חיפוש

dsdsdsd
זוג טינאייג'רים

שיעור מיני אצל הגינקולוג

מתי כדאי ללכת בפעם הראשונה לרופא נשים? בארה"ב ממליצים לנערות להגיע למרפאה כבר בגיל צעיר לפני שהן מתכננות לקיים יחסי מין. המטרה: הרחבת שיעורי המין מבית הספר היסודי

ד"ר יריב גדעוני

ד"ר יריב גדעוני

אחת השאלות המטרידה נערות רבות היא מתי לפנות לראשונה לרופא נשים. מצד אחד היא זקוקה להדרכה כיצד להימנע מכניסה להריון לא מתוכנן וכיצד להיזהר מפני מחלות מין. מצד אחר היא חשה מבוכה גדולה מהתערטלות בפני אדם זר ומהבדיקה הגינקולוגית.

מתי ללכת לבדיקה ראשונה?

מבחינה רפואית קיימת המלצה לבדיקה שיגרתית אחת לשנה, כולל בדיקת סקר לסרטן צוואר הרחם (בדיקת PAP) לכל נערה מגיל 18 או מהרגע שהחלה בפעילות מינית.

לפני כמה שנים שונו ההנחיות לגבי בדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם ומועד הבדיקה הראשונה נדחה בשלוש שנים. בעקבות זאת עלה חשש בקרב גורמים רפואיים כי צעירות רבות ידחו את הביקור הראשון ואת הטיפול המניעתי למחלות המועברות ביחסי מין למועד בדיקת ה־PAP הראשונה, בגיל 21.  

ההנחיות החדשות לביצוע בדיקת סקר לסרטן צוואר הרחם ממליצות על בדיקה ראשונה שלוש שנים לאחר מועד התחלת קיום יחסי מין או בגיל 21. אולם חשוב להסביר לנערות ולהוריהן שמדובר בבדיקת ה־PAP הראשונה ואין שינוי בהנחיות לבדיקה שנתית שגרתית או כפי שציין אחד הרופאים בארצות הברית: "ככל שנראה נשים צעירות מוקדם יותר, כך נשפיע יותר על מניעת מחלות מין ונעזור להביא לבחירות נכונות יותר של התנהגות בריאה".  

מתי מתחילים לקיים יחסים?

הארגון האמריקני למיילדות ולגינקולוגיה (ACOG) ממליץ שהביקור הראשון של הנערות יהיה למטרות הסבר והנחיות בגילאי 13 עד 15, רצוי לפני התחלת הפעילות המינית.

לפי מחקרים שנערכו בארצות הברית, 60% מבני הנוער מתחילים בפעילות מינית לפני גיל 18, וכתוצאה מכך הם בסיכון לחלות במחלות מין, כולל הנגיף HPV, שהוא אחד הגורמים האפשריים לסרטן צוואר הרחם.

יש להקפיד על ביקורים בתדירות של אחת לשנה, במיוחד במקרה של היסטוריה רפואית בעייתית או של בני זוג רבים. צעירות חשופות יותר להדבקה ב־HPV, וקיימת אצלן שכיחות גבוהה יותר של תוצאות PAP לא תקינות בהשוואה לנשים בוגרות, אך דרגת החומרה של הממצאים הצוואריים בדרך כלל נמוכה יותר.  

לפי ההנחיות הרפואיות אין חובה בבדיקה גופנית בביקור הראשון (בהנחה שמדובר בביקור שגרתי ללא תלונה), כך שהחשש מביקור ראשון אצל הגינקולוג הוא מופרך לחלוטין. רצוי להגיע לביקור ראשון לפני שמתחילים בפעילות המינית כדי לקבל הסברים, הנחיות ואמצעי מניעה לפי הצורך. שיעורי ההסברה המינית שעברתם בתקופת בית הספר היסודי לא מספיקים ואולי כדאי להיעזר בגורם הרפואי להשלמת פערים, כולל הסברים אנטומיים.

ד"ר יריב גדעוני הוא רופא נשים בכיר ומרכז תחום פוריות במחוז מרכז של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש