חיפוש

dsdsdsd
ילד מחייך עם ומחבק כלב שחור

בעזרת השם תהיה לך הפרעת קשב: על שמות לתינוקות

השמות שאתם בוחרים לילד שלכם יכולים לנבא הפרעות קשב וריכוז. נשמע הזוי? מחקר חדש מראה שיש מאפיינים משותפים בשמות של ילדים עם הפרעות קשב. מה זה אומר על הילדים, ומה זה אומר על ההורים? כולל סרטון וידאו

דותן קידר

ד"ר דותן קידר

האם השמות שאנחנו בוחרים לילדינו מנבאים הפרעות קשב וריכוז? ממחקר חדש עולה שיש קשר בין שמו של ילד לבין הסיכוי שהוא יסבול מהפרעות קשב וריכוז.

בתחום הפסיכולוגיה יש הסוברים ששמו של אדם יכול לבטא תכנים שונים ולא מודעים של הוריו. כלומר, השם יכול לבטא משאלות ורגשות לא מודעים של ההורים אשר תרמו לבחירת השם.

הנחות היסוד האלה נבדקו במספר מועט של מחקרים ועדיין לא הוכח שהן נכונות. במחקר הנוכחי החליטו לבדוק אם השמות שהורים בוחרים לילדיהם קשורים להפרעות קשב וריכוז. המחקר, שאותו ערכו ד"ר גל שובל וד"ר איריס מנור, בחן אם לילדים שלוקים בהפרעות קשב וריכוז יש שמות שיכולים לאפיין אותם.

במחקר נבדקו 135 ילדים שגילם הממוצע היה 12. 80% מהנבדקים היו בנים, ואצל כולם אובחנה הפרעת קשב וריכוז. קבוצת הביקורת כללה 135 נבדקים בריאים. החוקרים בדקו ארבעה מאפיינים:

1. משמעות השם (האם השם מבטא פעולה)
2. משמעותו בשפה העברית
3. מספר העיצורים בשם
4. שכיחות השם באוכלוסייה

מהמחקר עלה שאכן יש מאפיינים משותפים בשמותיהם של ילדים שאובחנו אצלם הפרעת קשב וריכוז, ובעיקר אצל ילדים שאובחנה אצלם היפראקטיביות:

1. שמות הילדים שסובלים מהפרעות קשב ביטאו יותר פעולה. (כמו אסף או סער).

2. בשמות של ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז היו פחות עיצורים (כמו בר או גל).

3. שמותיהם של ילדים שסבלו מהפרעות קשב היו נדירים יותר. בהקשר הזה יש לציין כי ישנה תיאוריה שלפיה שמות נדירים קשורים במידה רבה יותר להפרעות נפשיות.

מה בדיוק הקשר בין בחירת שמות לתינוקות לבין התנהגותם העתידית?

יש מי שנותנים הסברים מתחום המיסטיקה. אך ניתן להעלות על הדעת גם תשובות רציונליות. כך, למשל, ניתן להניח ששמות "פעלתנים" ניתנו לילדים שהרבו לזוז בבטן האם וביטאו אי־שקט בשלב מוקדם בחייהם. במילים אחרות: פעלתנות העוברים גרמה להוריהם לבחור שמות שמבטאים באופן לא מודע את המאפיינים של הפרעת הקשב של ילדיהם.

הסבר אפשרי נוסף מבוסס על העובדה שהפרעות קשב הן תורשתיות. ייתכן שהורי הילדים האלה (או לפחות אחד מהם) לוקים אף הם בהפרעת קשב ולכן בחרו בשמות יוצאי דופן. לאנשים שסובלים מהפרעת קשב יש נטייה לחדשנות - מה שיכול להסביר את הבחירה בשמות מקוריים. האופי התזזיתי יכול להסביר מדוע הם העדיפו שמות קצרים.

תוצאות המחקר מצביעות על האפשרות שבחירת השם לתינוק היא תהליך מורכב שיכול להיות בעל חשיבות בעיצוב עתידו. עם זאת, יש לציין שהחוקרים לא ריאיינו את ההורים ולא בדקו - לשם השוואה - ילדים שסובלים מהפרעות אחרות. לכן לא ניתן לקבוע חד־משמעית מה היו השיקולים בבחירת השמות של הילדים.

​טיפול ברפואה משלימה יכול לעזור

לא רק גנטיקה. גם קצב החיים התזזיתי והמתח הנלווה להם גורם לבעיות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער. שילוב של תרגילים לשיפור יכולות הריכוז באמצעות טיפול בביו־פידבק ושינוי תזונתי יכולים לסייע בהתמודדות עם ההפרעה בחיי היום יום. לקריאה נוספת

ד"ר דותן קידר הוא מומחה בפסיכיאטריה. הוא מנהל את היחידה להפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש רמת חן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש