חיפוש

dsdsdsd
הזריקה למניעת הריון

החופש המיני של הגברים

חוקרים סינים טוענים: הצלחנו לפתח את התשובה הגברית לגלולה הנשית למניעת הריון. התכשיר החדש, המבוסס על טסטוסטרון, ניתן בזריקה פעם בחודש ומונע הריונות לא רצויים בשיעור של 99 אחוזים

הגלולה למניעת הריון היא אחת ההמצאות הגדולות והחשובות ביותר במאה ה־20. ועכשיו, באיחור של עשרות שנים, ייתכן שאנחנו עומדים על סף פיתוחו של תכשיר חדש למניעת הריון, אבל הפעם הוא מיועד לגברים.

חוקרים סינים מהמכון הלאומי לתכנון משפחה בבייג'ינג טוענים כי הצליחו לפתח את התשובה הגברית לגלולה הנשית. מדובר בזריקה שניתנת לגברים פעם בחודש והיא מונעת הריון ב־99 אחוזים מהמקרים. שיעור דומה וגבוה של מניעת הריון מיוחס גם לגלולה, אשר אינה מונעת הריונות לא רצויים ב־100 אחוזים מהמקרים.​​

טיפול בטסטוסטרון ניתן בדרך כלל לגברים שזיהו אצלם חסר בהורמון, האחראי בין השאר ליצירת הזרע, לזקפה ולדחף מיני. טסטוסטרון הוא הורמון מין זכרי המיוצר באשכים ובכמויות קטנות בשחלות. הורמון זה ממריץ צמיחת עצמות ושרירים אצל גברים ונשים, ומגרה התפתחות מינית אצל גברים. מחסור בטסטוסטרון יכול להיגרם על־ידי הפרעה באשכים או בבלוטת יותרת המוח. במצב זה אפשר לתת תוספות של טסטוסטרון סינתטי או טסטוסטרון שמופק מבעלי חיים, בהזרקה או דרך הפה. 

משתמשים בטסטוסטרון להמרצת ההתפתחות המינית אצל נערים בגיל ההתבגרות, כאשר ההתפתחות המינית מתעכבת בגלל מחסור בהורמון זה. התרופה עשויה לסייע בהגברת הפוריות אצל גברים הסובלים מהפרעות ביותרת הכליה או באשכים. עם זאת אין התרופה מגבירה את ייצור הזרע אצל גברים עם אשכים תקינים. לעתים נדירות משתמשים עדיין בטסטוסטרון לטיפול בסרטן השד.

לטסטוסטרון מספר תופעת לוואי. יש לבחור את המינון בזהירות יתרה כאשר נותנים תרופה זו להתפתחות מינית מאוחרת אצל גברים, משום שטסטוסטרון עלול להפריע לצמיחה או להביא להתפתחות מינית מהירה מדי. אצל נשים, מינונים גבוהים של טסטוסטרון עלולים לגרום להעמקת הקול, לצמיחת־יתר של שיער או לנשירת שיער.

על־אף שכבר שנים רבות קיימות עדויות בדבר יעילותו האפשרית של הטסטוסטרון במניעת הריונות, המחקר נזנח עקב חוסר עניין של חברות התרופות ​שהעריכו כי לתכשירים הללו לא יהיה ביקוש. בנוסף, גלולה למניעת היריון בגבר אינה סבירה, כיוון שטסטוסטרון אינו יעיל בנטילה פומית ויכול להיות רעיל לכבד.

במחקר שנערך בסין, השתתפו 1,045 גברים פוריים בגילאים 20 עד 45, שיש להם יש ילד אחד לפחות שנולד בטווח של עד שנתיים לפני תחילת המחקר. הגברים  קיבלו זריקה חודשית של טסטוסטרון  במשך 30 חודשים. כאמור, מידת היעילות של הזריקות היתה גבוהה מאוד: בין 1045 משתתפי המחקר, אירעו תשעה הריונות בלבד - בערך הריון ​אחד ל־100 גברים.​

האם הזריקות הללו גורמות לתופעות לוואי?

החוקרים לא זיהו תופעות לוואי משמעותיות וכל הגברים - פרט לשניים - חזרו להיות פוריים לאחר תום המחקר. זמן החזרה הממוצע לפוריות היה ששה וחצי חודשים. יחד עם זאת, החוקרים מדגישים כי יש להמשיך ולחקור את בטיחות הטיפול לטווח ארוך.​

מה שטוב לסינים מתאים גם לשאר הגברים?

התכשיר המדובר מבוסס בעיקר על טסטוסטרון, אולם  לא סביר שתכשירים למניעת הריון יהיו מבוססים רק על הורמון זה בלבד, כיוון שמחקרים קודמים הראו כי באוכלוסיה לא־אסייתית התגובה לסוג זה של טסטוסטרון פחותה ביחס לזו של אוכלוסיה אסייתית.

הסיבה לכך אינה ברורה, אבל החוקרים סבורים כי תכשיר למניעת הריון שיפותח לאוכלוסייה שאינה אסייתית יכלול, ככל הנראה, את הורמון הפרוגסטרון, כיוון שמחקרים בעבר הראו כי גלולות המשלבות טסטוסטרון ופרוגסטרון יעילות בדיכוי הפוריות של גברים לבנים.

במאמר מערכת המלווה את המחקר, טוען הכותב כי כיום מתנהלים עוד מחקרים מבטיחים על תכשירים הורמונליים לגברים לצורך מניעת היריון. לטענתו קיים צורך ודרישה לתכשירים מסוג זה, והוא תוהה על הסיבה לניתוק בין חברות התרופות לבין הצורך הציבורי. מומחים נוספים תומכים בטענה זו ומציינים כי עיקר המחקר כיום בנושא זה ממומן על־ידי ארגונים ועמותות ללא כוונת רווח ועל־ידי ארגונים ממשלתיים.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש