חיפוש

dsdsdsd
ילדה נוגסת באבטיח

ויטמין E מונע סיבוכי סוכרת

כאשר 40 אחוזים מחולי הסוכרת עשויים להפחית את הסיכון להופעת סיבוכים מהמחלה, אם יקבלו מינון גבוה של ויטמין E. מדובר בסוכרתיים עם זהות גנטית שניתן לראות בבדיקת מעבדה

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​​​מתן ויטמין E במינון גבוה לקבוצה מסוימת של חולי סוכרת הוריד ב־50% את הסיבוכים הקשים שאופייניים למחלה. כך חשפו חוקרים ישראלים - מהטכניון ומכללית - בכנס של איגוד הלב האמריקני שנערך ב־2007. התועלת במתן הוויטמין היא לקבוצה בעלת מאפיינים גנטיים מסויימים המהווה כ־40% מהאנשים עם סוכרת.

בשנים האחרונות היינו עדים לפרסומים שונים על הנזק הבריאותי האפשרי כתוצאה משימוש בוויטמין E, במיוחד במינון גבוה. הממצאים שהציגו החוקרים הישראלים מסמנים אולי היפוך מגמה.

סוכרת עלולה לפגוע בכלי דם גדולים וקטנים, להחיש ולהחמיר טרשת עורקים ולפגוע ברקמות ובאברי גוף שונים, בעיקר בכליות, בעיניים, ברגליים, בלב ובמוח. פרטים נוספים על סיבוכי המחלה בערוץ הסוכרת.

במחקר שהתחיל בשנת 2005, השתתפו 3,000 חולי סוכרת, גברים ונשים בני 55 ומעלה. החוקרים, פרופ' אנדרו לוי וד"ר שני בלום מהמעבדה לחקר כלי הדם בפקולטה לרפואה של הטכניון, הסתייעו בד"ר עוזי מילמן ובד"ר חן שפירא - כיום מנהלת המרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית.

במהלך המחקר, שנמשך 18 חודשים, קיבלה קבוצת המחקר לשימוש יומיומי ובאופן מבוקר ויטמין E במינון גבוה של 400 מ"ג. תוצאות המחקר שנעשה מול קבוצת ביקורת שנטלה תרופת דמה (פלסבו) היו חיוביות באופן חד משמעי. החוקרים הדגישו, כי כל המשתתפים במחקר המשיכו בטיפול השמרני הרגיל נגד המחלה בזמן הניסוי.​​

בבדיקת דם סדירות ורצופות שנערכו למשתתפים במחקר, נמצא שהסתמנה הפחתה בשיעור של יותר מ- 50 אחוזים בתחלואה הנלווית (סיבוכי המחלה) בקרב הקבוצה שנטלה ויטמין E לעומת קבוצת שנטלה פלסבו. 

לדברי החוקרים, מתן הוויטמין יעיל רק לכ-40 אחוזים מחולי הסוכרת מחולי הסוכרת, המשתייכים לקבוצה גנטית מסויימת. לחולים מקבוצות גנטיות אחרות, הטיפול אינו יעיל.

בשנים האחרונות בוצעה ברחבי העולם עבודה מחקרית רבת תנופה שהקיפה יותר מ- 200 אלף איש, בניסיון להוכיח את יעילותו של ויטמין E בהקשר של מחלת הסוכרת, אך התוצאות איכזבו ועלה מהן שהטיפול בוויטמין הזה לא יעיל ובמקרים מסוימים אף עלול להזיק לחולים.

לפני ארבע שנים, במחקר ראשוני ומצומצם בהיקפו, הוכיחו חוקרי הטכניון את יעילות הוויטמין לחולי הסוכרת מן הקבוצה הגנטית הספציפית. ד"ר מיקי וינר, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי של שירותי בריאות כללית, שאליו פנו חוקרים, הסכים לשתף פעולה, וב- 2005 יצא המחקר רחב ההיקף לדרך.

היתרון הגדול של הטיפול בוויטמין E, לדברי החוקרים, הוא עלותו הנמוכה: פחות משקל ביום. עלותה של הבדיקה הגנטית שמבוצעת בינתיים רק במעבדתו של פרופ' לוי בטכניון, היא כ-200 שקל. משרד הבריאות עדיין לא הורה להכניס את הבדיקה לסל הבריאות הממלכתי. "מדובר בטיפול ייעודי וזול שעשוי להציל מיליוני אנשים בעולם", אומר פרופ' לוי. "זהו יישום חדשני של פרמקוגנטיקה (קביעת תרופות על-פי מאפיין גנטי ספציפי של המטופל), תחום שמתפתח ברחבי העולם".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש