חיפוש

dsdsdsd
ילד ישן במיטה

האם שינה טובה יכולה למנוע דלקת ריאות?

מחקר חדש מגלה שקיים קשר בין הפרעות נשימה בשינה אצל ילדים לבין הסיכון לחלות בדלקת ריאות. מה זה אומר, איך מזהים הפרעות שינה ולמי צריך לפנות: כל התשובות - וגם פורום ייעוץ - באתר כללית

ד"ר אביב גולדברט

ד"ר אביב גולדברט

​הילד שלכם מתקשה לנשום או נוחר בשנתו? הוא סובל מהפסקות נשימה באמצע הלילה? ייתכן שהוא בסיכון גבוה לחלות בדלקת ריאות. מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה גילה שקיים קשר בין הפרעות נשימה בזמן השינה לבין דלקת ריאות בילדים עד גיל חמש.

דלקת ריאות היא מחלה נפוצה מאוד אצל ילדים ונחשבת לגורם העיקרי בעולם לתמותת ילדים. בישראל חולים אלפי ילדים מדי שנה בדלקת ריאות, ורבים מהם אף נזקקים לאשפוז. דלקת הריאות שנבחנה במחקר היא דלקת ריאות חיידקית המחייבת טיפול אנטיביוטי.

מהמחקר החדש שערכו ד"ר אביב גולדברט, מומחה למחלות ריאה ולהפרעות שינה בילדים, ופרופ' דוד גרינברג, מומחה למחלות זיהומיות בילדים, עולה שטיפול נכון ומניעה של הפרעות שינה אצל ילדים יכולים להקטין את הסיכון לחלות בדלקת ריאות. מהמחקר עולה עוד שילדים שהאבחנה הייתה כי הם סובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון גבוה פי 3.5 לחלות בדלקת ריאות.

במהלך המחקר, שנמשך שלוש שנים, נבדקו 1,500 ילדים שאושפזו בחשד לדלקת ריאות. במקביל נשאלו הוריהם של הילדים על פרטים הקשורים לדלקת הריאות ועל סימנים המתאימים להפרעות של דום נשימה, וכן נאספו נתונים ממעבדות שינה. החוקרים גילו שקיים קשר ברור בין הפרעות שינה לבין הסיכון לחלות בדלקת ריאות חיידקית.

זוהה קשר ישיר בין חומרת הפרעת השינה - מנחירות קלות ועד הפסקות נשימה ממושכות - לבין הסיכון ללקות בדלקת ריאות. לכן ממליצים החוקרים לרופאים שמאבחנים דלקת ריאות אצל ילדים לבדוק אם הם סובלים גם מהפרעות שינה. ייתכן שטיפול מוקדם בהפרעות שינה יכול למנוע את הסיבוך של דלקת ריאות חיידקית.

כיצד מזהים הפרעות שינה אצל ילדים?

הפרעות שינה אצל ילדים מתאפיינות בסימנים שונים: נחירות, נשימה כבדה והפסקות נשימה מלאות במהלך השינה. ככל שהפרעת השינה חמורה יותר, כך עולה - על פי המחקר - הסיכון לחלות בדלקת ריאות. לכן חשוב לשים לב לטיב שנתו של הילד, ואם מסתמנת הפרעת שינה - לפנות לרופא ילדים.

הפרעות נשימה בשינה יכולות לגרום גם להפרעות התנהגות, להפרעות קשב וריכוז, לירידה ביכולת הלימודית וכן להפרעות לב.

אז מה עושים?

זיהוי הקשר בין הפרעות שינה לדלקת ריאות יכול לסייע בזיהוי ובמניעה של בעיות עתידיות. לכן:

1. אם ילדכם נוחר או מתקשה לנשום בשנתו, פנו לרופא המשפחה או לרופא ריאות ילדים כדי לאבחן את המצב ולמנוע דלקת ריאות וסיבוכים אחרים.

2. אם באחרונה אובחנה דלקת ריאות אצל ילדכם, בקשו מרופא המשפחה לבדוק אם הוא סובל גם מהפרעת נשימה בשינה.

ד"ר אביב גולדברט הוא מומחה למחלות ריאה ולהפרעות שינה בילדים במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש