חיפוש

dsdsdsd
צעירה עם זרועות מקועקעות

חשש: הקעקועים אינם בריאים

מינהל התרופות האמריקני בודק בימים אלה את ההרכב הכימי של הדיו לקעקוע. עד היום לא ניתן אישור לאף אחד מהחומרים שמשמשים את המקעקעים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

ככל שעולה הפופולריות של הקעקועים, כך גובר החשש מפני סיכונים אפשריים הכרוכים בהם. חלק מהסיכונים, כמו התפשטות של זיהום עקב שימוש במחטים לא סטריליות, ידועים זה מכבר. עכשיו חוששים כי גם צבעי הקעקוע עלולים לפגוע בבריאות.

הדיו שמשמש לקעקוע והצבעים שהוא מכיל אמורים לקבל אישור ממינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), בדומה למוצרי קוסמטיקה וצבעי מאכל. עם זאת, בגלל סדרי עדיפויות וחוסר עדויות לבעיות שהצבעים האלה גורמים, שלטונות הבריאות האמריקניים עדיין לא עסקו בנושא זה.

למה החליטו לבדוק את הדיו לקעקוע?

מינהל התרופות האמריקני  קיבל דיווחים על תגובות שליליות לדיו מיד אחרי הקעקוע וגם שנה לאחר מכן. חלק ממתלוננים סיפרו על גרד או דלקת בעור סביב הקעקוע בקיץ, כששהו בשמש. בעקבות זאת ובעקבות דיווחים חדשים שקשורים לדיו המשמש לאיפור קבוע, הוחלט לבדוק את בטיחותם של סוגי הדיו הללו.

"אנו מקווים לקבל מושג ברור יותר לגבי תגובת הגוף לקעקועים ולהשלכה שלהם על בריאות האדם, ולזהות את המוצרים שכרוכים בסיכון הגבוה ביותר", אמרה ד"ר לינדה כץ, מנהלת המשרד למוצרי קוסמטיקה וצבעים במינהל המזון והתרופות האמריקני, אשר פירטה את סכנות הקעקוע:

1. זיהום - מחטים מלוכלכות יכולות להעביר זיהומים, כמו צהבת ואיידס.

2. אלרגיות - אלרגיות לצבעים שונים של דיו עלולות לגרום בעיות בקעקועים זמניים על בסיס חינה.

3. צלקות - נוצרת לפעמים רקמה צלקתית לא רצויה, כשעושים קעקוע או כשמסירים אותו.

4. גרנולומות (ציסטות וכיבים) - העור יוצר לעתים תגובה בצורת קשריות באזור ההזרקות של חומרים, שהגוף מזהה כחומרים זרים, כמו צבעים של קעקוע.

5.  סיבוכים במהלך בדיקות MRI -  עלולה להופיע נפיחות או צריבה באזור הקעקוע לאחר בדיקת MRI. זה קורה לעתים רחוקות ולא נמשך זמן רב. אם צריך לעבור בדיקת MRI, אין להימנע ממנה. יש לספר לטכנאי או לרופא על הקעקוע והם ינקטו בצעדי המניעה הדרושים.

צוות בראשותו של הכימאי ד"ר פול הווארד, מהמעבדה לחקר טוקסיקולוגי ב־FDA, בודק את צבעי הדיו של הקעקועים וזאת כדי לברר את השאלות הבאות:

• מהו ההרכב הכימי של הדיו ואיך החומרים מתפרקים בגוף?

• מהי הבטיחות קצרת המועד וארוכת הטווח של הצבעים?

• איך הגוף  מגיב לפעילות הגומלין של האור ושל הדיו?

"לא היו מחקרים מסודרים שבדקו את הבטיחות של דיו המשמש לקעקוע", אומר ד"ר הווארד. "כך שאנו מנסים לשאול ולענות על מספר שאלות בסיסיות. למשל, חלק מצבעי הקעקוע דוהים עם הזמן, כשהם חשופים לאור השמש. נוסף על כך, משתמשים בלייזר כדי להסיר קעקועים. אנחנו רוצים לדעת מה קורה לדיו ולאן נעלם הצבע", אומר הווארד.

החוקרים משערים שתאי הגוף מעכלים והורסים את הדיו, בדיוק כמו שהם נפטרים מחיידקים וגופים זרים אחרים, כתגובה לזיהום. לדבריהם, צבע צהוב בו משתמשים באופן שגרתי, עשוי להיהרס או להתעכל על־ידי אנזימים. "בדיוק כמו שהגוף מעכל ומפריש חומרים אחרים, הוא עשוי לעכל כמויות קטנות של צבעי קעקוע  כדי להפוך אותם למסיסים במים ועל־ידי כך להפריש אותם החוצה", אומר ד"ר הווארד.

החוקרים גם מצאו שהצבע הצהוב הזה מתפרק למרכיבים חסרי צבע בעקבות חשיפה לאור השמש. ד"ר הווארד חושש שהמרכיבים האלה יכולים להישאר בגוף "ואנחנו לא יודעים אם יש אפשרות שהם רעילים". לדבריו, ניתן לחסל את תאי העור שמכילים את הצבע בעזרת אור השמש או בלייזר והגוף עשוי להפריש את התאים המתים או להפיץ את חומרי הפירוק של הדיו לכל הגוף.

החוקרים גם הוכיחו שחלק מהצבע נודד מאזור הקעקוע לבלוטות הלימפה. הבלוטות הן חלק מהמערכת הלימפטית, שמורכבת מתעלות  שנמצאות באזורי הגוף השונים ושתפקידן לסנן מחוללי מחלות שונים. עדיין לא ברור אם נדידת הדיומשפיעה באופן כלשהו על הבריאות. המכון ממשיך לחקור כדי לענות על השאלה הזאת ועל שאלות נוספות הכרוכות בבטיחות של דיו לקעקוע.

האם יש דיו לקעקוע שקיבל אישור מה־FDA?

מינהל המזון והתרופות האמריקני לא אישר אף סוג של דיו להזרקה לעור. רבים מצבעי הדיו האלה נמצאים בשימוש תעשייתי והם בדרגת חוזק שמשמשת למדפסות או לצביעת מכוניות.

גם השימוש בחינה לקעקוע זמני לא קיבל אישור מהמינהל. חינה מאושרת רק לצביעת שיער. גם אין אישור לשימוש בסוגים אחרים של דיו, כמו דיו אולטרה־סגול ליצירת קעקועים שזוהרים בחשיכה. 

האם ניתן להסיר קעקוע?

מי שעושה קעקוע, צריך לקחת בחשבון שמדובר בקישוט לצמיתות. הסרת קעקוע צורכת זמן, יקרה ולא תמיד מצליחה. השיטה השכיחה ביותר להסרת קעקועים היא בעזרת לייזר, שמעביר הבזקי אור קצרים בעוצמה גבוהה לעור כדי להרוס את הדיו. שלטונות הבריאות האמריקניים אישרו לשימוש כמה סוגי לייזר להסרת קעקועים.

בנוסף, כמה מהצבעים קשים יותר להסרה מאחרים. יש צורך בביקורים חוזרים במשך מספר שבועות, כדי להסיר קעקוע, וייתכן שהוא לא ייעלם לחלוטין.

אם רוצים להסיר קעקוע חשוב מאוד להתייעץ עם רופא ובשום אופן אין לקנות או להזמין מוצרים להסרה עצמית של קעקועים. המוצרים האלה מבוססים על חומצות חזקות, הם לא קיבלו אישור מה־FDA ועלולים לגרום תגובות חמורות של העור.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש