הים. החוקרים גילו כי תינוקות שהוריהם הגנו עליהם היטב מחשיפה לאור השמש בזמן פעילות פנאי, אבל לא הגנו עליהם מחשיפה מקרית לקרניים אולטרה סגוליות (לדוגמה, במכונית, בצל או בימים מעוננים), נמצאו הבדלים עונתיים בצבע העור בחלקים החיצוניים של הזרועות, אבל לא בחלקים הפנימיים. המשמעות היא שאפילו חשיפה מקרית לשמש יכולה להשפיע על העור.

ניתן ללמוד על החשיבות של הגנה בגיל צעיר מפני השמש גם משינויים גנטיים בנקודות חן. חשיפה לאור השמש בתקופת החיים הראשונה גורמת לעלייה במספר נקודות החן​ החומות שמכילות שינויים גנטיים שונים מאלה המצויים בנקודות חן מולדות.

קרם הגנה נגד קרינת השמש אמור לעשות את העבודה?

לא אצל תינוקות ופעוטות עד גיל שלוש. בגלל היחס הגבוה יותר של שטח העור למסת הגוף, רגישות גבוהה יותר לספיגה דרך העור ועיבוד שונה של מוצרי הגנה מפני השמש בגופם, השיטה המועדפת היא הימנעות מחשיפה לשמש.

עם זאת, האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים מציעה להשתמש בכמויות קטנות של חומרי הגנה מפני השמש ברמת הגנה של 15 או יותר, שניתן למרוח על אזורים מצומצמים בעור (על הפנים ועל גב כפות הידים) של תינוקות שגילם פחות משנה, כשאין בנמצא ביגוד מתאים או צל. ההמלצה היא להשתמש בחומרים שאינם גורמים לגירוי בעור ובעיניים.

מסנני קרינה לא אורגניים, כמו חומצת אבץ וטיטניום, אינם חודרים מעבר לשתי השכבות העליונות של העור ונוטים פחות לגרום לגירוי, ולכן הם מתאימים יותר לילדים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל