חיפוש

dsdsdsd
זוג צעירים במיטה עם לפטופ

אתרי סקס: נופלים ברשת

בני נוער הגולשים באתרים פורנוגרפיים נוטים לאלימות פיזית ומילולית רבה יותר. הם גם נוטים לסבול מבעיות בבית ובמשפחה, והם בעלי הישגים נמוכים בלימודים

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

החשיפה העכשוית של בני הנוער למין ופורנוגרפיה אמורה באופן תאורטי להכין אותם לחיי מין טוב יותר מבעבר, אך המחקרים מראים את היפוכו של דבר. 

קיים צורך מיידי בחינוך מיני שלא יכלול רק את השיעור הקלאסי של אחות בית הספר על אמצעי מניעה, אלא יתן הדרכה ומידע אמיתי לגבי המיניות.

המיניות הנרכשת באמצעות אתרי הפורנו באינטרנט מכוונת למין שבדך כלל אינו בנמצא באופן טבעי, ולכן חינוך מיני כזה עשוי להביא בעתיד לבעיות בתפקוד המיני ולאלימות.

מה קורה  בארצות הברית?

מחקר שפורסם בארצות הברית מראה שמיליוני ילדים חשופים לפורנוגרפיה מקוונת, ורוב החשיפות אינן מכוונות.

במחקר הטלפוני, שנערך במהלך שנת  2005, השתתפו 1,500 בני  נוער בין הגילאים 10 עד 17.

החוקרים מאוניברסיטת ניו המפשייר מצאו כי 42 אחוזים מבני הנוער המשתמשים באינטרנט נחשפו לפורנוגרפיה מקוונת בבמהלך אותה שנה. מתוך בני הנוער שנחשפו, 66 אחוזים דיווחו על חשיפה לא מכוונת עקב טעות בכתיבת כתובת אתר אינטרנט, פרסומות קופצות (פופ-אפ) או דואר זבל. גם , שימוש בתוכנות שיתוף קבצים להורדת תמונות גרם אף הוא לחשיפה לא מכוונת לתכנים פורנוגרפיים. דכאון​, סקרנות, ונטייה לעבריינות הניעו את החשיפה המכוונת.

מה המצב במזרח הרחוק?

במחקר נוסף שפורסם בכתב העת הרפואי המכובד LANCET שבדק את הידע, הנורמות והערכים בתאילנד בקרב בני נוער, הוריהם ומוריהם , נבדקו 2,300 בני נוער ו-350 הורים.

נמצא שיש בלבול בזהות המינית, ענין רב במין, חוסר בידע בנושא המין, אימפולסיביות ונטילת סיכונים. החוקרים גם מצאו כי מידת מעורבותם של ההורים בנושא המין אצל ילדיהם היא אפסית.

מסקנת המחקר היא  שיש צורך בהדרכת הורים ומורים בנושא ויש צורך בהדרכה מינית אצל בני הנוער. הומלץ על יצירת סצנות המבוססות על מקרים להקלת הלימוד וצורך במומחים בבריאות מינית לשם לימוד הנוער, ההורים והורים.

ומה קורה בשבדיה?

מחקר שנערך בקרב 321 בנים ו-555 בנות בגילאי 15 עד 25 מצא שככל שהגיל נמוך יותר, כן יש צפייה רבה בפורנוגרפיה. הבנים צופים בסרטים פורנוגרפיים​ כדי להתעורר מינית ולאונן והבנות מתוך סקרנות. גם מסקנת חוקרים אלו היא שיש צורך מיידי בהדרכה מינית כדי לתת מידע נכון לגבי המין ולא לתת לבני הנוער להסתמך על סרטים, אתרים וחוברות פורנוגרפייים.

האם המצב בישראל שונה?

ממחקר של ד"ר גוסטבו מש, מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה, עולה ש 15 אחוז מבני הנוער בישראל העידו כי הם גולשים בתדירות גבוהה לאתרי אינטרנט פורנוגרפיים. במחקר השתתפו 987 בני נוער בגילאי 12 עד 18 הגולשים באינטרנט, שמילאו שאלונים על השימוש שהם עושים ברשת. השאלון לא עסק בהגדרה של פורנוגרפיה, והגדרה זו הייתה נתונה לשיקול סובייקטיבי של הנשאלים.

נוסף על כך, בדקו באמצעות השאלונים את רמת האגרסיביות של כל משתתף, את מערכת היחסים עם משפחתו ואת יחסו למוריו ולבית הספר. על פי הממצאים, בני נוער הגולשים באתרים פורנוגרפיים נוטים לאלימות פיזית ומילולית רבה יותר. נערים ונערות אלה גם נוטים לסבול מבעיות בבית ובמשפחה, והם בעלי הישגים נמוכים יותר בלימודים ובעלי עמדות שליליות כלפי מוריהם וכלפי בית הספר. 

מה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב?

יש צורך להבין שהפורנוגרפיה לא נועדה לכולם.  היא נועדה לבידורם של אנשים בוגרים, המבינים מה עיניהם רואות. הפורנוגרפיה נועדה לתת לאותם האנשים גירוי מיני ולגרום להם הנאה. הפורנוגרפיה בפירוש לא נועדה לילדים ובני נוער אשר אינם מוכנים נפשית לצפות בה, ויכולים להפגע מבחינה מינית ולפגוע מבחינת סכון יתר לאלימות בעתיד.

בני הנוער זקוקים להדרכה מינית טובה, שתתחיל במסגרת מערכת החינוך. בניגוד  לצרכים אחרים, צורך זה אינו מצריך משאבים כלכליים משמעותיים אלא רק הבנה של חומרת הבעיה והערכות ליצירת צוות הדרכה בנושא המיניות. 

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש