חיפוש

dsdsdsd
ילד שוכב במיטת בית חולים עם דובי

ניתוח תוספתן אצל ילדים: כל מה שצריך לדעת

הילד שלכם צריך לעבור ניתוח תוספתן? בטח יש לכם מיליון שאלות. כל מה שצריך לדעת לפני: איך מבוצע הניתוח, כמה זמן נמשכת ההתאוששות, איך תכינו את הילד שלכם ואיך מכינים את האחים

פרופ' כהן זהבי, ד"ר משה לכיש

התוספתן (או האפנדיקס) הוא איבר חלול וקטן שמחובר למעי הגס באזור הבטן הימנית התחתונה. לתוספתן אין תפקיד מוגדר, והוא נוטה להזדהם בגלל המיקום שלו ובגלל החלל הצר שבתוכו.

כאשר התוספתן מזדהם, נוצרת בו דלקת חיידקית שמתבטאת בכאבים בבטן הימנית התחתונה. הדלקת מלווה בחום גבוה ולפעמים גם בבחילות ובהקאות. מרגע שמאבחנים דלקת - יש צורך לעבור ניתוח להסרת התוספתן בהקדם האפשרי.

האבחון של דלקת מתבצע על ידי רופא כירורג שבודק את הבטן. לעיתים נעזרים גם באמצעי הדמיה (כמו אולטרסאונד או CT בטן)

ניתוח תוספתן מתבצע בהרדמה כללית והוא נמשך בין חצי שעה לשעה. מטרת הניתוח היא כריתת התוספתן הדלקתי. הניתוח לרוב פשוט ומהיר וניתן לבצעו באחת משתי הגישות המקובלות. שתי השיטות טובות ומקובלות, והמנתח בדרך כלל בוחר בשיטה שבה הוא הכי מנוסה.

1. הגישה הפתוחה: המנתח מבצע חתך קטן בבטן הימנית התחתונה ודרכו מאתר את התוספתן.

2. הגישה הלפרוסקופית: הניתוח מבוצע על ידי החדרה של מצלמה דרך חתך מזערי מעל הטבור. בהמשך מבוצעים שני חתכים קטנים בצדי הבטן לצורך החדרת מכשירי הניתוח.

יש דרגות חומרה שונות לדלקת התוספתן. כאשר הדלקת "פשוטה" (התהליך בתחילתו ומערב את התוספתן בלבד) - הניתוח פשוט ומהיר. במצב זה גם ההחלמה מהירה ודורשת רק טפול אנטיביוטי קצר, והילד יכול להשתחרר מבית החולים בתוך יום עד יומיים.

מנגד, יש מצבים של דלקת תוספתן מתקדמת, כאשר דופן התוספתן מתנקב וחלל הבטן מתמלא במוגלה. במקרים אלה הניתוח ארוך יותר, מכיוון שמלבד כריתת התוספתן יש צורך בשטיפה ובניקוז המוגלה מחלל הבטן. מקרים אלה דורשים אשפוז ארוך יותר (בין חמישה לעשרה ימים) לצורך טפול אנטיביוטי תוך ורידי.

​​איזה הכנות צריך לעשות לפני הניתוח?

ניתוח תוספתן מבוצע בדרך כלל בתוך שעות מספר מרגע האשפוז בבית החולים. לכן, ההכנות לניתוח נעשות על ידי הצוות המטפל בבית החולים. ההכנות כוללות צום, עירוי נוזלים, בדיקות דם שגרתיות ולעתים גם טיפול אנטיביוטי תוך ורידי. כיוון שמדובר בניתוח דחוף, הצום מתחיל מרגע האבחנה והאשפוז הוא מיידי.

לפני הניתוח חשוב שתדעו כמה שיותר על ההליך הרפואי ועל מטרותיו. ידיעת העובדות יכולה לעזור בהפחתת החרדה, ובכך להפחית גם את רמת החרדה של הילד שלכם. בנוסף, תוכלו לספק לילד שלכם תשובות עובדתיות נכונות בהתאם לצרכיו וליכולתו. רצוי לשאול את הצוות הרפואי את כל השאלות שמטרידות אתכם.

ניתוח תוספתן נחשב לניתוח דחוף, ולכן, לרוב, זמן ההתכוננות אליו מוגבל וקצר. לעיתים קרובות הילד סובל מחוסר נוחות, ממצוקה או מכאב עד הניתוח, ולכן התהליך מלווה במידת מתח גבוהה יותר ביחס לניתוח מתוכנן מראש. אבל למרות החששות שמלווים לניתוח דחוף, כדאי לזכור שמדובר בניתוח פשוט מבחינה רפואית.

כאשר ילד מאושפז בבית חולים, הוא באופן טבעי נמצא במידה רבה של חרדה. לכן, הנוכחות שלכם, ההורים, כדמויות יציבות, מתווכות ומרגיעות עוזרת לילדכם להתמודד עם האתגר. בפועל, זה אומר שעליכם לדאוג לימי חופש מהעבודה, ולוודא כי הילדים שנשארים בבית מטופלים. בנוסף, אם אפשר, כדאי להביא לבית החולים חפצים מוכרים ואהובים על הילד (בובה אהובה, שמיכה או משחק).

הכנת הילד לניתוח חשובה בכל גיל. מחקרים מלמדים שגם בשלבים שבהם הילד עוד לא פיתח שפה מדוברת, יש לו יכולת לזכור את החוויה שעבר, בעיקר אם זו כרוכה בעוצמה תחושתית ורגשית גבוהה. האתגר העומד בפניכם הוא התאמת ההסבר לילד, בהתאם לרמת ההתפתחות שלו ולגילו.

כדאי ללוות כל התערבות רפואית בהסבר לגבי העומד להתרחש, גם אם נדמה שהילד לא מבין את התוכן עד תום. הסבר בטון רגוע, נוכחות פיזית ותמיכה, חשובים בכל גיל, ומהווים חלק מהזיכרון ומהחוויה. זיכרונות אלה יבואו לידי ביטוי בפעמים הבאות שהילד יידרש לפעולה רפואית כלשהי.

לפעמים ילדים לא רוצים לשמוע הרבה פרטים מתוך חרדה, או שהם לא פנויים בשל מצבם הגופני. אם הילד לא מעוניין בהסברים - לא צריך לכפות עליו,  אך כדאי לפני כל שלב ושלב להסביר לו בקצרה מה צפוי ומדוע.

הסבר לגבי ניתוח תוספתן לילדים בגילאי הגן:
כדאי להסביר לילד שיש בתוך הבטן חלק חולה, וכי הדרך היחידה לטפל בו היא באמצעות ניתוח. אם זו הפעם הראשונה שהם נחשפים לניתוח כדאי לומר שבניתוח יטפלו בחלק החולה. הסבירו שהניתוח נעשה בהרדמה ושהם לא ירגישו כלום.

הכינו את הילד לכך שאחרי הניתוח ייתכן שעדיין ירגיש כאב, כי יישאר לו פצע קטן בבטן שצריך עדיין להבריא. הבטיחו לו שאם ירגיש כאב - הוא יקבל טיפול נגד כאבים. לכל אורך הזמן אתם, ההורים, תהיו איתו, גם עד שיירדם, וגם כשיתעורר, כך שלא יהיה לבדו.

אמרו לילד שלכם שכדי שיוכלו לטפל בו בצורה טובה הוא צריך לא לאכול ולא לשתות עד הניתוח, אבל בינתיים תוכלו להעביר את הזמן במשחקים או בפעילות אחרת שתעזור לו עד הניתוח. מכיוון שהוא לא אוכל או שותה הוא יקבל נוזלים ישר לגוף, ובשביל זה עושים לו עירוי, ולוקחים דם לבדיקות. הסבירו שהתהליך כרוך בדקירה קטנה ולא נעימה, שעוברת מהר, עם מחט. לאחר מכן יישאר לו ביד רק צינור פלסטיק דק והמחט תיזרק לפח מיוחד (ילדים רבים חושבים שהמחט עדיין בגופם ופוחדים להזיז את היד עם העירוי).

אומנם ילדים רבים פוחדים מהמחט ומהדקירה, ומפתה שלא להסביר מה עושים להם, אבל תיאום ציפיות לפני כל דבר שכרוך בחוסר נוחות מגביר את האמון של הילדים במטפלים ובהורים. הכאב יחלוף הרבה יותר מהר מאשר הזיכרון של ילדכם על כך שלא אמרו לו את האמת.

הסבר לגבי ניתוח תוספתן לילדים בגילאי בית ספר:
בגיל זה אפשר לפרט יותר, ולהסביר שיש מחלה או דלקת במערכת העיכול - שזה הצינור דרכו עובר האוכל מרגע שנכנס לפה. הדלקת היא בחלק מצינור העיכול, ובניתוח מוציאים את החלק החולה, דבר שלא מפריע לנו בהמשך. אפשר לצייר יחד עם הילד ציור פשוט של גוף האדם ושל צינור העיכול, ולהראות לו את החלק החולה.

הסבירו שעושים פעולה זו בניתוח - שזה טיפול שנעשה בהרדמה, כלומר הוא יישן כל הזמן ולא ירגיש כל כאב. לעיתים קרובות ילדים לא מבינים מה זו הרדמה, וכדאי להסביר שלא מדובר בשינה רגילה, וכי לא מתעוררים בזמן ההרדמה מכאב. הסבירו כי יש רופא מרדים שמשגיח ודואג כל הזמן שלא ירגיש כאב בזמן הניתוח, ולא יתעורר עד שיסיימו את הניתוח.

הסבירו לילד כי בסוף הניתוח הוא יתעורר בחדר התאוששות וכי אתם תהיו לצדו. אמרו לו כי ייתכן שירגיש כאבים כמו שמרגישים כשיש פצע, אבל יקבל טיפול נגד כאבים, וכמו בכל פצע, הוא יחלים בהדרגה וכבר לא ירגיש כל כאב. אחרי הניתוח תהיה תחבושת קטנה על הפצע, וכשיורידו אותה תישאר צלקת קטנה, שזה סימן שנשאר אחרי הניתוח.

הסבירו כי בניתוח יטפלו בו הרופאים שפגש במחלקה אבל הם ילבשו בגדים מיוחדים וייתכן שיהיו עם מסיכה לפנים, כך שאולי לא יזהה אותם. גם הוא יצטרך ללבוש חלוק מיוחד לניתוח, כיסוי לרגליים וכובע. בחדר הניתוח לעיתים מאוד קר, אבל הוא לא צריך לדאוג כי ידאגו לחמם אותו בזמן הניתוח. ילדים רבים מרגישים מתח בגוף לפני הניתוח, זה יכול להתבטא ביובש בפה שמתגבר בגלל הצום, רעידות שמועצמות בקור של חדר ניתוח, או תחושה של חוסר אוויר. במקרה כזה רצוי להסביר לילד שאלו תחושות נורמליות של חרדה לפני ניתוח וכי הן תחלופנה עוד מעט.

ילדים יכולים ליהנות מלבטא את המצוקה שלהם בציור או בדרך אחרת של הבעה, וניתן לתת להם אפשרות לצייר ציור חופשי או לצייר למשל את הגוף שלהם, את הכאב או את המחלה, וציור נוסף שבו מציירים איך הם יהיו אחרי הניתוח. עם זאת, פעמים רבות מידת המצוקה היא כזו שקשה לילד לגייס קשב או סבלנות לפעילות. במקרים כאלה ניתן לנסות להקל עליו על ידי הסחת דעת. שיטה זו יעילה גם בעת ביצוע פעולות הכרוכות בכאב כגון החדרת העירוי.

ניתן להיעזר במשחקי מילים, בחידות, במשחקי אצבעות, או בשימוש בבועות סבון שעוזרות להסיח את הדעת מהפעולה הרפואית, זאת תוך שימוש בנשימות כהרפיה. דרך אחרת שיכולה לעזור להפיג את המתח היא הרפיה בעזרת נשימות ארוכות. הכנסת אוויר מהאף, והוצאתו באיטיות מהפה בנשיפה איטית כמו כשמכבים נר לאט. פעולות מסוג אלה מחזירות לילד את תחושת השליטה ומפחיתות את החרדה.

לעיתים קרובות אנו נוטים לשכוח את בני המשפחה האחרים שמעורבים בתהליך בצורה ישירה או עקיפה. אם יש אחים צעירים או בוגרים יותר, אף הם מושפעים מהמצב ולכן חשוב לזכור אותם במהלך ההתארגנות לניתוח.

יש מקום להסביר לילדים מדוע אחיהם בבית החולים, שמצבו לא מסוכן אבל שהוא צריך לעבור ניתוח (כמובן בהתאם לעובדות). גם כאן מידת פירוט ההסבר והשפה תלויה ברמת התפתחותו של האח ובגילו. נכון להסביר מה תהליך ההחלמה ומתי יוכלו לבקר. בנוסף יש להסביר מי עומד להישאר איתם בזמן שאתם בבית החולים (או אחד מההורים), כיצד יהיו בקשר איתכם ומה מידת הזמינות שלכם. במידת האפשר ניתן להבטיח (ולקיים) שתתקשרו לעדכן אותם עם תום הניתוח, או כשהאח יתעורר.

רצוי לשתף את האחים ולהפוך אותם למעורבים בהחלטות כמו איזה משחק כדאי להביא לאח החולה, או בחירת בגד איתו ייצא מבית החולים. ניתן גם לאפשר להם לכתוב מכתב או לצייר ציור שאותו תביאו לאח.

האם זה יכאב לי?
הניתוח לא כואב כלל, כיוון שהוא מתבצע בהרדמה מלאה. לפני הניתוח יש כמה דברים (כמו העירוי או בדיקות מסוימות) שעשויים להיות לא נעימים או מלווים בכאב. אחרי הניתוח לרוב מרגישים כאב בפצע הניתוח, שמטופל במשככי כאבים.

מי יישאר איתי?
במהלך כל האשפוז אחד ההורים יהיה איתך כל הזמן.

למה זה קרה לי?
לפעמים חלק בגוף הופך לחולה ללא סיבה מיוחדת. זו לא מחלה שנגרמה בגלל משהו שמישהו עשה, וזה יכול לקרות לכל אחד.

ילדים רבים נוטים לחפש הסבר הגיוני לאירועים סביבם, גם למחלות. לעיתים קרובות הם מייחסים אירועים אלו למעשים שעשו. לכן, גם אם הילד לא שואל שאלה זו, אמירה המתייחסת לנושא יכולה להפיג חששות שנובעים מפירוש מוטעה של המציאות.

איך נכין את הילד להרדמה?

​מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוח תוספתן?

קיימים מספר סיבוכים לאחר הניתוח (שבדרך כלל תלויים בחומרת הדלקת):

1. עליית חום כתוצאה מסיבוכים ריאתיים בעקבות ההרדמה והניתוח. במקרים אלה הטיפול הוא פיזיותרפיה נשימתית ולעיתים כיסוי באנטיביוטיקה.

2. זיהום במקום הניתוח: סיבוך זה מופיע לרוב בין יומיים לארבעה ימים אחרי הניתוח, ומתבטא בכאבים, בנפיחות ובאודם באזור הניתוח. הטיפול במקרים אלה הוא באנטיביוטיקה. לפעמים יש צורך לפתוח את החתך הניתוחי כדי לנקז מוגלה. במקרים אלה, הפצע נשאר פתוח ומטופל בשטיפות ובתחבושות. לרוב החתך נסגר באופן עצמאי ואין צורך בתפרים נוספים.

3. הצטברות כיסי מוגלה בחלל הבטן: סיבוך זה שכיח יותר במקרים של דלקת תוספתן מתקדמת עם הצטברות גדולה של מוגלה בחלל הבטן. מקרים אלה מטופלים באנטיביוטיקה. לפעמים קיים צורך בניקוז כיסי המוגלה באמצעות הדמיית CT והחדרת נקזים. לעיתים רחוקות יותר קיים צורך בניתוח חוזר כדי לנקות ולשטוף את חלל הבטן ולנקז את המוגלה.

אחרי הניתוח יחזירו את הילד שלכם לאשפוז במחלקה והוא יקבל טיפול נגד כאבים, עירוי נוזלים וטיפול אנטיביוטי (לפי שיקול דעתו של הרופא המנתח). כמה שעות אחרי הניתוח אפשר לתת לילד שתייה, ובהמשך גם אוכל.

בניתוח של דלקת תוספתן קלה ובהעדר סיבוכים - ניתן להשתחרר הביתה בתוך יום עד יומיים, תלוי במידת ההחלמה. במקרים המסובכים יותר יהיה צורך באשפוז של בין 5 ימים לשבועיים - תלוי במידת ההחלמה, במתן אנטיביוטיקה דרך הווריד ובהתפתחות סיבוכים.

אחרי הניתוח עלולה להיות תחושת כאב עמומה באזור הניתוח, אבל הכאבים החזקים שנגרמו מהדלקת כבר לא מציקים. אחרי השחרור מבית החולים נדרשת תקופת החלמה קצרה בבית, לרוב רק ימים מספר. אם האשפוז הוא יותר ארוך כתוצאה מדלקת מתקדמת - ההחלמה בבית תמשך כשבוע.

במהלך ההחלמה בבית יש לשים לב לתופעות חריגות כמו הופעת חום גבוה, כאבי בטן, בחילות או הקאות. במקרים אלה יש לדווח לרופא המשפחה. במקרה הצורך הרופא שלכם יפנה אתכם שוב למחלקה המטפלת בבית החולים.

אחרי תקופת ההחלמה קצרה בבית חוזרים לפעילות רגילה, עם המלצה להימנע מפעילות ספורטיבית למשך 15 עד 30 ימים, בהתאם לשקול הדעת של הרופא המנתח.

פרופ' זהבי כהן הוא מנהל מחלקת כירורגיה ילדים בבית החולים סורוקה. 

ד"ר משה לכיש הוא רופא מומחה בפסיכיאטריה בבית החולים סורוקה​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש