חיפוש

dsdsdsd
ילד מחזיק את הראש הכואב שלו

מה עדיף: אקמול או אדוויל?

מה עדיף להורדת חום? תכשירי פרצטמול כמו אקמול או תכשירי איבופרופן כמו אדוויל? מחקר שנערך במרכז שניידר לרפואת ילדים מצא שמתן לסרוגין עדיף על פני טיפול בתרופה בודדת

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​מה כדאי לתת לילד להורדת חום​:  אקמול או אדוויל לילדים? על פי מחקר שנערך במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית, טיפול לסירוגין בפרצטמול  (כגון אקמול לפי 12.5 מ"ג/לק"ג) ואיבוברופן (כגון אדוויל לפי 5 מ"ג/ק"ג) אחת  לארבע שעות ובמשך שלושה ימים, וללא קשר לתרופה שבה החלה סדרת הטיפול, יעיל  יותר מטיפול של תרופה יחידה.

החוקרים השוו את היעילות בהפחתת החום של 12.5 מ"ג/ק"ג מדי שש שעות ב־154 ילדים,  מול איבוברופין לפי 5 מ"ג/ק"ג מדי שמונה שעות ב־155 ילדים אחרים. כן נבדקה קבוצה של 155 ילדים בני חצי שנה עד שלוש, שטופלה  לסירוגין אחת לארבע שעות. תוצאת הקצה הראשית שנמדדה הייתה מידת החום של הילד, תוצאת לחץ/מצוקה (Stress Score), כמות של טיפול להורדת חום, ומספר הימים הכולל שבו התינוק או הוריו נעדרו ממעון יום או  עבודה במהלך שלושת ימי הטיפול, חזרות של חום, ומספר תורים בחדר מיון.

החוקרים דיווחו כי הקבוצה שקיבלה את הטיפול המשולב לסירוגין אופיינה באופן מובהק  סטטיסטי ברמות טמפרטורה ממוצעות נמוכות יותר, ירידה מהירה יותר של חום, צורך בפחות תרופות להורדת חום, פחות לחץ/מצוקה ופחות ימי היעדרות ממעון/עבודה של הילד/הורה,  מאשר שתי הקבוצות האחרות.בנוסף, לא היה הבדל בין קבוצות הטיפול בתורים בחדר מיון בסיבוכים רציניים ארוכי טווח.

המחברים מסכמים: מתן לסרוגין של 12.5 מ"ג/ק"ג  פרצטמול ו־5 מ"ג/ק"ג  איבופרופן, כל ארבע שעות במשך שלושה ימים, עדיף על פני טיפול בתרופה בודדת.

האם אקמול  עלול לגרום נזק לכבד?

מידע התרופתי על פרצטמול (השם הגנרי של אקמול, דקסמול, אברול וכו') כולל אזהרה כי מינון יתר עלול לגרום לרעילות בכבד. חולים בסיכון גבוה לרעילות זו הם אנשים שלוקים במחלות כבד, ואנשים הנוטלים תרופות הפועלות על אנזימים בכבד או סובלים מתת תזונה.  הבעיה היא שמצד אחד חייבים לטפל ברעילות תוך שמונה שעות, אולם מצד שני התופעות האופיניות לרעילות זו אינן מורגשות במשך ארבעה עד שישה ימים, והטיפול  בשלב מאוחר כזה עלול לא להועיל.

האם מינון יתר של אקמול אצל ילדים לגרום נזק לכבד?

השאלה הזאת הטרידה הן את ההורים והן הרופאים, אבל נראה שהיא קיבלה תשובה מרגיעה במחקר שמתפרסם בגליון חודש דצמבר 2010 של הירחון לרפואת ילדים PEDIATRICS. על פי הנטען במחקר לא נמצא אף ילד שפיתח תסמינים של מחלת כבד, שנזקק לקבל תכשירים הנוגדים את פעולת האקמול  או שנפטר מהרעלת אקמול​. עם זאת נמצא

החוקרים בחנו את הספרות הרפואית ותרו אחר מחקרים בהם טופלו ילדים באקמול במינונים המומלצים: 75 מ"ג לק"ג ליום דרך הפה או במינון של 100 מ"ג לק"ג בנרות. בסך הכל נבדקו 62 מחקרים בהם השתתפו 32,414 ילדים. עם זאת נמצא "קשר סיבתי פוטנציאלי" בין נטילת אקמול לתופעות הלוואי של הפרעות בתפקודי כבד בקרב תשעה ילדים.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולגיה בקבוצת כללית    

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש