חיפוש

dsdsdsd
איך נער נהפך לצרכן פורנו

איך נער נהפך לצרכן פורנו

מהו התהליך שבו הופכים נערים רגישים ורומנטיים, הילדים שלנו, לצרכני פורנו וזנות? האמנם המיניות האלימה טבועה בגברים? האם היא בגנים שלנו? האם זה טבעי שגברים נדלקים מסצינות של שליטה, אלימות, אונס, קשירות והשפלות של נשים?

ד"ר חן נרדי

ד"ר חן נרדי

​איך הפך המעשה הכי אינטימי של התחברות אישה ואיש למעשה מלחמתי, שם נרדף להשפלה, להכנעת קבוצת הכדורגל היריבה, לניצחון על המתחרה בעסקים ועוד? ומדוע גברים כה רבים המעורבים במאבקים על צדק חברתי מושכים את ידם מהמאבק באונס, בפורנוגרפיה, בזנות ובסחר בנשים?

השפה העברית, כמו שפות רבות אחרות, מגדירה את האקט המיני כמעשה אלים. היא מלמדת את הבנים שאיבר מינם אינו אלא כלי זין.

זה לא בטבע הגברי שלהם?

גברים אינם נולדים צרכני זנות וסחר בנשים, מטרידים מינית ואנסים. גברים לומדים את המיניות הזאת באמצעות הסוציאליזציה שלהם לגבריות. 

​מהו איפוא אותו התהליך שבו הופך הנער הרומנטי, הרגיש, האוהב, זה המגיש פרח לנערתו, לצרכן זנות ופורנוגרפיה? איך הופכים אנשי רוח, משוררים, סופרים, רודפי צדק חברתי, אינטלקטואלים, אנשי דת ואנשי טיפול לצרכני זנות וסחר בנשים המשתפים פעולה עם סרסורים וסוחרי נשים?

למה רק גברים הולכים לזונות?

רוב הגברים אינם הולכים לזונות. רוב הגברים, גם אינם אונסים. ובכל זאת, גברים אונסים,  צורכים זנות ומשלמים בעבור מין בצורות שונות, צופים בסרטי פורנו באינטרנט, בערוצי הפורנו בטלוויזיה, בקלטות פורנו מושכרות ברחוב, בחוברות פורנו, הם קונים סקס בשיחות טלפון מנערות בנות עשרה, רוכשים כלות בארצות עניות למטרות חתונה, ותומכים כלכלית בנשים צעירות בתמורה ליחסי מין על בסיס קבוע. ועוד ועוד.

כיצד לומדים נערים מיניות פורנוגרפית?

מיניות פורנוגרפית מורכבת מעמדות, רגשות ומיומנויות התנהגותיות, שנערים לומדים ומאמצים לעצמם בחברה הקיימת, באמצעות מנגנוני למידה ומנגנונים פסיכולוגיים וחברתיים:

א. מגיל צעיר, בנים נחשפים למערכת של סנקציות חברתיות, המלמדת אותם להתכחש לכאבם הם ולכאבו של הזולת. בדרך זו הם רוכשים עמדות ומיומנויות המאפשרות להם התנהגות אכזרית המכחישה הן את כאבו של הזולת והן את המשמעות ההרסנית של ניצולן של נשים לסיפוק צרכיהם. מדובר בתהליך של הצמחת עור של פיל, כשריון רגשי המונע תחושת אמפתיה כלפי מצוקתו של הזולת. 

ב. בנים נחשפים למערכת סנקציות חברתיות חריפות מצד חבריהם, אם אינם משתפים פעולה עם הנורמות של אלימות מינית קבוצתית ולומדים, שכדי להתקבל ולזכות בחיזוקים (מעמד בקבוצה) עליהם להשתתף בטקסים של השפלת בנות.

ג. בשל הפעילות ההורמונלית המסיבית של גיל ההתבגרות ובשל סקרנותם הלגיטימית והבריאה, מתאמצים בנים ללמוד מיומנויות וידע מיניים, כמו גם להשיג אובייקטים מיניים לצורך פורקנם המיני. צרכים טבעיים אלה מנוצלים על-ידי תעשיית הפורנו והפרסום, המשווקות לבנים דגמים ודימויים של יחסי מין מנוכרים ונטולי קשר ויחסים רגשיים עם נשים. עוצמתה של למידה זו גבוהה במיוחד לנוכח העובדה שעולם המבוגרים אינו מספק לבנים האלה מידע המפריך את מה שהם לומדים מצפייה בפורנו.

ד. בנים נחשפים לחומרים פורנוגרפיים רוויי אלימות מינית כלפי נשים באופן המלמד אותם, (באמצעות התניה קלאסית) להתגרות מינית מניצול והשפלה של נשים.

ה. בנים נחשפים למערכת מסחרית מסיבית של פרסום ושיווק שבה גוף האישה נמכר ונקנה כסחורה לכל דבר.

 ו. בנים זוכים ליחס סלחני, מהעולם הגברי כאשר הם לוקחים מין בכוח (אונס), הולכים לזונה, משלמים בעבור שיחות סקס או מזמינים נערת ליווי למסיבת בנים.

ז. גברים מנותבים למקצועות ולמסלולי קריירה המגבירים את הניכור שלהם מרגשותיהם ומצרכיהם, דבר ההופך את המיניות הפורנוגרפית לציר מרכזי, מוגזם וממכר.

חלק מהגברים מצליחים לשמור על עצמם ומתנגדים לסוג זה של גבריות אלימה, אולם רבים אחרים נסחפים בזרם, והם מתנכלים לחבריהם שאינם שוחים אתם. זוהי התשתית שעליה צומחת המיניות הפורנוגרפית. 

סדר השלבים משתנה מנער לנער בהתאם לאישיותו והסביבה בה הוא חי:

שלב הלם המיניות המנוכרת

"אין אישה שלא נותנת, יש רק גבר שלא יודע לקחת",  "גבר אמיתי מנצל כל הזדמנות לא עושה חשבון" , "גבר אמיתי לא צריך הכנות מיוחדות".
אלו משפטים המתנגנים בקרב בני נוער. במידה והנער חווה מיניות שאינה קשורה לרגש הוא נכנס לשלב של הלם במיניות.

שלב הרומנטיזציה של האלימות המינית

אמירה רווחת : "האישה האידיאלית היא ליידי בסלון, עקרת בית במטבח וזונה במיטה". האם נשים באמת רוצות להיות זונות במיטה? האם הן באמת רוצות להיות מושפלות?

האם כל גבר אכן חש כך?  החברה מלמדת ש"גבר אמיתי" חייב להפריד את הרגשות מהבצועים המיניים ולהתנתק מהצורך בקרבה רגשית עם האישה. 

שלב התשלום בעבור פורנוגרפיה

נערים הרוכשים חומרים פורנוגרפיים לומדים מכך שהגוף הנשי הנו מצרך נסחר ככל סחורה אחרת, ולכן אין פסול בתשלום עבור שיחת סקס בטלפון, או בהזמנת "נערות ליווי" לבילויים.

סמל השפנפנה המעטר את החוברות ואת הסרטים של הפלייבוי אומר את הכל: שפנפנה היא חיה רכה ונעימה שאוהבת לעשות סקס, בלי דרישות מיותרות ובלי סיבוכים ורגשות מורכבים.

בנים שעלו על דרך המיניות הפורנוגרפית האלימה מאמנים את עצמם להתייחס לנשים כאל חפצים מיניים.

שלב הצפייה בסרטי פורנו

התמונה היא של חבורת בנים הצופים בסרט הכחול. גם נער החש בחילה  ודחיה ממראה עיניו, לא יעז לומר זאת מחשש שיחשבו שמשהו לא בסדר אתו. הלחץ הקבוצתי משחק תפקיד מרכזי בהפנמת הנורמות הפורנוגרפיות. נערים שאינם מאמצים את המיניות הפורנוגרפית סופגים לעג על היותם "רכרוכיים" או הומוסקסואלים.

הצפייה בסרטי פורנו הנה הרסנית לנערים ולנערות מפני שהיא מציבה סטנדרטים מיניים מופרכים ומעוררי חרדות: אברי מין גדולים בהרבה מן הממוצע, התמשכות המשגל והזקפה לפרקי זמן בלתי מציאותיים, מספר רב של אורגזמות ברצף מהיר, תנוחות משגל אקרובטיות, ביצוע מסיבי של סקס אוראלי על-ידי אישה כדרך שגרה בכל אקט מיני, הצגת המשגל כמעשה מנוכר שאין בו מקום לחיבה ואשר בו הנשים מושפלות וסצינות רבות של אונס קבוצתי המוצג כאקט שהאישה נהנית ממנו.

האם ניתן למנוע מבנים מלעלות על מסלול המיניות הפורנוגרפית?

בעידן האינטרנט אין אמנם דרך יעילה למנוע בנים מלהיחשף לפורנוגרפיה, אבל אפשר גם אפשר לצייד בנים ובנות בידע וערכים שיאפשרו להם להתמודד עם התמונה המסולפת של המין המתגלה להם דרכה. הדבר דורש הכשרתם של הורים לשוחח עם ילדיהם על מיניות. הכשרה כזו נחוצה במיוחד בדורנו, מפני שמראשית ימיה של האנושות לא נחשפו לעיניהם של נערים וגברים סצינות כה רבות של אונס קבוצתי, סדו-מזו ואלימות מינית לסוגיה. מעטים הם הסרטים המראים לפרטי פרטים מהי "עשיית אהבה" בין בני-זוג החשים קרבה רגשית זה לזו. 

מרבית האבות והאמהות נמנעים מלשוחח עם בניהם בפתיחות על מיניות, והסיבה לכך היא, שהוריהם שלהם לא שוחחו עמם. אפילו אבות שרוצים לסייע לבניהם ונוקטים יזמה בתחום זה מעבירים לעתים לבניהם את לפיד המיניות הפורנוגרפית, זו שהם עצמם מכירים (צופים אתם בסרטי פורנו, נותנים להם כסף ללכת לזונה, מביאים אותם ל"מישהי מנוסה" ועוד). נערים משוועים לכך שגברים בוגרים – אבות, סבים, דודים – יעזרו להם להתמודד עם השאלות הרבות המציקות להם. האם אני "גבר" ולא רק "זכר", האם אני "מספיק גבר" כדי שתהיה לי חברה? למה הבנות כל-כך שונות מהבנים? האם גם היא רוצה מה שאני רוצה? איך מתקרבים אליהן? מה עושים אתן" על מה מדברים אתן? ואולם מה יאמרו אבות לבניהם אם הם עצמם הפנימו את המיניות הפורנוגרפית?

המיניות חדשה

מיניות לא פורנוגרפית יכולה להיות מהנה, נועזת, הרפתקנית ולא נורמטיבית. מיניות שאינה פורנוגרפית היא מיניות שאנו מודעים לה ובוחרים בה. היא מבוססת  על מה שאנחנו רוצים להיות באמת. במיניות החדשה אנחנו עסוקים לא רק בשאלה איך להגיע לאורגזמה הכי חזקה שלי, אלא גם איך אנחנו מרגישים לגבי הדרך שבה הישגנו אותה. הפנטזיות​ הסודיות הנלחשות באוזני בני/בנות זוגנו הן פרי האינטימיות שלנו, יציר דמיוננו הפרטי ביותר ולא שיחזור שבלוני של  סרטי פורנו שצולמו והופקו בעבורנו על-ידי סרסורים. אלו הן פנטזיות שובבות, נועזות, מלאות תשוקה, שמחה, הרפתקה ומשחק, והן נטולות אלימות, השפלה ואונס. הן אינן מאיימות על איש.

זוהי מיניות שאנחנו יכולים להיזכר בה וליהנות ממנה בלי להתבייש בה גם אחרי שהשגנו את האורגזמה שלנו.

ד"ר חן נרדי הוא שותף במכון דיאלוג וממייסדי התנועה לגבריות חדשה" והתנועה לשוויון ולשלום בין המינים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש